Protetyka stomatologiczna

Ten dział obejmuje zabiegi, których celem jest odbudowa utraconych zębów i tkanek miękkich w celu przywrócenia funkcji gryzienia i żucia pokarmów oraz kosmetyki. Bardzo często pacjent zgłasza się na leczenie w celu odbudowy utraconych zębów tylko ze względu na aspekt kosmetyczny. Brak odbudowy zębów zwłaszcza w odcinkach bocznych może doprowadzić z czasem do poważnych następstw. Najczęstszymi są przesunięcia zębów, pogłębienie zwarcia i zagryzania, zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Typ zastosowanego uzupełnienia zależy w dużej mierze od stanu uzębienia własnego pacjenta.

Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny, to poważne zaburzenie prowadzące do zmniejszenia wydolności żucia i wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to również zaburzenie czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Brak jednego lub kilku zębów, ich zniszczenie i związane z tym zmiany w układzie zgryzowym mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości bólowych głowy, promieniujących do ucha, oka, skroni, karku. Bardzo często, nie poddające się ogólnemu leczeniu uporczywe bóle głowy są spowodowane nieprawidłowym zgryzem, zaburzeniami zębowymi wynikającymi z braków zębowych. Z tego powodu, tak ważne jest zachowawcze leczenie zapobiegające utracie zębów, leczenie ortodontyczne korygujące wady zgryzu, zapobieganie i leczenie chorób przyzębia oraz wczesne uzupełnianie utraconych zębów.

Leczenie zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych, uzupełnianie braków zębowych wchodzi w zakres protetyki. Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju materiałów i technik dentystycznych protetyka dysponuje szerokim arsenałem możliwości estetycznego odtwarzania utraconych zębów, zapewniając równocześnie prawidłową czynność narządu żucia.

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na uzupełnienia stałe tzn. takie, które są trwale zacementowane na zębach i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania oraz uzupełnienia ruchome, wyjmowane z jamy ustnej.

 

Protezy akrylowe

Protezy akrylowe osiadające są najprostszymi ruchomymi uzupełnieniami protetycznymi. W całości wykonane są z akrylu w którym zamocowane są zęby z tworzywa sztucznego.

Warto zwrócić uwagę, że ze względu na sytuację ekonomiczną społeczeństwa większość protez ruchomych jest wykonywana bez metalowego szkieletu jako tzw. płytowe protezy osiadające. Tego typu protezy są tańsze od protez szkieletowych, ich wykonanie jest łatwe, nie wymaga kosztownego oprzyrządowania do precyzyjnego odlewu metalu i na tym właściwie kończą się ich zalety. W kategoriach nowoczesnej protetyki ze wzgl. na destrukcyjny wpływ płytowych protez osiadających na podłoże można je zaakceptować jedynie jako protezy prowizoryczne, wykonywane natychmiast po usunięciu zębów na okres gojenia, przed wykonaniem protezy długoczasowej, ruchomej a lepiej stałej. Stosowanie protez płytowych osiadających powinno być ograniczone do minimum. W przypadku długoczasowego stosowania tego typu uzupełnień należy liczyć się z powikłaniami periodontologicznymi (zanik kości i rozchwianie zębów ) i rozwojem próchnicy w miejscach przylegania protez szczególnie przy niewystarczającej higienie jamy ustnej.  

Protezy metalowe

W sytuacji gdy należy uzupełnić braki większej liczby zębów a położenie pozostałych lub względy finansowe uniemożliwiają wykonanie uzupełnień stałych lub wszczepienie implantów rozwiązaniem jest wykonanie protezy ruchomej szkieletowej. Jak wskazuje nazwa jest to proteza która daje się wyjąć z ust , a trzon protezy (szkielet) stanowi odlew ze stopu chromokobaltowego.

Chromokobaltowy odlew (szkielet) zawiera szereg elementów konstrukcyjnych. Na zdjęciu powyżej widoczne są najczęściej stosowane. Są to: • Klamry – metalowe wypustki, które wykorzystując sprężystość metalu oraz wypukłości zębów utrzymują protezę na podłożu. Stosowanie ich w przednim odcinku jest problematyczne ze względu na niekorzystny efekt estetyczny. • Ciernie – podpierają protezę na naturalnym uzębieniu zapobiegając „osiadaniu protezy” (niekorzystne zjawisko spowodowane przeciążeniem podłoża – błony śluzowej i tkanki kostnej). Zęby powinny być obciążane wzdłuż osi długiej (pionowo). Takie ułożenie cierni możliwe jest bez problemu na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Właściwe położenie cierni na zębach przednich powoduje konflikt pomiędzy biomechaniką a estetyką protez. • Trzon protezy – cienka (ok. 0,6 mm) a jednocześnie mechanicznie wytrzymała płyta przylegająca do podniebienia (w dolnych protezach ograniczona do tzw.łuku podjęzykowego). Płyta jest w miarę możliwości oddalona od zębów co zapobiega zaleganiu płytki bakteryjnej. Zęby akrylowe – fabrycznie wykonane zęby z twardego plastiku dostępne w wielu kształtach, odcieniach, i wielkościach osadzone na szkielecie metalowym za pomocą różowego tworzywa akrylowego imitującego dziąsło.  

Protezy acetalowe

W większości przypadków istnieje możliwość wykonania protezy szkieletowej z acetalu – tworzywa sztucznego co poprawia estetykę ze względu na brak metalu aczkolwiek wymaga to indywidualnego podejścia do każdego przypadku z powodu większej elastyczności protezy acetalowej w porównaniu do tradycyjnego metalowego szkieletu i większej grubości elementów retencyjnych.

 

Protezy bezklamrowe

Możliwe jest zastosowanie precyzyjnych elementów mocujących w postaci zasuw lub zatrzasków co pozwala na zrezygnowanie z nieestetycznych klamer metalowych na zębach (szczególnie przednich) co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe są to uzupełnienia cementowane w kanale korzeniowym zęba przeleczonego endodontycznie. Stosuje się je przy częściowym lub całkowitym zniszczeniu naddziąsłowej części zęba. Umożliwiają wykonanie koron i mostów. Mogą być wykonane z metalu (stop chromo-kobaltowy , złoto) lub na bazie włókna szklanego.

 

Licówki policeramiczne

Cienki płatek materiału poprawiający wygląd zęba, wykonuje go technik na podstawie wycisku. Ząb oszlifowuje się tylko na powierzchni wargowej na głębokość ok. 0,8 mm Jest to bardzo precyzyjna praca przynosząca piękny i trwały efekt, wykonana w ten sposób licówka nie zmienia koloru, nie ciemnieje i nie przebarwia.Dzięki licówkom na wszystkie przednie zęby można uzyskać zęby imitujące do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze, nawet jeśli zęby własne były wcześniejprzesunięte, wychylone czy cofnięte.

 

Inlaye i onlaye

INLAY`e i onlay’e polecamy do zębów z dużymi ubytkami, mogą one zastąpić duże wypełnienia kompozytowe, są dokładniejsze i bardziej trwałe niż tradycyjne wypełnienia Inlay jest to wypełnienie wykonane poza jamą ustną na modelu zęba uzyskanym z wycisku, dzięki temu osiągamy wyjątkową trwałość, dokładność, estetykę, i wierne podobieństwo do własnego zęba

Onlay. Przy rozległym zniszczeniu korony, kiedy możemy zachować ząb żywym (nie ma konieczności leczenia kanałowego), potrzebna jest trwała odbudowa i oszczędność zachowanych jeszcze zdrowych fragmentów korony zęba.  

Skorzystaj z naszych usług