Blog Stomatolog Białystok

Co to jest skaling?

Co to jest skaling?

Każdy z nas dobrze wie, że za zdrowym i pięknym uśmiechem stoi codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Mycie oraz nitkowanie zębów, a także płukanie jamy ustnej to podstawa. Warto jednak pamiętać również o systematycznym skalingu zębów. Na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Skaling – co to jest?
  2. Ile kosztuje skaling?
  3. Jak często należy wykonywać skaling? Ile trwa skaling?
  4. Skaling – ile czasu po zabiegu można jeść?

Skaling – co to jest?

Skaling jest to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Do tego celu stosuje się mechaniczne ultradźwiękowe skalery stomatologiczne. Końcówkę skalera przykłada się do zębów, a urządzenie za pomocą drgań rozbija kamień nazębny. Skaling zębów to całkowicie bezbolesny zabieg, który świetnie usuwa twarde złogi osadowe koron oraz korzeni zębów. Osady te tworzą się na zębach z rożnych przyczyn. Często są to po prostu predyspozycje genetyczne, ale jego powstawanie może być związane także z częstym piciem kawy, herbaty czy wina. Inne przyczyny to błędy żywieniowe oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej.

Warto mieć świadomość, że osad odkładający się na zębach jest pożywką dla bakterii i może przyczyniać się do powstawania chorób przyzębia. Z tego względu warto systematycznie wykonywać skaling zębów, ponieważ kamienia nie da się usunąć poprzez szczotkowanie czy nitkowanie zębów.

Ile kosztuje skaling?

Koszt skalingu zębów będzie różny dla każdego gabinetu dentystycznego. Na cenę wpływa bowiem kilka czynników, np. lokalizacja gabinetu. Cena skalingu będzie wahała się od 100 zł do 200 zł w zależności od tego, czy zabieg będzie wykonywany u dentysty w Białymstoku, Warszawie, Łodzi czy Lublinie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest cennik usług stomatologicznych w Białystoku, zachęcamy Cię do zajrzenia na naszą stronę, gdzie przedstawiamy szczegółowy cennik zabiegów w gabinecie Bagiński Stomatologia.

Jak często należy wykonywać skaling? Ile trwa skaling?

Częstotliwość wykonywania skalingu jest kwestią indywidualną i zależy od tego, jak szybko kamień nazębny odkłada się u danego pacjenta. Już po pierwszej wizycie stomatolog będzie w stanie stwierdzić, co ile czasu pacjent powinien wykonywać skaling. Najczęściej zabieg ten wykonuje się raz lub dwa razy w roku. Taka częstotliwość pozwoli uniknąć chorób przyzębia i ustrzec się przed próchnicą. Sam zabieg jest bardzo krótki – trwa około pół godziny.

Skaling – ile czasu po zabiegu można jeść?

Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się od jedzenia i picia przez godzinę. Pacjent w tym czasie może pić wyłącznie wodę. Natomiast przez 24 godziny po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę, czyli unikać pokarmów oraz napojów, które mogą powodować powstawanie na zębach przebarwień. Jakie to produkty? Przede wszystkim kawa, herbata, czerwone wino, coca-cola, wiśnie, buraki, jagody, borówki, marchew, pomidory, papryka, czerwona kapusta, curry, kurkuma itp. W tym czasie najlepiej ograniczyć się do spożywania jedzenia i napojów w jasnych kolorach.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć specjalistów z zakresu stomatologii estetycznej w Białystoku, serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.