Blog Stomatolog Białystok

Diastema – co to jest i jak wygląda leczenie?

diastema

Diastema to naukowa nazwa dla charakterystycznej przestrzeni między górnymi jedynkami. Większa przerwa między zębami kwalifikuje się jako wada zgryzu, którą powinno się leczyć. Jak wygląda leczenie diastemy? Jakie są przyczyny jej powstawania? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest diastema?
 2. Przerwa między jedynkami – przyczyny powstania
 3. Rodzaje diastemy
 4. Leczenie diastemy: sposoby, czas trwania, cena
  4.1. Diastema przed i po aparacie ortodontycznym
  4.2. Licówki a leczenie diastemy
  4.3. Bonding, czyli uzupełnienie diastemy za pomocą kompozytu
 5. Czy diastema jest dziedziczna?

Co to jest diastema?

Diastema jest to przerwa między zębami, a dokładniej między górnymi siekaczami przyśrodkowymi, czyli tzw. jedynkami. Jeśli zęby ułożone są w taki sposób, że przerwa między nimi nie przekracza 2 mm, wówczas diastema nie wymaga leczenia. Jeśli jednak przestrzeń jest znacznie większa, uznawana jest za wadę zgryzu, która – podobnie jak zgryz głęboki – powinna zostać poddana terapii. Warto mieć bowiem świadomość, że diastema sprzyja rozwojowi chorób przyzębia.

Nieleczona diastema u dzieci może stać się przyczyną wad wymowy, które ujawniają się jako problem z artykulacją głosek dentalizowanych (czyli „ś”, „ź”, „ć”, „dź”, „s”, „z”, „c”, „dz”, „sz”, „ż”, „cz” oraz „dż”). Jeśli zauważysz u swojego dziecka tego typu wadę, zapraszamy Cię do odwiedzenia ze swoim maluchem stomatologa dziecięcego w Białymstoku w gabinecie Bagiński Stomatologia. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na zniwelowanie diastemy.

Przerwa między jedynkami – przyczyny powstania

Można wyróżnić cztery główne przyczyny powstawania przerwy między jedynkami. Mowa tu o sytuacjach, w których diastema:

 • powstaje w wyniku przerostu wędzidełka wargi górnej, które może być zbyt nisko przyczepione i powoduje zaburzenie wzrostu zębów – wówczas mówi się o diastemie prawdziwej,
 • spowodowana jest brakiem siekaczy bocznych lub ich zmniejszonym rozmiarem, a także posiadaniem nadliczbowych zębów lub zbyt małej liczby zębów siecznych bocznych stałych w szczęce – wówczas mówi się o diastemie rzekomej,
 • pojawia się przed wyrżnięciem się zębów bocznych u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia – wówczas mówi się o diastemie fizjologicznej,
 • pojawia się u dzieci pomiędzy 3. a 4. rokiem życia i jest naturalnym zjawiskiem, ponieważ w taki sposób dziecięca szczęka przygotowuje się na zmieszczenie większych zębów stałych – wówczas mówi się o diastemie przejściowej.

Rodzaje diastemy

Można wyróżnić trzy rodzaje diastemy:

 • diastema rozbieżna – w tym przypadku korzenie zębów są do siebie zbliżone, zaś końcówki odchylone,
 • diastema równoległa – przy tej wadzie zgryzu zęby są rozsunięte równolegle,
 • diastema zbieżna – charakteryzuje się tym, że dolne końcówki zębów skierowane są do siebie, zaś korzenie jedynek są rozsunięte.

W zależności od rodzaju diastemy, stomatolog dopasowuje odpowiednią metodę leczenia wady zgryzu w porozumieniu z pacjentem.

Leczenie diastemy: sposoby, czas trwania, cena

W przypadku, gdy przerwa między zębami nabiera cech wady zgryzu, konieczna będzie konsultacja stomatologiczna i ustalenie planu leczenia. Istnieją trzy podstawowe sposoby leczenia diastemy i to od jej rodzaju (a więc od ustawienia jedynek względem siebie) w głównej mierze zależy, który z nich dentysta wybierze jako najskuteczniejszą metodę na usunięcie przerwy między jedynkami.

Diastema przed i po aparacie ortodontycznym

Jednym ze sposobów na usunięcie diastemy jest wdrożenie leczenia przy pomocy aparatu ortodontycznego. Niweluje on tę wadę zgryzu w najmniej inwazyjny sposób. Wymaga jednak cierpliwości, ponieważ terapia aparatem ortodontycznym trwa około dwóch lat, zaś po jego zdjęciu konieczne jest długookresowe stosowanie aparatu retencyjnego. Koszt aparatu ortodontycznego to około 2000 zł za jeden łuk (+ wizyty kontrolne co miesiąc lub co dwa miesiące).

Licówki a leczenie diastemy

Licówki to kolejny sposób na pozbycie się diastemy. Ta metoda nie niweluje przerwy między zębami. Pozwala na jej ukrycie pod cienkimi płytkami, które naklejane są na zęby oszlifowane z powierzchniowej warstwy szkliwa. Efekty uzyskane w wyniku tej metody są bardzo trwałe i wyjątkowo estetyczne, utrzymują się nawet ponad 15 lat. Licówki są bowiem dopasowywane do anatomii zębów każdego pacjenta. Koszt wykonania licówki na jeden ząb to około 500 zł. Pamiętaj, by nie mylić ich z koroną porcelanową, która zakładana jest na bardzo zniszczone zęby. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kształtuje się cennik dentysty w Białymstoku, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej.

Bonding, czyli uzupełnienie diastemy za pomocą kompozytu

Trzeci sposób na pozbycie się diastemy to bonding. Jest to bardzo skuteczna technika ukrycia obecności przerwy między jedynkami za pomocą kompozytu. Zabieg polega na wytrawieniu zębów przy użyciu kwasu demineralizującego. Następnie na uzupełnieniu przerwy poprzez doklejenie materiału kompozytowego równomiernie na obu jedynkach. Efekt nie jest jednak tak samo trwały jak w przypadku wcześniej przedstawionych metod. Z czasem kompozyt może bowiem zacząć się wykruszać. Na szczęście dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w każdej chwili można dostosować wypełnienie, dodatkowo je uzupełnić i naprawić powstałe uszkodzenia. Koszt bondingu różni się w zależności od miejsca, w którym się go wykonuje. Jeśli chodzi o bonding w Białymstoku, wykonanie pojedynczego bondu kosztuje ok. 200 zł.

Czy diastema jest dziedziczna?

Diastema może być uwarunkowana genetycznie, szczególnie w przypadku, jeśli jej przyczyną jest przerost wędzidełka wargi (diastema prawdziwa). Ponadto przerwa między jedynkami może być dziedziczona ze względu na ułożenie zębów, czyli zaburzone proporcje pomiędzy szerokością siekaczy a rozmiarem kości szczęki.