Blog Stomatolog Białystok

Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile trwa i jak przebiega?

Chirurgiczne usuwanie ósemek - czy jest się czego bać

Usuwanie ósemek to zabieg, który nierzadko budzi wśród pacjentów strach. Błędne przekonanie, że ekstrakcja to niezwykle bolesne przeżycie sprawia, iż wiele osób odkłada wizytę w gabinecie stomatologicznym. Unikanie dentysty może w efekcie doprowadzić do poważnych powikłań, a ostatecznie i tak będziemy musieli znaleźć się na fotelu dentystycznym. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości związane z chirurgicznym usuwaniem ósemek.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?
  2. Chirurgiczne usuwanie ósemek pod narkozą
  3. Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek?
  4. Chirurgiczne usuwanie ósemek – rekonwalescencja

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

Ósemki, nazywane również zębami mądrości, z wiedzą niewiele mają wspólnego. Są to cztery zęby trzonowe i wyrzynają się zawsze jako ostatnie, przez co często stają się przyczyną problemów. Zęby te wyrastają nam najczęściej między 17. a 25. rokiem życia, natomiast ósemki mogą pojawić się u nas dopiero po czterdziestce albo wcale. Usuwanie zębów mądrości pomimo krążącej niechlubnej legendy,  nie jest ani bolesne, ani skomplikowane. Zanim jednak zapadnie decyzja o pozbyciu się ósemki, stomatolog przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, a także wykona tomografię komputerową. Mając zdjęcie rentgenowskie, lekarz może zlokalizować miejsce i ułożenie korzeni, a przede wszystkim oceni, czy konieczne jest ekstrakcja zęba. Może okazać się, że ząb jest w na tyle dobrym stanie, że nie ma potrzeby jego usuwania. Lekarz może zaproponować leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Chirurgiczne usuwanie ósemek pod narkozą

W chirurgii stomatologicznej wyróżniamy wiele możliwości uśmierzenia bólu na fotelu dentystycznym. Pacjent może zdecydować się na zabieg w znieczuleniu miejscowym bądź pod narkozą. Forma ta jest zasadna w szczególności, gdy do usunięcia mamy więcej niż jednego zęba. Podczas chirurgicznego usuwania ósemek pod narkozą, zabieg przeprowadzany jest w obecności anestezjologa. Zwykle narkozę przy usuwaniu zębów stosuje się u osób niepełnosprawnych, u dzieci lub u osób ze stwierdzoną silną dentofobią. Warto wiedzieć, że nie wszystkie gabinety oferują taką formę znieczulenia. Przykładem miejsca, w którym możliwe jest przeprowadzenie chirurgicznego usuwania ósemek pod narkozą jest Bagiński Stomatologia Białystok 

Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ile kosztuje usuwanie ósemek. Cena różni się w zależności od miasta, gabinetu oraz stopnia skomplikowania zabiegu. Dodatkowym kosztem będzie także ewentualne znieczulenie. Zwykle dentysta cennik usług publikuje na stronie internetowej swojego gabinetu.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – rekonwalescencja

Pacjenci często zastanawiają się, czy zaraz po wyrwaniu ósemek mogą jeść oraz pić. Po zabiegu przez pierwsze kilka godzin nie powinno się przyjmować ani płynów i pokarmów. Zaleca się, by tego dnia postawić wyłącznie na letnie lub całkiem chłodne potrawy, lody w nagrodę będą świetnym rozwiązaniem. Warto również wiedzieć, że do momentu zagojenia się zębodołu nie wolno palić tytoniu, ani spożywać alkoholu. Przede wszystkim stosujmy się do zaleceń stomatologa, aby zminimalizować możliwość wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Pacjenci po zabiegu czasem decydują się na zwolnienie lekarskie trwające od 2 do 3 dni.