Blog Stomatolog Białystok

Fluoroza zębów – co to jest i jak się jej pozbyć?

Fluoroza zębów – co to jest i jak się jej pozbyć?

Fluoroza zębów to problem, z którym boryka się wiele osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W niniejszym artykule omówimy, czym jest fluoroza, jakie są jej objawy, jak ją leczyć oraz jakie są różnice między fluorozą a odwapnieniem zębów. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Fluoroza zębów – co to jest i jakie są objawy?
 2. Leczenie fluorozy, czyli jak pozbyć się białych plam na zębach
 3. Fluoroza na mleczakach u dzieci
 4. Fluoroza a odwapnienie – jaka jest różnica?
 5. Czy fluoroza jest odwracalna?
 6. Pasta na fluorozę – jaką warto używać?
 7. Fluoroza na zębach – podsumowanie

Fluoroza zębów – co to jest i jakie są objawy?

Fluoroza zębów to zaburzenie, która pojawia się w wyniku nadmiernego oddziaływania związków fluoru na zęby. Najczęściej objawia się białymi plamami na zębach, które mogą być mało widoczne lub wyraźne. Objawy fluorozy mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Zdecydowanie częściej pojawia się na zębach stałych, znacznie rzadziej na mleczakach.

Leczenie fluorozy, czyli jak pozbyć się białych plam na zębach

Leczenie fluorozy opiera się przede wszystkim na uzupełnianiu ubytków próchnicowych oraz rekonstrukcji zębów. Ubytki szkliwa można uzupełniać płynnym materiałem kompozytowym i hydroksyapatytem, które pomagają przywrócić zębom ich naturalny wygląd, a także funkcje.

Także codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w walce z fluorozą. Regularne mycie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej to absolutna podstawa. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiednich środków do higieny jamy ustnej, warto skonsultować się ze swoim dentystą.

Kolejnym ważnym aspektem w leczeniu fluorozy jest dieta. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty bogate w wapń, takie jak mleko i jego przetwory. Jednocześnie należy ograniczyć spożywanie produktów zawierających fluor. Do takich produktów zaliczają się między innymi:

 • herbaty,
 • krakersy,
 • masło orzechowe,
 • pieczywo żytnie,
 • płatki kukurydziane,
 • rodzynki,
 • rośliny strączkowe,
 • ryby (m.in. makrela, dorsz, łosoś),
 • ser cheddar.

Fluoroza na mleczakach u dzieci

Fluoroza na mleczakach u dzieci jest szczególnie niepokojąca, ponieważ mleczaki są pierwszymi zębami, które pojawiają się u maluchów. Jak wygląda fluoroza u dzieci? Podobnie jak u dorosłych, objawia się białymi plamami na zębach. Ważne jest, aby dbać o zdrowie zębów u dzieci i unikać nadmiernego spożycia fluoru. Dotyczy to m.in. stosowania past do zębów o niskim stężeniu fluoru i unikania zabiegów fluoryzacji zębów, które często przeprowadzane są w szkołach.

Fluoroza a odwapnienie – jaka jest różnica?

Chociaż fluoroza i odwapnienie zębów mogą wyglądać podobnie, są to dwie różne choroby. Główna różnica polega na przyczynie powstania. Fluoroza na zębach jest wynikiem nadmiernego spożycia fluoru, podczas gdy odwapnienie jest spowodowane ubytkiem minerałów z szkliwa.

Czy fluoroza jest odwracalna?

Wszystko zależy od tego, z jakiego typu fluorozą zmaga się pacjent. Typ 1 to fluoroza wątpliwa, w przypadku której na zębach pojawiają się małe białe plamki. Na szczęście bardzo łatwo jest je zniwelować, np. z pomocą polerowania zębów. Z kolei typ 5 to fluoroza ciążka, gdzie mamy do czynienia z sytuacją, w której uszkodzone jest całe szkliwo zęba, a korona przebarwia się na brunatno. Wówczas całkowite wyleczenie fluorozy może być dużym wyzwaniem i najlepszą opcją okazuje się zastosowanie licówek kompozytowych. Niemniej jednak warto pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz podczas konsultacji sprawdzi i oceni, w jakim stanie są zęby i jakie metody leczenia najlepiej będzie zastosować.

Pasta na fluorozę – jaką warto używać?

Jaka pasta na fluorozę? Wybór odpowiedniej pasty do zębów jest kluczowy w walce z fluorozą. Warto wybierać pasty z niską zawartością fluoru, które pomogą w odbudowie szkliwa. Ważne są również regularne wizyty u stomatologa oraz odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej.

Fluoroza na zębach – podsumowanie

Fluoroza zębów to poważny problem, który dotyka wiele osób. Chociaż nie zawsze jest całkowicie odwracalna, istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w poprawie wyglądu zębów. Ważne jest dbanie o profilaktykę i higienę jamy ustnej oraz unikanie nadmiernego spożycia fluoru.

Ostatnio na naszym blogu: Budowa zęba, czyli jak i z czego zbudowany jest ząb?