Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja mikroskopowa, czyli potoczenie leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem, to metoda leczenia zębów w dużym powiększeniu dzięki wykorzystaniu mikroskopu zabiegowego. Ta metoda znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniu i leczenia chorób tkanek okołowierzchołkowych.

Stosuje się ją zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Ma ona na celu, najogólniej mówiąc, uratowanie naturalnych zębów pacjenta, kiedy jest to możliwe, dlatego jest jedną z form leczenia o nazwie stomatologia biologiczna. Jeśli bowiem doszło do zaawansowanego zapalenia miazgi zęba, bez leczenia kanałowego prawdopodobnie konieczne by było jego usunięcie (ekstrakcja zęba) oraz późniejsze zastosowaniu protezy lub implantu.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem zaleca się, jeśli u pacjenta:

  • • występują bardzo głębokie ubytki z powodu próchnicy,
  • • w przypadku martwicy miazgi,
  • • po złamaniu zęba,
  • • ze względu na wskazania protetyczne, czyli przed wykonaniem korony lub mostu.

Obecnie leczenie kanałowe zęba trwa dużo krócej niż jeszcze kilka lat temu, a to dzięki dynamicznemu postępowi, który nastąpił w dziedzinie endodoncji. Nierzadko udaje się przeprowadzić leczenie podczas jednego zabiegu, a nawet jednej wizyty. Wszystko jednak zależy od indywidualnych warunków, które zachodzą w przypadku konkretnych pacjentów.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba? W wielkim skrócie: na początku stomatolog przygotowuje kanał zęba do leczenia. Kanał zębowy jest dokładnie oczyszczany, a następnie poszerzany, odkażany i szczelne wypełniany. Wszystko po to, by nie doszło do kolejnego zakażenia. Na koniec zniszczona korona zęba jest trwale odbudowywana. Poniżej prezentujemy bardziej szczegółowy opis procedury leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku

Przygotowanie. Na etapie początkowym stomatolog ocenia, jak duże są uszkodzenia tkanek. Do tego potrzebne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, które ukaże m.in. kanał zębowy. Po ocenie sytuacji, lekarz informuje pacjenta, jak będzie przebiegało leczenie. By mogło ono zostać przeprowadzone, pacjent musi wyrazić zgodę na przedstawiony wcześniej plan.

Leczenie. Rozpoczynając leczenie stomatolog oczyszcza ubytek próchnicy, w ten sposób odsłaniając kanał zębowy (dokładnie: ujścia kanałów korzeniowych). Używa to tego specjalistycznych narzędzi. Dalsze działania lekarza są najczęściej wykonywane pod mikroskopem. W każdym z kanałów umieszcza się pilniczki kanałowe, by zmierzyć długość kanału korzeniowego. Następnie kanał zęba jest oczyszczany, poszerzany i dezynfekowany na konkretnej długości.

Wypełnianie kanałów. W kolejnym kroku lekarz stomatolog szczelnie wypełnienia kanał zębowy za pomocą płynnej gutaperki. Po wykonaniu wypełnienia wykonywane jest kontrolne zdjęcie RTG. Zdarza się, że ząb po tym zabiegu może nas nieco boleć. Na szczęście ból można łatwo uśmierzyć ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi.

Odbudowa zęba. Na koniec stomatolog wykonuje trwałą odbudowę zęba. W kanały zębowe (korzeniowe) wprowadzane są sztyfty. Ponadto lekarz mocuje koronę protetyczną, wkład lub nakład na ząb.

Stomatologia biologiczna. Co to jest?

Chcąc dowiedzieć się, na czym polega leczenie kanałowe, warto najpierw zrozumieć, czym jest stomatologia biologiczna. Nie jest to nowa metoda leczenia zębów, lecz podejście, które cechuje dążenie do poszukiwania najmniej toksycznych i najbezpieczniejszych rozwiązań w endodoncji. Obejmuje to między innymi stosowanie materiałów obojętnych biologicznie przy odbudowie tkanek i kości. Także, jeśli poddajemy leczeniu kanał zęba.

Leczenie kanałowe powikłania

Należy być świadomym, że zarówno w trakcie, jak i po każdym takim zabiegu mogą wystąpić powikłania. Leczenie endodontyczne, jak każda stomatologia biologiczna, także obarczone jest ryzykiem. Dla wszystkich osób, które wpisują w Google hasło leczenie kanałowe powikłania, prezentujemy listę możliwych niepożądanych skutków leczenie kanałowego.

  1. Jeśli korona zęba jest bardzo zniszczona, może być konieczna tymczasowa odbudowa korony jeszcze przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, co oznacza dodatkowe koszty.

  2. W sytuacji, kiedy kanał zęba uległ zwapnieniu lub wcześniej był nieprawidłowo leczony, istnieje ryzyko, że nie uda się go opracować w całości.

  3. Podczas zabiegu może wystąpić przedziurawienie ściany kanału, a wtedy może zaistnieć konieczność usunięcia zęba.

  4. Rzadko zdarza się, że złamie się narzędzie. Wówczas prawidłowe opracowanie kanału może być niemożliwe.

  5. Gdyby pewna ilość materiału wypełniającego kanał zęba została przepchnięta poza jego wierzchołek, mogą wystąpić bóle.

  6. Istnieje także pewne ryzyko, że korona zęba może złamać się podczas leczenia. Wówczas będzie trzeba podjąć leczenie protetyczne lub chirurgiczne.

  7. Jeśli leczone są zęby ze zmianami okołowierzchołkowymi, ponosimy ryzyko, że nie ulegną one wygojeniu. W takim przypadku należy usunąć wierzchołek korzenia razem ze zmianami, usunąć cały korzeń lub połowę zęba.

  8. W razie gdy szczelne wypełnienie ubytku nie jest możliwe (co jest warunkiem tego, że kanał zębowy zostanie poprawnie wyleczony), wykonuje się wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę protetyczną.

  9. Leczenie kanałowe powikłania to także jakaś doza ryzyka, że podczas leczenia wystąpią obrzęki, bóle, a także ropnie. Może to skutkować koniecznością interwencji chirurga lub antybiotykoterapii.

  10. Po skończonym leczeniu należy wykonać zdjęcie kontrolne po sześciu miesiącach, a następnie co dwanaście miesięcy przez cztery lata.

Kanał zęba i jego leczenie. Czy to jest skuteczne?

Chcemy podkreślić, że leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest w pełni bezpieczną i nowoczesną metodą. Pozwala wyleczyć zęby dużo taniej niż przy usuwaniu uszkodzonego zęba. Nie wymaga bowiem zastępowania go mostem protetycznym lub implantem. Dzięki temu jest także leczeniem mniej inwazyjnym. Jeden zabieg w ramach leczenia kanałowego jest dość czasochłonny, ponieważ zajmuje ok. 1,5 godziny. Warto jedna mieć na uwadze, że jest to metoda bardzo skuteczna i rozpowszechniona. Kanał zęba oddawany jest w ręce doświadczonych specjalistów, wykorzystujących najnowocześniejsze, specjalistyczne instrumenty medyczne.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Skorzystaj z naszych usług