Blog Stomatolog Białystok

Kiretaż zębów- co to jest? Ile kosztuje? Czy boli?

Kiretaż zębów- co to jest? Ile kosztuje? Czy boli?

Zdrowe zęby i dziąsła są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia ogólnego. Niestety, różne choroby mogą wpłynąć na stan jamy ustnej, takie jak choroby przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów. W takim przypadku konieczne może być przeprowadzenie zabiegu kiretażu zęba. W poniższym artykule omówimy, co to jest kiretaż zębów, ile kosztuje i czy jest to bolesny zabieg.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest kiretaż zębów i kiedy należy go wykonać?
  2. Kiretaż otwarty i zamknięty – poznaj różnice
  3. Kiretaż zęba – zalecenia po zabiegu
  4. Ile kosztuje kiretaż zębów?
  5. Czy kiretaż jest bolesny?

Co to jest kiretaż zębów i kiedy należy go wykonać?

Kiretaż zębów to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i martwych tkanek z kieszonek przyzębia, czyli przestrzeni między dziąsłem a zębem. Kiretaż zębów jest zalecany w przypadku występowania chorób przyzębia, takich jak paradontoza, które mogą prowadzić do utraty zębów, a także do utrudnienia codziennej higieny jamy ustnej.

Kiretaż otwarty i zamknięty – poznaj różnice

Istnieją dwa rodzaje kiretażu zębów: kiretaż otwarty i kiretaż zamknięty.

  • Kiretaż otwarty jest bardziej inwazyjny i wymaga wykonania nacięcia w dziąśle, aby uzyskać dostęp do kieszonek przyzębia.
  • Kiretaż zamknięty jest mniej inwazyjny i polega na usunięciu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego za pomocą specjalnych narzędzi, wprowadzanych do kieszonek przyzębia przez małe otwory w dziąśle.

Ile kosztuje kiretaż zębów?

Koszt kiretażu zębów może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stopień choroby przyzębia, liczba zębów, które wymagają zabiegu, rodzaj kiretażu (otwarty lub zamknięty), a także region geograficzny, w którym przeprowadzany jest zabieg. Cena zabiegu u dentysty w Białymstoku będzie różniła się od kosztów leczenia chociażby w Warszawie. Średnio kiretaż zęba kosztuje około 300-500 złotych za jeden ząb, ale cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych w przypadku zaawansowanych przypadków choroby przyzębia lub kiretażu laserowego.

Jeśli pacjent zauważy objawy choroby przyzębia, takie jak krew podczas szczotkowania zębów, ropień zęba, opuchlizna, ból, nadwrażliwość czy rozchwiane zęby, powinien skonsultować się z dentystą lub periodontologiem, którzy zdiagnozują chorobę i zaproponują odpowiednie leczenie, w tym kiretaż zębów, jeśli jest to konieczne. Dzięki odpowiedniemu leczeniu chorób przyzębia można uniknąć utraty zębów i utrzymać zdrową jamę ustną na długi czas.

Kiretaż zęba – zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzeniu kiretażu zębów zaleca się unikanie jedzenia przez kilka godzin po zabiegu. Może również pojawić się lekki dyskomfort, opuchlizna lub krwawienie, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Zaleca się również unikanie palenia i regularne mycie zębów po każdym posiłku, aby zapobiec infekcjom.

Czy kiretaż jest bolesny?

Kiretaż zębów nie powinien być bolesny, ponieważ zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe przed przeprowadzeniem zabiegu. Może pojawić się lekki dyskomfort lub uczucie napięcia podczas zabiegu, ale nie powinno to być zbyt uciążliwe. Po zabiegu może pojawić się również lekkie krwawienie i opuchlizna, lecz zwykle ustępują one w ciągu kilku dni.

Ostatnio na naszym blogu: Polerowanie zębów.