Blog Stomatolog Białystok

Kiedy należy wykonać usuwanie kamienia nazębnego?

Kiedy należy wykonać usuwanie kamienia nazębnego?

Osadzający się na zębach kamień nie prowadzi do niczego dobrego. Nie da się go pozbyć w warunkach domowych, dlatego pacjenci są zmuszeni udać się do specjalisty. To właśnie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym przeprowadza się usuwanie kamienia nazębnego. Dzieje się to przy pomocy nowoczesnego skalera ultradźwiękowego, odpowiedzialnego za rozbijanie osadu na małe cząsteczki i usuwanie go. 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?
  2. Ile trwa i jak często usuwać kamień nazębny?
  3. Czy zabieg usuwania kamienia nazębnego boli?
  4. Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u dentysty?

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego jest poprzedzone wywiadem stomatologicznym. Specjalista musi zadecydować o tym, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Stomatolog tłumaczy pacjentowi co to jest skaling, a następnie przystępuje do działania.

Wspominaliśmy, że cała usługa opiera się na wykorzystaniu odpowiednio dobranego skalera. Jego końcówkę przykłada się do zęba. Następnie za sprawą ultradźwięków powstają drgania, które doprowadzają do rozbicia powstałego na zębach kamienia nazębnego. Co najważniejsze skaling można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • skaling naddziąsłowy – usunięcie kamienia z powierzchni zęba,
  • skaling poddziąsłowy – usunięcie osadu, gromadzącego się pod powierzchnią dziąseł.

Jak widać usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane na kilka różnych sposobów, dlatego warto zaufać specjaliście i nie robić nic na własną rękę. Usuwanie kamienia nazębnego w domu może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji (np. do rozwoju stanu zapalnego).

Ile trwa i jak często usuwać kamień nazębny?

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie powinien trwać dłużej niż 30-60 minut. Jest to jednak uzależnione od stopnia zaawansowania występującego osadu i indywidualnego przypadku. 

Specjaliści, którzy wiedzą, jak usunąć kamień nazębny zalecają wykonywać zabieg minimum 1-2 razy w roku. Jednak najlepiej, jeśli będzie on powtarzany raz na 3-4 miesiące. Warto udać się na usuwanie kamienia nazębnego w Białymstoku i uzyskać na ten temat wyczerpujące informacje. Przy okazji można osobiście zapisać się na czyszczenie zębów z kamienia.

Czy zabieg usuwania kamienia nazębnego boli?

Pacjenci przygotowujący się do usuwania kamienia nazębnego mogą liczyć na to, że zabieg nie wywoła u nich żadnego bólu. W czasie jego realizowania może wystąpić minimalne uczucie dyskomfortu. 

Czyszczenie kamienia nazębnego przy pomocy skalingu jest za to bardzo skuteczne, dlatego poleca się wykonywanie tego zabiegu praktycznie w każdym wieku. Najlepiej zdecydować się na nią tuż po tym, jak na swoich zębach zauważy się niepokojący osad. Po zakończeniu skalingu należy wstrzymać się zarówno z jedzeniem, jak i piciem (przez okres jednej godziny – można pić wyłącznie minimalne ilości wody).

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u dentysty?

Cena za usuwanie kamienia nazębnego jest uzależniona m.in. od tego, w jakim mieście wykonywany jest zabieg. W dużych miastach trzeba będzie zapłacić nieco większe pieniądze. Usługa może kosztować od 100 do kilkuset złotych. Wpływ na to ma również rozległość skalingu.