Blog Stomatolog Białystok

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka najczęściej kojarzy się z uzupełnianiem ubytków zębowych u osób, które z wiekiem utraciły naturalne zęby. Jednak z możliwości tej dziedziny stomatologii coraz częściej korzystają także osoby młodsze. Czym jest protetyka stomatologiczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych? Dowiesz się poniżej. 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Protetyka stomatologiczna – co to jest?
  2. Kiedy należy udać się do protetyka?
  3. Rodzaje uzupełnień protetycznych i ich koszt 

Protetyka stomatologiczna – co to jest?

Protetyka dentystyczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu (zarówno wrodzonych, jak i nabytych), bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa straconych niegdyś tkanek uzębienia. W związku z powyższym omawiana dziedzina stomatologii wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, laryngologii, onkologii, radiologii, a także dermatologii. 

Najczęściej leczenie protetyczne zostaje wdrożone, kiedy jest już za późno na zastosowanie zwykłego leczenia stomatologicznego. Nowoczesna protetyka to jednak nie tylko protezy, ale także działania, które mają na celu zapobieganie zmianom, jakie powstają w wyniku braków w uzębieniu. 

Kiedy należy udać się do protetyka?

Do protetyka warto udać się w przypadku częściowej utraty uzębienia. Protetyk wdroży wówczas działania, które zminimalizują negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Poprawią one nie tylko wygląd uzębienia pacjenta, ale także umożliwią mu właściwe przeżuwanie. To z kolei ma niebagatelny wpływ na odpowiednie trawienie. Protetyka zębów przeciwdziała także zmianom w jamie ustnej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wysunięcia zębów przeciwstawnych czy zaniku kości, co mogłoby powodować powstanie kolejnych ubytków. 

Rodzaje uzupełnień protetycznych i ich koszt

Wyróżnia się kilka rodzajów uzupełnień protetycznych. Podstawowy podział obejmuje uzupełnienie stałe, do których zaliczają się korony oraz mosty, a także uzupełnienie ruchome, czyli protezy. Pierwsza kategoria obejmuje te rodzaje uzupełnień, które montowane są trwale na zębach i nie można ich samodzielnie wyjmować. Uzupełnienie ruchome może być natomiast swobodnie wyjmowane z jamy ustnej. Osobną kategorią są protezy na implantach. 

Należy podkreślić, że w przypadku protetyki cennik zależy od różnych czynników, takich jak chociażby wyspecjalizowanie lekarzy wykonujących zabiegi czy wielkość miasta, w którym świadczone są usługi, a przede wszystkim rodzaju wybranego uzupełnienia. Cennik usług stomatologicznych znajdziesz zazwyczaj na stronie internetowej danego gabinetu. Jeżeli szukasz protetyka w Białymstoku, zapoznaj się z ofertą gabinetu Bagiński Stomatologia, gdzie usługi świadczone są na najwyższym poziomie.