Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest prostym, bezpiecznym nieinwazyjnym zabiegiem poprawiającym estetykę uzębienia. Polega na rozjaśnianiu przebarwień szkliwa i zębiny poprzez reakcje biochemiczne przebiegające w powierzchownych warstwach zęba. Struktura zębów nie ulega zmianie i tylko kolor staje się jaśniejszy.

Istnieją różne metody wybielania zębów. Aktualnie stosujemy system nakładkowy – nocne wybielanie. Jest to metoda, która wykorzystuje uprzednio już sprawdzone w stomatologii preparaty. Preparat używany do wybielania jest żelem o smaku miętowym lub wiśniowym. Zawiera 10 % ,15% lub 20% nadtlenek karbamidu o neutralnym pH 6,9. Wprowadza się go do jamy ustnej przy pomocy specjalnej zębowej szyny podkładowej ( łyżki ) zakładanej na kilka godzin, najczęściej na noc. Z powodu wysokiej lepkości żelu, a przez to przedłużonego kontaktu z zębami proces wybielania jest 30 – 50% skuteczniejszy od innych konwencjonalnych metod.

Przebarwienia szkliwa mogą mieć różne podłoże, zależne lub niezależne od nas. Niektóre z nich to przebarwienia wynikające z wieku, nikotynowe, uwarunkowane genetycznie lub polekowe.

Wybielanie zębów, jako dział stomatologii, znane jest od końca XIX wieku. Obecnie dysponujemy szeroką wiedzą opartą na wielu eksperymentach i badaniach. Pochodzi ona głównie z U.S.A., z kraju, z którego większość metod wybielania bierze swój rodowód. Około 92% stomatologów amerykańskich w swojej codziennej praktyce stosuje wybielanie zębów. Stwierdzono, że najbezpieczniejszą i dająca najlepsze efekty jest metoda wybielania nakładkowego.

Najwięcej przypadków wybielania to przypadki tak zwanych przebarwień fizjologicznych. Tkanka zęba jest w pewnym stopniu przepuszczalna dla płynów. Barwniki zawarte w żywności łączą się z substancjami organicznymi zęba. Przykładem barwników jest beta-karoten, występujący w marchwi, lipoken w pomidorach, flawonol i kwercetyna w herbacie. Zmiana koloru zębów występuje często jako następstwo chorób wieku dziecięcego przebytych w trakcie kształtowania się zębów. Najczęściej wybiela się przebarwienia pochodzenia endodontycznego pojedynczych zębów, przebarwienia w przebiegu fluorozy i przebarwienia tetracyklinowe i naturalną barwę zębów nie satysfakcjonującą pacjenta.

Na czym polega wybielanie urządzeniem BT Cool

Wybielanie przy użyciu lamp LED jest metodą analogiczną do wybielania laserowego, posiada jednakże szereg zalet. Po pierwsze, samo urządzenie jest kilkakrotnie tańsze. Po drugie, zabieg jest krótszy, trwa tylko 15 minut. Po trzecie, pacjent nie odczuwa bólu, gdyż emitowane światło jest zimne. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne. Dołączane okulary ochronne zabezpieczają wzrok pacjenta i lekarza.

Pacjent powinien być po badaniu kontrolnym. Przed przystąpieniem do zabiegu, zęby powinny być dokładnie umyte i oczyszczone. Do wybielenia stosuje się dowolny preparat wybielający typu Opalescence, Nite White lub Bianco Supreme w niskim stężeniu (!) – najlepiej 10 lub 15%. Preparat nakładamy na wysuszone zęby, na górny i dolny łuk. Nie stosujemy żadnych specjalnych nakładek czy szyn. Tak przygotowany pacjent zakłada okulary ochronne i wyszczerza się, my natomiast włączamy urządzenie i ustawiamy głowicę przy zębach pacjenta. Aby zapobiec dostaniu się śliny możemy wcześniej zastosować standardowe plastikowe nakładki, które zablokują dziąsła i wyeksponują zęby. Naświetlanie trwa 3 x 5 minut z krótką przerwą na ponowne naniesienie preparatu i odpoczynek dla pacjenta. Efekt jest natychmiast widoczny po zabiegu. Wtedy także należy zęby oczyścić z preparatu wybielającego. Jeden zabieg to w sumie 15 minut naświetlania, możemy go w ciągu tygodnia powtórzyć. I to wszystko!

Czy to bezpieczne?

Polecamy stosowanie najlepszego, amerykańskiego preparatu do wybielania Opalescence o niskim stężeniu 10 lub 15%, przeznaczonego do wybielania całonocnego, przez około tydzień do dziesięciu dni. Podczas dwóch zabiegów z użyciem lampy BT COOL preparat znajduje się na zębach w sumie jedynie pół godziny, zamiast standardowych kilkudziesięciu godzin. Ponadto, żel nakładamy jedynie na przód zębów i w przeciwieństwie do wybielania całonocnego, nie ma on styczności z dziąsłami. Niskie stężenie preparatu to bardzo duży atut – pewnie sami Państwo wiecie, jakie problemy pojawiają się przy stosowaniu ok. trzydziestopięcioprocentowych preparatów.

Skorzystaj z naszych usług