Blog Stomatolog Białystok

Co to jest fleczer stomatologiczny?

Co to jest fleczer stomatologiczny?

Fleczer stomatologiczny (dentystyczny), czyli rodzaj opatrunku tymczasowego to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane przez wielu stomatologów. Przypomina tradycyjną plombę, lecz stosowany jest wówczas, gdy lekarz nie ma możliwości użycia wypełnienia trwałego. Co to jest fleczer stomatologiczny i kiedy dentysta może go założyć? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Fleczer stomatologiczny – co to jest?
  2. Kiedy dentysta zakłada fleczer?
  3. Ile utrzymuje się fleczer dentystyczny?
  4. Co zrobić gdy fleczer dentystyczny wypadł?

Fleczer stomatologiczny – co to jest?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, fleczer dentystyczny jest to wypełnienie tymczasowe, które wykonuje się ze specjalnych materiałów, umożliwiających jego szybkie i łatwe zakładanie oraz zdejmowanie. Choć realizuje podobną funkcję, co wypełnienie stałe, nie jest tak samo trwałe. Mimo to skutecznie chroni tkanki zęba przed szkodliwymi bakteriami i czynnikami zewnętrznymi, zapobiegając w ten sposób dolegliwościom bólowym.

Kiedy dentysta zakłada fleczer?

Fleczer do zęba może być zakładany na ubytek w różnych przypadkach, np. w przypadku braku możliwości odizolowania leczonego zęba czy też przy przedłużonym krwawieniu. Co więcej, tymczasowy opatrunek stosowany jest także wówczas, gdy stomatolog nie może wykonać stałego wypełnienia, np. podczas trwającego kilka wizyt leczenia kanałowego. Fleczer stomatologiczny stosowany jest również w leczeniu zębów u dzieci, które źle znoszą wizyty u dentysty. Wówczas leczenie rozdziela się, np. na dwie krótsze wizyty i podczas drugiego spotkania dentystyczny fleczer wymieniany jest na wypełnienie stałe.

Dowiedz się więcej: numeracja zębów w jamie ustnej.

Ile utrzymuje się fleczer dentystyczny?

Dentyści zwracają uwagę, że fleczer stomatologiczny nie powinien znajdować się w jamie ustnej dłużej niż 3-4 tygodnie. Po tym czasie może nie być już tak szczelny i trwały jak na początku. Stąd też, posiadając wypełnienie tymczasowe, nie warto zwlekać z kolejną wizytą u stomatologa. Dobrze byłoby, gdyby odbyła się ona jak najszybciej. Tak, by wypełnienie nie straciło swoich właściwości i jak najlepiej ochroniło ząb do momentu kontynuowania leczenia. W dłuższej perspektywie fleczer w zębie może być także bardziej podatny na wypadnięcie, co również przemawia za tym, by następna wizyta odbyła się w jak najkrótszym odstępie czasowym.

Warto również pamiętać, że podczas noszenia wypełnienia tymczasowego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej. Ma bowiem wpływ na trwałość fleczera stomatologicznego.

Co zrobić gdy fleczer dentystyczny wypadł?

Gdy dentystyczny fleczer wypadnie z Twojego zęba, jak najszybciej udaj się na konsultację stomatologiczną. Bardzo ważne jest bowiem, by lekarz wypełnił ubytek nowym opatrunkiem. Nie zwlekaj, ponieważ może się to skończyć bardzo uciążliwym bólem i nadwrażliwością zęba, a nawet zapaleniem miazgi.

Pamiętaj, że fleczer stomatologiczny może wypaść zarówno po kilku tygodniach, ale również po jednym dniu czy tygodniu. Przyczyn najczęściej upatruje się w przeżuwaniu twardych pokarmów lub nieprawidłowym założeniu wypełnienia. Jednak może się to wydarzyć również z przyczyn od nikogo niezależnych.