Blog Stomatolog Białystok

Biała dieta, czyli co jeść i pić po wybielaniu zębów?

Biała dieta, czyli co jeść i pić po wybielaniu zębów?

Zachowanie olśniewającego uśmiechu po profesjonalnym wybielaniu zębów w klinice wymaga nie tylko regularnej higieny, lecz także dostosowania diety. Biała dieta to nie trend, ale przemyślany sposób odżywiania, który pomaga utrzymać zęby w idealnym stanie po zabiegu wybielania. W tym artykule dowiesz się, jakie produkty są zalecane, a które należy wyeliminować, aby cieszyć się bielszymi zębami jak najdłużej.

Co to jest biała dieta?

Biała dieta to specjalny plan żywieniowy zalecany przez dentystów po zabiegach wybielania zębów, którego celem jest przedłużenie efektów zabiegu i zapobieganie ponownemu przebarwieniu. Warto położyć nacisk na profilaktykę i higienę jamy ustnej, gdyż odpowiednie nawyki żywieniowe są równie ważne co codzienne szczotkowanie zębów oraz nitkowanie.

Biała dieta składa się z produktów, które nie zawierają intensywnych barwników mogących osadzać się na szkliwie zębów. Taki reżim żywieniowy jest kluczowym elementem dbania o uśmiech po zabiegach wybielających i stanowi integralną część strategii utrzymania estetyki uśmiechu. Bagiński Stomatologia, dentysta z Białegostoku, służy w tej kwestii szeroką wiedzą.

Biała dieta po wybielaniu, piaskowaniu, higienizacji – o czym należy pamiętać?

Po zabiegach dentystycznych, takich jak wybielanie nakładkowe, piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja zębów, biała dieta jest niezwykle ważnym elementem, o którym pacjenci powinni pamiętać. Wybielanie jest delikatne dla zębów, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad w diecie, by efekty tego działania były trwałe. Bezpośrednio po wyżej wymienionych zabiegach zęby są bardziej podatne na przebarwienia, dlatego ważne jest, by przez minimum 48 godzin po wyjściu od dentysty unikać pokarmów i napojów, które mogłyby je zabarwić.

Podczas stosowania białej diety warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

 1. Wybieraj produkty o jasnych barwach, takie jak białe mięso, ryż czy mleczne produkty.
 2. Unikaj jedzenia i picia produktów, które mają silne pigmenty – czerwone wino, kawa, ciemne owoce i warzywa.
 3. Pij dużo wody, co nie tylko przyczynia się do utrzymania nawodnienia organizmu, lecz także pomaga w płukaniu jamy ustnej i redukcji osadów.
 4. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu zębów oraz stosowaniu nici dentystycznej, co wspomaga utrzymanie efektów zabiegów, a także zapobiega tworzeniu się nowych przebarwień.

Stosując się do tych zaleceń, można znacznie wydłużyć efekty przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych i cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.

Jak długo należy stosować białą dietę po zabiegu?

Czas stosowania białej diety po zabiegu wybielania zębów może różnić się w zależności od indywidualnych zaleceń stomatologa i typu przeprowadzonego zabiegu. Standardowo zaleca się przestrzeganie białej diety przez okres od 24 do 48 godzin po zabiegu wybielania. Jednak, aby uzyskać najlepsze wyniki przy dostosowaniu diety do indywidualnych potrzeb pacjenta, niezbędna jest konsultacja stomatologiczna.

Podczas konsultacji stomatologicznej lekarz może dostosować zalecenia dotyczące diety, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak stan zdrowia jamy ustnej pacjenta, rodzaj wybielania oraz ogólną skłonność zębów do przebarwień. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy pacjent ma skłonność do szybkiego przebarwiania zębów, dentysta może zalecić stosowanie białej diety przez dłuższy okres.

Biała dieta – co pić, a czego unikać?

W ramach białej diety po wybielaniu zębów bardzo ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, które napoje są dozwolone, a które mogą negatywnie wpłynąć na kolor szkliwa. Na szczęście istnieje lista płynów, które pomagają utrzymać efekty zabiegu.

Do napojów, które są zalecane, zaliczamy przede wszystkim wodę – najlepiej niegazowaną, która nie tylko nie wpływa na przebarwienia, lecz także wspomaga higienę jamy ustnej poprzez eliminowanie resztek jedzenia i bakterii. Można również pić mleko oraz niektóre jasne herbaty ziołowe – ważne, by były one delikatne w smaku oraz kolorze, na przykład rumianek.

Napoje, których należy unikać w ramach diety po wybielaniu zębów, to przede wszystkim te silnie barwiące:

 • kawa,
 • czerwone wino,
 • czarna herbata,
 • cola i inne napoje gazowane o ciemnym kolorze,
 • soki z ciemnych owoców, jak sok z czarnej porzeczki czy winogron.

Konsumpcja tych płynów może szybko zniweczyć efekty wybielania, gdyż pigmenty w nich zawarte mają tendencję do osadzania się na powierzchni zębów, prowadząc do ich ponownego zabarwienia. Dlatego też zaraz po zabiegu wybielania należy ściśle przestrzegać zasad białej diety, by jak najdłużej cieszyć się bielszym uśmiechem.

Biała dieta – co jeść, a co może zaszkodzić?

Po zabiegu wybielania nakładkowego szczególnie ważne jest, aby przez kilka dni po zabiegu przestrzegać białej diety. Wiedza o tym, czego w jej trakcie nie jeść, jest równie istotna jak znajomość produktów dozwolonych.

Co jeść po wybielaniu zębów?

 • Białe mięso, takie jak kurczak lub indyk, najlepiej gotowane lub pieczone bez kolorowych przypraw,
 • ryby – szczególnie te jasne, na przykład dorsz czy tilapia,
 • biały ryż, makarony z jasnych mąk, jasne pieczywo,
 • nabiał, w tym: biały ser, mleko, jogurt naturalny,
 • jasne warzywa, jak ziemniaki, kalafior, biała fasola,
 • jajka, zwłaszcza gotowane na twardo lub w formie omletu bez dodatku intensywnie barwiących przypraw.

Czego nie jeść?

 • Ciemnych jagód i owoców, takich jak borówki, czarne jagody czy granaty,
 • warzyw o intensywnej barwie, na przykład buraków, czerwonej kapusty, papryki,
 • czerwonego mięsa oraz wędlin z dodatkami barwiącymi, takimi jak salami czy kiełbasa,
 • słodyczy i ciemnych sosów, w tym czekolady, ketchupu, sosu sojowego,
 • kolorowych przypraw, jak kurkuma, papryka czy curry.

Stosowanie się do zaleceń białej diety przy wybielaniu nakładkowym jest istotne, gdyż dzięki temu można znacząco wydłużyć efekt uzyskany w wyniku zabiegu. Produkty spożywcze, które mogą zaszkodzić, zawierają pigmenty, które mają tendencję do osadzania się na porowatym szkliwie zębów, szczególnie bezpośrednio po zabiegu wybielającym. Dlatego też kluczowe jest, aby w pierwszych dniach po wybielaniu zębów szczególnie dbać o to, co znajduje się na talerzu.

Ostatnio na naszym blogu: Jak wzmocnić zęby u dorosłych?