Blog Stomatolog Białystok

Ankyloza zęba – co to jest, leczenie, cena

Ankyloza zęba - co to jest, leczenie, cena

Ankyloza zęba, choć nie jest powszechnym zjawiskiem, stanowi poważne wyzwanie w praktyce stomatologicznej. Skutkuje ona zrostem i zesztywnieniem zębów. Jest to stan, który może prowadzić do licznych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, jeśli nie zostanie wykryty i leczony we właściwy sposób. W tym artykule przyjrzymy się temu, co to jest ankyloza zęba, jakie są jej przyczyny, jakie objawy mogą wskazywać na jej występowanie, jak przebiega leczenie, a także jakie są koszty związane z tą procedurą.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest ankyloza zęba?
 2. Ankyloza zębów – przyczyny powstania
 3. Rozwój ankylozy: od zrostu do zesztywnienia
 4. Objawy ankylozy zębów
 5. Ankyloza – leczenie zębów stałych i mlecznych
 6. Ile kosztuje leczenie ankylozy zęba?
 7. Ankyloza w stomatologii – podsumowanie

Co to jest ankyloza zęba?

Ankyloza zęba to stan, w którym dochodzi do zrośnięcia się cementu korzeniowego zęba i zębiny z kością, co powoduje unieruchomienie zęba. Może dotyczyć zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. Jest przyczyną problemów stomatologicznych, takich jak zanik korzenia zębowego oraz odpadnięcie korony zęba.

Ankyloza zębów – przyczyny powstania

Przyczyny ankylozy zębów są zróżnicowane i mogą obejmować:

 • skłonności wrodzone,
 • zakażenie zębopochodne,
 • uraz,
 • ucisk ze strony języka,
 • powikłania po leczeniu endodontycznym,
 • zaburzenia prawidłowego wzrostu kości,
 • zaburzenia przemiany materii.

Rozwój ankylozy: od zrostu do zesztywnienia

Proces rozwoju ankylozy zęba można podzielić na kilka etapów:

 1. Początkowy zrost – na tym etapie dochodzi do zrostu korzenia zęba z kością, co może być spowodowane urazem mechanicznym, zapaleniem przyzębia lub chorobami metabolicznymi.
 2. Zesztywnienie zęba – w miarę postępu zrostu, ząb traci swoją ruchomość i zaczyna zesztywniać.
 3. Objawy ankylozy – na tym etapie pacjent może zauważyć brak ruchomości zęba, opóźnienie w erupcji zęba stałego, zaburzenie zgryzu oraz przemieszczenie sąsiednich zębów.
 4. Pełne zesztywnienie – na tym etapie ząb jest całkowicie zesztywniały i może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych, takich jak resorpcja korzenia zęba, przemieszczenie sąsiednich zębów czy zaburzenia zgryzu.

W przypadku podejrzenia ankylozy zęba, ważne jest szybkie skonsultowanie się ze specjalistą w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Objawy ankylozy zębów

Wczesne wykrycie ankylozy zęba jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Objawy mogą obejmować m.in.:

 • obrzęk,
 • wzrost temperatury w okolicy stawu,
 • ból,
 • brak fizjologicznej ruchomości zęba,
 • przykurcze mięśniowe,
 • położenie zęba poniżej płaszczyzny zwarcia (infrapozycja),
 • zablokowanie się wyrzynania zęba stałego.

Warto również dodać, że w wielu przypadkach pacjenci dowiadują, że dotyczy ich ankyloza korzenia podczas rutynowej wizyty u dentysty, ponieważ ankyloza bardzo często przebiega również bezobjawowo.

Ankyloza – leczenie zębów stałych i mlecznych

Leczenie ankylozy zależy od wieku pacjenta, od rodzaju zębów, a więc od tego, czy są to zęby mleczne czy stałe oraz od stopnia zaawansowania schorzenia.

W przypadku zębów mlecznych zwykle leczenie obejmuje ekstrakcję zęba z ankylozą. Należy jednak dodać, że dotyczy to głównie sytuacji, gdy rozpoznana została ankyloza częściowa o niewielkim zasięgu. Innym rozwiązaniem jest zamierzona reimplantacja lub transplantacja. Zabiegi te wykonywane są pod znieczuleniem u dentysty.

Jeśli zaś mowa o zębach stałych, gdy lekarz podczas konsultacji stomatologicznej stwierdzi, że nie ma zakażenia i dany ząb nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego zgryzu, pozostawia się go na swoim miejscu. Natomiast w przypadku, kiedy do ankylozy doszło na wczesnym etapie rozwoju zęba, wówczas wykonuje się zwichnięcie zęba. Jeśli to nie przyniesie pożądanych efektów, wtedy konieczna jest ekstrakcja zęba.

Ile kosztuje leczenie ankylozy zęba?

Koszt leczenia ankylozy zęba zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, potrzeba zastosowania implantów, lokalizacja gabinetu i indywidualne opłaty specjalisty. Na ogół można spodziewać się, że ekstrakcja zęba z ankylozą będzie kosztować kilkaset złotych. Implant dentystyczny może dodatkowo kosztować kilka tysięcy złotych. Dentysta w Białymstoku z pewnością poda Ci przybliżoną kwotę leczenia po konsultacji stomatologicznej.

Ankyloza w stomatologii – podsumowanie

Ankyloza zęba to poważny stan, który wymaga profesjonalnej interwencji stomatologicznej. Zawsze warto zainwestować w regularne konsultacje stomatologiczne, które mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu takim problemom jak ankyloza zębów.

Ostatnio na naszym blogu: Kwasowa erozja szkliwa – objawy, skutki, leczenie