Blog Stomatolog Białystok

Amputacja formokrezolowa – co to jest?

Amputacja formokrezolowa - co to jest?

Jednym z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych jest tzw. amputacja formokrezolowa. Ma to związek z precyzyjnym usunięciem miazgi zębów mlecznych. Jest to jedna z chętniej wybieranych metod leczenia próchnicy, chociaż sprawdza się również w przypadku wystąpienia częściowego zapalenia miazgi. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Amputacja formokrezolowa – czym jest?
  2. Formokrezolowa amputacja – kiedy się ją wykonuje? Jakie są przeciwwskazania?
  3. Amputacja miazgi zębów mlecznych – ile kosztuje i gdzie ją wykonać?

Amputacja formokrezolowa – czym jest?

Amputacja formokrezolowa jest skuteczną ochroną przed pojawieniem się próchnicy. Wykonywana w przypadku zębów mlecznych. Dochodzi do niej nie tylko podczas zapalenia miazgi, ale też przy jej widocznym odsłonięciu. Odpowiada za to profesjonalny i wykwalifikowany dentysta w Białymstoku.

Formokrezolowa amputacja odznacza się dużą skutecznością kliniczną. Dzięki jej zastosowaniu dotknięte stanem zapalnym miazgi zęby mleczne mogą być utrzymane w jamie ustnej przez około 2-3 lata. 

Formokrezolowa amputacja – kiedy się ją wykonuje? Jakie są przeciwwskazania?

Amputacja miazgi jest realizowana zwłaszcza w momencie występowania poważnych stanów zapalnych miazgi lub przy jej znacznym obnażeniu. Ostateczną decyzję podejmuje w tym zakresie renomowany stomatolog. To właśnie do jego wskazówek pacjenci powinni się dostosować w stu procentach.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia amputacji formokrezolowej być:

  • długotrwałe i nasilające się bóle samoistne,
  • zmiany w tkankach znajdujących się w okolicach wierzchołków,
  • krwawienie.

Jak widać amputacja miazgi w zębach mlecznych nie zawsze może być przeprowadzona. Kluczowe jest wykonanie solidnego i kompleksowego wywiadu medycznego, tak aby uchronić się od jakichkolwiek błędów.

Amputacja miazgi zębów mlecznych – ile kosztuje i gdzie ją wykonać?

Amputacja zęba mlecznego nie należy do najdroższych zabiegów stomatologicznych. W tym celu rodzice młodych pacjentów powinni dokładnie sprawdzić obowiązujący cennik usług stomatologicznych i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję, co do przystąpienia do omawianego zabiegu zębów mlecznych. Zazwyczaj taka amputacja formokrezolowa powinna kosztować około 100 złotych.

Godne podkreślenia jest to, że za każdym razem amputacja formokrezolowa dwuseansowa musi być wykonywana w sprawdzonym i uznanym gabinecie stomatologicznym. Nigdy nie należy działać na własną rękę lub korzystać z usług niezbyt wykwalifikowanych specjalistów, aby nie narażać na uszkodzenie uzębienia swoich dzieci. Wystarczy prześledzić opinie innych użytkowników i zweryfikować jakość usług wybranych gabinetów stomatologicznych, a bez problemów znajdzie się idealne miejsce do wykonania zabiegu.