Blog Stomatolog Białystok

Fluoryzacja zębów – co to jest i jak wygląda?

Fluoryzacja zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych, który ma za zadanie oczyścić szkliwo i zabezpieczyć zęby przed pojawieniem się próchnicy. Jak wskazuje nazwa kolosalne znaczenie w trakcie wykonywania wspomnianego wyżej zabiegu ma fluor. Fluoryzacja jest dedykowana nie tylko osobom dorosłym, ale też dzieciom.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest fluoryzacja zębów?
  2. Co daje fluoryzacja zębów?
  3. Ile kosztuje zabieg fluoryzacji zębów?

Co to jest fluoryzacja zębów?

Nie każdy wie na czym polega zabieg fluoryzacji zębów. To proces stomatologiczny, który opiera się na wykorzystaniu preparatów zawierających w sobie sporą dawkę fluoru. Nakłada się je na zęby, a następnie czeka się na uwolnienie pierwiastka i dokładne oczyszczenie szkliwa. Mogą to być:

  • lakiery,
  • pasty,
  • żele,
  • pianki.

Ostateczną decyzję, co do wyboru konkretnego preparatu podejmuje oczywiście stomatolog. Warto dostosować się do jego wskazówek, w skład których będzie wchodzić m.in. prawidłowa higiena jamy ustnej. Niektórzy zastanawiają się również nad tym czy fluoryzacja zębów jest szkodliwa? Profesjonalnie przeprowadzony zabieg nie powinien spowodować żadnych skutków ubocznych, a jedynie wzmocni szkliwo.

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja zębów u dorosłych gwarantuje eliminowanie wszelkich zmian próchniczych. Co najważniejsze zabieg jest polecany szczególnie dzieciom (dotyczy wtedy fluoryzacji zębów mlecznych). To dzieci są najbardziej narażone na pojawienie się próchnicy oraz bakterii. Warto temu skutecznie przeciwdziałać, stąd coraz większą rolę odgrywa fluoryzacja zębów w szkole. Za jej skuteczne przeprowadzenie może odpowiadać sprawdzony stomatolog dziecięcy w Białymstoku

Fluoryzacja zębów u dzieci zadba o zdrowy i piękny uśmiech, a do tego hamuje proces demineralizacji szkliwa. Ponadto przyspiesza jego remineralizację. Fluoryzacja może być z powodzeniem łączona z piaskowaniem. Oczywiście warto się dowiedzieć po jakim czasie po fluoryzacji można jeść posiłki. Zwykle są to 2-3 godziny, choć przez całą następną dobę nie powinno się żuć gumy oraz szczotkować zębów (w przypadku dorosłych w tym okresie odstawia się również papierosy).

Ile kosztuje zabieg fluoryzacji zębów?

Pacjenci w potrzebie powinni najpierw sprawdzić cennik usług stomatologicznych, tak aby dowiedzieć się ile konkretnie pieniędzy przyjdzie im zapłacić za kompleksową fluoryzację. Zazwyczaj taki zabieg kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jak widać cena fluoryzacji zębów jest bardzo przystępna, a zabieg jest bezbolesny i nie wywołuje dyskomfortu. Zdaniem niektórych osób alternatywnym rozwiązaniem może być domowa fluoryzacja zębów, jednak za każdym razem proces ten powinien być przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa. Nie warto tego robić w domu, gdyż naraża się na uszczerbek swoje szkliwo oraz zęby. Wystarczy się dowiedzieć co to jest fluoryzacja i na tej podstawie podejmie się właściwą decyzję.