Blog Stomatolog Białystok

Kaptur dziąsłowy – co to, wycinanie, cena

Kaptur dziąsłowy – co to, wycinanie, cena

Wyrzynanie się ósemek jest dla wielu pacjentów bardzo nieprzyjemne, ponieważ często towarzyszy mu szereg uciążliwych dolegliwości. Jedną z nich jest sytuacja, w której zęby mądrości wyrastają z dziąsła tylko częściowo i tworzy się nad nimi tzw. kaptur dziąsłowy. Wiąże się to z dużym bólem oraz powstawaniem stanów zapalnych. Dowiedz się, czym dokładnie jest kaptur dziąsłowy, jak wygląda jego wycinanie i ile to kosztuje. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Kaptur dziąsłowy – co to jest?
  2. Kiedy pojawia się kaptur dziąsłowy na ósemce?
  3. Wycinanie kaptura dziąsłowego – przebieg i gojenie
  4. Wycięcie kaptura dziąsłowego – cena

Kaptur dziąsłowy – co to jest?

W momencie gdy ósemka wyrznęła się tylko częściowo, może się nad nią utworzyć tzw. kaptur dziąsłowy. Jest to fragment dziąsła, który pokrywa niecałkowicie wyrznięty ząb. Zgrubienie to formuje się w swego rodzaju torebkę, w której gromadzą się trudne do usunięcia resztki pokarmowe.

Kiedy pojawia się kaptur dziąsłowy na ósemce?

Kaptur dziąsłowy tworzy się na zębach, które po wyrznięciu nie osiągnęły płaszczyzny zwarcia, a więc nie mają takiej samej wysokość co sąsiednie zęby. Po czym poznać, kiedy tworzy się kaptur dziąsłowy na ósemce? Przede wszystkim po bólu dziąsła w otoczeniu wyrzynającego się zęba. Wielu pacjentów odczuwa także wówczas gól gardła, a także ból ucha po stronie, po której wyrasta ząb. W momencie, gdy pojawia się kaptur dziąsłowy nad ósemką mogą wystąpić również problemy z przełykaniem i mówieniem, nieprzyjemny zapach z ust, opuchlizna oraz szczękościsk.

Wycinanie kaptura dziąsłowego – przebieg i gojenie

Jeśli borykasz się z problemem, jakim jest kaptur dziąsłowy, nie musisz obawiać się usuwania ósemek. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okaże się wycinanie kaptura dziąsłowego, pozwalające na pozbycie się wszelkich dolegliwości i stanów zapalnych. Jest to zabieg, w trakcie którego usuwa się dziąsło nad wyrzynającym się zębem. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu u dentysty, stąd też jest on całkowicie bezbolesny.

Jakich zaleceń po zabiegu należy przestrzegać, aby rana jak najszybciej się zagoiła?

  1. Przede wszystkim przez około 10 godzin nie wolno palić wyrobów tytoniowych, ponieważ zwiększa to ryzyko krwotoku.
  2. Ponadto przez około 8 godzin należy unikać płukania jamy ustnej, a także szczotkowania zębów.
  3. Jeśli po zabiegu pojawi się ból, można zastosować na niego leki, które wskaże stomatolog.
  4. Jeśli ból będzie bardzo silny, pojawi się silne krwawienie lub obrzęk zacznie się powiększać po upływie trzech dni, należy jak najszybciej umówić się na konsultacje stomatologiczną.

Wycięcie kaptura dziąsłowego – cena

Koszt wycięcia kaptura dziąsłowego w dużej mierze zależy od lokalizacji gabinetu stomatologicznego. W dużych miastach cena będzie znacznie wyższa niż w mniejszych miasteczkach. Waha się ona w granicach 100-300 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztują zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w Białymstoku, skontaktuj się z naszym gabinetem Bagiński Stomatologia.

Ostatnio na naszym blogu: Naprawa protez zębowych.