Blog Stomatolog Białystok

Augmentacja kości – co to, ile trwa, jaka cena?

Augmentacja kości – co to, ile trwa, jaka cena?

Augmentacja kości to coraz częściej wykorzystywana procedura medyczna, mająca na celu zwiększenie objętości kości. W ostatnich latach zabieg ten zyskał na popularności, przyczyniając się do sukcesu implantologii i poprawy jakości życia pacjentów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym jest augmentacja kości. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest augmentacja kości?
 2. Augmentacja kości zęba – przebieg i gojenie
 3. Przeciwwskazania do wykonania augmentacji zębów
 4. Czy augmentacja zęba boli?
 5. Ile kosztuje augmentacja kości?

Co to jest augmentacja kości?

Augmentacja kości ma na celu zwiększenie objętości kości szczęki lub żuchwy. Stosuje się ją głównie przed wszczepieniem implantów zębowych, aby zapewnić odpowiednią ilość kości do prawidłowego osadzenia i stabilizacji implantu. Procedura ta może być konieczna, gdy pacjent ma zbyt mało kości z powodu ubytków zębowych, chorób przyzębia, utraty zębów czy wcześniejszych operacji. Augmentacja kości szczęki może skutecznie odbudować strukturę kostną, co zwiększa szanse na powodzenie wszczepienia implantów oraz poprawia funkcjonowanie i estetykę uzębienia pacjenta.

Pantomogram zębów to jedno z badań radiologicznych, które może być wykorzystane przed augmentacją kości zębów, aby ocenić stan kości oraz planować zabieg. W przypadku zgryzu głębokiego może to być szczególnie ważne, aby uzyskać szczegółowy obraz struktury kostnej i ocenić, czy augmentacja kości zębów jest konieczna przed wszczepieniem implantów zębowych.

Augmentacja kości zęba – przebieg i gojenie

Podczas samej procedury augmentacji kości pacjent zostaje znieczulony miejscowo. Następnie chirurg stomatologiczny dokonuje nacięcia w dziąśle, aby uzyskać dostęp do kości. W zależności od zastosowanej techniki, materiał kostny lub kościozastępczy są umieszczane w obszarze ubytku kostnego. Po zakończeniu zabiegu rana zostaje zszyta i zabezpieczona.

Gojenie po augmentacji kości zęba jest procesem stopniowym, który może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stanu pacjenta i zastosowanej techniki. W trakcie gojenia, istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, takich jak dbanie o profilaktykę i higienę jamy ustnej, unikanie nadmiernego obciążenia operowanego miejsca czy stosowanie przepisanych leków przeciwbólowych i antybiotyków.

Przeciwwskazania do wykonania augmentacji zębów

Przeciwwskazania do wykonania augmentacji kości zębów można podzielić na ogólne i miejscowe. Oto niektóre z nich:

 • Przeciwwskazania ogólne:
  • AIDS,
  • choroba nowotworowa,
  • choroby krwi,
  • ciąża,
  • nieustabilizowana cukrzyca,
  • osteoporoza,
  • paradontoza i naganna higiena jamy ustnej,
  • wiek poniżej 18 lat.
 • Przeciwwskazania miejscowe:
  • stan zębów sąsiednich i stan kości,
  • brak miejsca w zwarciu na wykonanie w przyszłości korony protetycznej na implancie,
  • nieprawidłowa błona śluzowa w miejscu planowanego implantu,
  • niewystarczająca wysokość lub szerokość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy do umieszczenia implantu,
  • silne przechylenie zębów, które nie pozwala na wprowadzenie instrumentów chirurgicznych lub wykonanie korony w przyszłości.

Czy augmentacja zęba boli?

Augmentacja kości zęba przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, co znacząco redukuje odczuwanie bólu. Po zabiegu lekarz może przepisać pacjentowi leki przeciwbólowe, aby łagodzić ewentualne dolegliwości i zapewnić komfort.

Ważne jest, aby pacjent współpracował z lekarzem i informował go o swoim samopoczuciu oraz odczuwanym bólu. Jeśli ból utrzymuje się mimo stosowania przepisanych leków przeciwbólowych lub nasila się, należy skontaktować się z lekarzem, aby ocenić sytuację i ewentualnie dostosować leczenie.

Ile kosztuje augmentacja kości?

Koszt augmentacji kości może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak:

 • region i lokalizacja kliniki,
 • wykorzystana technika augmentacji,
 • doświadczenie i renoma lekarza stomatologa,
 • zakres zabiegu.

W procesie poszukiwania odpowiedniego lekarza stomatologa, warto rozważyć lokalne kliniki dentystyczne, które mogą oferować różne usługi w jednym miejscu. Na przykład, jeśli mieszkasz w Białymstoku, możesz zainteresować się klinikami oferującymi implanty w Białymstoku, gdzie specjaliści mają doświadczenie w zakresie augmentacji kości zębów czy ekstrakcji zęba.

Z uwagi na te różnice, trudno jest podać konkretną cenę za augmentację kości zębów. Warto skonsultować się z kilkoma klinikami stomatologicznymi, aby porównać oferty i wybrać najlepszą opcję dla swoich potrzeb. Ważne jest również, aby brać pod uwagę nie tylko cenę, ale także doświadczenie lekarza, jakość materiałów użytych w zabiegu oraz opinię innych pacjentów.

Ostatnio na naszym blogu: Germektomia – co to jest? Cena i wskazania do zabiegu