Blog Stomatolog Białystok

Hemisekcja zęba – co to jest, przebieg, cena

Hemisekcja zęba – co to jest, przebieg, cena

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle istotne dla zachowania pełnej funkcjonalności i estetyki naszego uśmiechu. Niestety, czasem zdarzają się sytuacje, w których ząb jest na tyle uszkodzony, że tradycyjne metody leczenia nie są w stanie go uratować. W takich przypadkach stosuje się specjalistyczną procedurę stomatologiczną, znaną jako hemisekcja zęba. Jest to innowacyjny zabieg, który umożliwia usunięcie jednej z dwóch części zęba – korzenia z wierzchołkiem lub korony z resztą korzenia.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest hemisekcja zęba?
 2. Hemisekcja – wskazania do zabiegu
 3. Jak przebiega hemisekcja w stomatologii?
 4. Czy hemisekcja korzenia zęba boli?
 5. Hemisekcja zęba– cena zabiegu
 6. Gdzie przeprowadzić hemisekcję zęba?

Co to jest hemisekcja zęba?

Hemisekcja zęba to chirurgiczny zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu części zęba, a mianowicie korzenia oraz odpowiadającego mu fragmentu korony. Jest to procedura wykonywana w sytuacjach, gdy ząb jest uszkodzony na tyle, że nie można go uratować tradycyjnymi metodami leczenia, takimi jak plomby, leczenie kanałowe czy korony protetyczne.

Hemisekcja – wskazania do zabiegu

Hemisekcja zęba jest wskazana w przypadku, gdy:

 • u pacjenta występują choroby periodontologiczne,
 • mamy do czynienia z mechanicznymi urazami zęba, które obejmują koronę i jeden z korzeni,
 • nie ma możliwości leczenia kanałowego korzeni,
 • występują pionowe ubytki kości wyrostka zębodołowego,
 • występuje stan zapalny wierzchołków korzeni,
 • ząb jest nadmiernie zniszczony przez próchnicę,

Często jest to opcja rozważana, gdy zachowanie naturalnego zęba jest korzystniejsze niż ekstrakcja zęba czy wstawienie implantu.

Jak przebiega hemisekcja w stomatologii?

Przed przeprowadzeniem hemisekcji zęba konieczne jest wykonanie dokładnego badania stomatologicznego, w tym pantomogramu zębów. Pantomogram pozwala na dokładne zobrazowanie struktury zębów oraz ich otoczenia, umożliwiając lekarzowi dokładne zaplanowanie i ocenę zabiegu.

Sama hemisekcja zęba polega na dokładnym odcięciu uszkodzonej części zęba, która następnie wyciągana jest wraz z korzeniem. Stomatolog najpierw przy pomocy wiertła wykonuje nacięcie, które umożliwia dostęp do korzenia zęba. Następnie usuwana jest uszkodzona część zęba razem z korzeniem, a miejsce po usunięciu jest zaszywane. Zdrowa część zęba poddawana jest zaś leczeniu endodontycznemu. Po około sześciu tygodniach od zakończenia leczenia, na koronie osadza się wkład koronowo-korzeniowy, który następnie cementowany jest w pozostałej części korzenia. Jest to podstawa do odbudowy zęba przy użyciu korony protetycznej. Osadzana jest ona po upływie około czterech tygodni.

Czy hemisekcja korzenia zęba boli?

Hemisekcja zębów odbywa się z użyciem miejscowego znieczulenia u dentysty, co minimalizuje odczuwanie bólu podczas zabiegu. Stomatolog dokładnie znieczula obszar wokół zęba, dzięki czemu pacjent nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu podczas samej procedury.

Gdy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać delikatny ból, który można złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych zaleconych przez stomatologa. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej i unikanie żucia na leczonej stronie przez pewien czas.

Hemisekcja zęba – cena zabiegu

Cena hemisekcji zęba może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania przypadku, lokalizacja kliniki stomatologicznej oraz region, w którym znajduje się klinika. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i przedstawić cennik usług stomatologicznych.

Gdzie przeprowadzić hemisekcję zęba?

Hemisekcja zęba można być przeprowadzana w wielu renomowanych klinikach stomatologicznych. Jednym z miast, w którym można znaleźć wysokiej jakości usługi stomatologiczne, w tym hemisekcję zęba, jest Białystok. Działa tu wiele gabinetów dentystycznych, które oferują profesjonalne usługi chirurgii stomatologicznej, w tym hemisekcję zęba.

W celu znalezienia odpowiedniego dentysty w Białymstoku warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek, sprawdzić opinie pacjentów lub poprosić o rekomendacje od znajomych. Ważne jest, aby wybrać doświadczonego i profesjonalnego stomatologa, który przeprowadzi zabieg hemisekcji zęba z należytą starannością i precyzją.

Ostatnio na naszym blogu: Augmentacja kości – co to, ile trwa, jaka cena?