Blog Stomatolog Białystok

Intruzja zębów – co to jest?

Intruzja zębów - co to jest?

Intruzja zębów oznacza przemieszczanie zęba w kierunku podstawy kostnej. To jedna z najbardziej popularnych metod korekty występujących u pacjentów z wadami ortodontycznymi. Cała procedura opiera się na wtłaczaniu wydłużonych zębów do kości. Czynność ta jest dość skomplikowana i musi zostać wykonana przez wykwalifikowanych specjalistów.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest intruzja zębów?
  2. Intruzja zębów – jak wygląda leczenie?
  3. Kiedy wykonywana jest intruzja zęba?

Co to jest intruzja zębów?

Warto zastanowić się nad tym, czym konkretnie jest intruzja zębów. Można ją wykonać m.in. na profesjonalnie przygotowanym aparacie zawieszeniowym (odpornym na spore obciążenia intruzyjne). Do przeprowadzenia wspomnianej czynności będą potrzebne włókna Sharpeya, ale też aparat buforowy ozębnej. Specjalista podejmuje ostateczną decyzję co do tego, czy intruzja zęba zostanie wykonana na łuku górnym czy też może dolnym. Jest to zależne m.in. od kwestii estetycznych. 

Intruzja zębów – jak wygląda leczenie?

Posiadając podstawową wiedzę na temat tego co to jest intruzja zęba trzeba się dowiedzieć jak konkretnie wygląda leczenie. Protetyka stomatologiczna ma swoje tajemnice, ale pozwala na skuteczne uzupełnianie ubytków zębowych. Intruzja ortodontyczna wykonywana jest u pacjentów z/ze:

  • zgryzem głębokim,
  • podwyższoną wysokością twarzy,
  • nadmiernym nagryzem pionowym,
  • wypukłym profilem,
  • uśmiechem dziąsłowym.

Intruzja zębów przednich może być przeprowadzona zarówno u osób młodych, jak i znacznie bardziej doświadczonych. Wymaga odpowiedniego zaangażowania, skorzystania z nowoczesnych narzędzi oraz profesjonalnego przygotowania. Intruzja zębów w odcinku przednim na łuku górnym jest zalecana przede wszystkim wtedy, gdy pacjenci zmagają się z nadmiernym eksponowaniem dziąseł i chcą to zmienić.

Kiedy wykonywana jest intruzja zęba?

Intruzja stałego zęba jest wykonywana m.in. wtedy, gdy specjaliści zamierzają założyć u pacjentów implanty zębów. Dzięki temu bez większych problemów zakłada się m.in. odpowiednio dobrany mini implant ortodontyczny

Co istotne intruzja zęba mlecznego lub stałego może być też zabiegiem w formie leczenia przedprotetycznego. Warto porozmawiać na ten temat z doświadczonymi specjalistami i uzyskać od nich najważniejsze informacje na temat wspomnianego leczenia i możliwych efektów. Trzeba mieć na uwadze m.in. to, że eksponowanie zębów siecznych maleje wraz z wiekiem, dlatego kluczową rolę będą odgrywać w tym zakresie wstępne badania i analizy ze strony fachowców. Ważny jest np. pantomogram, a więc zdjęcie rentgenowskie, które wykonuje się w celach diagnostycznych. W ten sposób prześwietla się zęby, stawy skroniowo-żuchwowe, szczękę oraz żuchwę. 

Może Cię również zainteresować: Co to jest gummy smile?