Blog Stomatolog Białystok

Budowa zęba, czyli jak i z czego zbudowany jest ząb?

Budowa zęba, czyli jak i z czego zbudowany jest ząb?

Zęby są nie tylko kluczem do zdrowego uśmiechu, ale także ważnym elementem układu trawiennego, umożliwiającym rozdrabnianie pokarmu. Choć często postrzegane głównie z perspektywy estetycznej, mają one skomplikowaną budowę, która pozwala im sprostać wielu funkcjom. W tym artykule przyjrzymy się bliżej anatomii zębów, aby zrozumieć, jak są zbudowane i jakie role pełnią w naszym organizmie. Poznaj jak wygląda budowa zęba człowieka! Zapraszamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Budowa anatomiczna zęba (części zęba)
  1.1. Korona
  1.2. Korzeń
 2. Budowa histologiczna zęba (tkanki zęba)
  2.1. Szkliwo
  2.2. Zębina
  2.3. Miazga zęba
  2.4. Cement
 3. Czym różni się budowa zębów stałych od mlecznych u człowieka?
 4. Budowa zęba – podsumowanie

Budowa anatomiczna zęba (części zęba)

Ząb składa się z kilku części, które razem tworzą budowę anatomiczną zęba. Każda z tych części pełni inną funkcję i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zęba.

1. Korona

Korona to widoczna część zęba, wystająca ponad dziąsło. Jest to część, którą widzimy, gdy mówimy i się uśmiechamy. Korona jest chronioną przez szkliwo, najtwardszą tkanką w organizmie człowieka. W zależności od funkcji i położenia w jamie ustnej, korony różnią się kształtem – na przykład budowa zęba trzonowego różni się od budowy zęba jedynki.

2. Korzeń

Korzeń zęba jest ukryty w kości szczęki lub żuchwy i jest odpowiedzialny za utrzymanie zęba na swoim miejscu. W zależności od rodzaju zęba u człowieka, może mieć jeden, dwa lub trzy korzenie. Na przykład budowa zęba 6, 7 i 8 różnią się liczbą korzeni.

Może Cię zainteresować: Numeracja zębów.

Budowa histologiczna zęba (tkanki zęba)

Zęby są zbudowane z kilku różnych tkanek, które razem tworzą budowę histologiczną zęba.

1. Szkliwo

Szkliwo to najtwardsza tkanka w organizmie człowieka. Chroni koronę zęba przed uszkodzeniami i bakteriami. Jest odporna na działanie kwasów i bakterii, ale może ulec erozji w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

2. Zębina

Pod szkliwem znajduje się zębina – twarda tkanka, która tworzy większość masy zęba. Zębina jest mniej twarda niż szkliwo, ale bardziej elastyczna.

3. Miazga zęba

Miazga to miękka tkanka wewnątrz zęba, która zawiera naczynia krwionośne i nerwy. Jest odpowiedzialna za odżywianie zęba.

4. Cement

Cement pokrywa korzeń zęba i pomaga w jego osadzeniu w kości. Jest to tkanka podobna do zębiny, ale jest mniej twarda.

Czym różni się budowa zębów stałych od mlecznych u człowieka?

Zęby mleczne są pierwszymi zębami, które pojawiają się u człowieka. Są one mniejsze i mniej trwałe niż zęby stałe. Budowa zębów mlecznych różni się od budowy zębów stałych głównie wielkością i kształtem korony. Zęby mleczne mają również inny układ korzeni.

Budowa zęba – podsumowanie

Zęby są niezwykle skomplikowanymi strukturami, które pełnią kluczową rolę w procesie trawienia. Ich budowa anatomiczna i histologiczna jest wynikiem ewolucji oraz dostosowania do potrzeb człowieka. Dbanie o zęby, regularne konsultacje stomatologiczne oraz profilaktyka i higiena jamy ustnej są kluczem do zachowania zdrowego uzębienia przez całe życie.

Ostatnio na naszym blogu: Ankyloza zęba – co to jest, leczenie, cena