Blog Stomatolog Białystok

Konsultacja stomatologiczna – co to jest i czego możesz oczekiwać od dentysty?

konsultacja stomatologiczna

Konsultacja stomatologiczna wykonywana regularnie pozwala na szybkie wykrycie chorób zębów i jamy ustnej. Dzięki temu nawet najmniejsze zmiany chorobowe mogą zostać w porę wykryte oraz objęte leczeniem. Co powinna obejmować kompleksowa konsultacja stomatologiczna i czego możesz oczekiwać od dentysty podczas wizyty kontrolnej? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co powinna obejmować kompleksowa konsultacja stomatologiczna?
  2. Jak przygotować się do konsultacji u stomatologa?
  3. Konsultacja stomatologiczna w ciąży
  4. Konsultacja dentystyczna – cena i częstotliwość wizyt

Co powinna obejmować kompleksowa konsultacja stomatologiczna?

Kompleksowa konsultacja stomatologiczna to wizyta kontrolna, podczas której dentysta sprawdza stan uzębienia i jamy ustnej pacjenta. Zazwyczaj składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich obejmuje wywiad lekarski, podczas którego stomatolog zadaje szereg pytań, dotyczących m.in. ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych na stałe leków czy też towarzyszących chorób przewlekłych. To bardzo istotne, ponieważ stan zdrowia może mieć ogromny wpływ na uzębienie. Przede wszystkim cukrzyca, nadciśnienie, a także zakrzepica przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia zębów i dziąseł. Ponadto występowanie tych chorób u pacjenta decyduje o sposobach ewentualnego leczenia stomatologicznego.

Drugi etap konsultacji stomatologicznej to przegląd zębów i jamy ustnej, podczas którego dentysta sprawdza stan wypełnień oraz uzupełnień protetycznych, a także szuka ognisk próchnicy. Jest to również czas, by pacjent opowiedział o ewentualnych dolegliwościach bólowych. Warto również dodać, że kompleksowa konsultacja stomatologiczna pozwala na sprawdzenie stanu szyjek i korzeni zębowych, jak również dziąseł.

Jak przygotować się do konsultacji u stomatologa?

Konsultacja u stomatologa nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Pacjent przed samą wizytą musi tylko dokładnie umyć zęby, a następnie wykonać nitkowanie zębów nicią dentystyczną i przepłukać jamę ustną specjalnym płynem. Pozwoli to pozbyć się wszelkich resztek pokarmowych, co zdecydowanie ułatwi dentyście przeprowadzenie badania.

Konsultacja stomatologiczna w ciąży

Konsultacji stomatologicznej nie należy odwlekać w czasie, szczególnie podczas ciąży. Co więcej, kobiety, które planują potomstwo, powinny jeszcze przed zajściem w ciążę odwiedzić swojego stomatologa, by bez żadnych przeszkód wykonać pantomogram wszystkich zębów, aby wykluczyć istnienie ognisk zapalnych i próchnicy.

Jeśli jednak pacjentce nie udało się wcześniej wyleczyć wszystkich zębów, warto wiedzieć, że w ciąży też można, a nawet trzeba udać się na konsultację stomatologiczną. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży mają bowiem wpływ na zmianę pH śliny, w wyniku czego dochodzi do szybszego rozwoju bakterii w jamie ustnej, co powoduje, że zęby są szczególnie narażone na rozwój próchnicy.

Pierwsza konsultacja stomatologiczna w ciąży powinna odbyć się po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej, czyli między 6 a 8 tygodniem ciąży. Natomiast druga wizyta, która ma na celu przegląd zębów, powinna mieć miejsce około 20 tygodnia ciąży.

Konsultacja dentystyczna – cena i częstotliwość wizyt

W przypadku maluszków warto zacząć od wizyty adaptacyjnej dziecka u dentysty. Powinna się ona odbyć jak najszybciej, nawet przed pojawieniem się pierwszych zębów i nie później niż przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Optymalnym czasem będzie moment pojawienia się pierwszego zęba. Następnie wizyty należy powtarzać regularnie, najlepiej co około trzy miesiące, chyba że stomatolog zaleci inaczej. Natomiast u dorosłych konsultacje dentystyczne powinny odbywać się raz na pół roku.

Jeśli chodzi o cennik usług stomatologicznych, konsultacja dentystyczna kosztuje od 50 zł do 150 zł. Ostateczna cena zależy od zakresu usług, materiałów używanych do badania, a także od lokalizacji gabinetu. Co więcej, niekiedy podczas wizyty kontrolnej konieczna jest także dodatkowa diagnostyka. Wówczas dentysta decyduje o wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego zębów, przez co konsultacja może być nieco droższa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje pantomogram w Białymstoku, zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.