Blog Stomatolog Białystok

Korona porcelanowa – typy, koszt, trwałość

Korona porcelanowa - typy, koszt, trwałość

W przypadku wystąpienia ubytków zębowych, niezbędne jest ich uzupełnienie. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań tego problemu jest korona porcelanowa. Zapewnia ona największy komfort i trwałość. Jak wygląda proces naprawy zębów z wykorzystaniem koron porcelanowych?

Spis treści:

  1. Co to i jak wygląda korona porcelanowa?
  2. Ile kosztuje korona porcelanowa?
  3. Trwałość korony porcelanowej

Co to i jak wygląda korona porcelanowa?

Korony porcelanowe to stałe uzupełnienie twardych tkanek zęba. Mogą zastępować część zęba lub cały ząb. W sytuacjach, gdy ząb jest trwale uszkodzony na skutek próchnicy, przebarwień lub uszkodzeń mechanicznych, korona porcelanowa może zostać założona na pozostałą część naturalnego zęba pacjenta. Może zostać zamocowana również w przypadku, gdy naturalny ząb został całkowicie utracony. Wtedy konieczny będzie implant, nazywany również sztucznym korzeniem.

Korona porcelanowa – jak wygląda? Jest to uzależnione od rodzaju materiału, z którego została wykonana. Istnieją dwa rodzaje koron porcelanowych. Dostępna jest korona porcelanowa na metalu oraz korona porcelanowa na cyrkonie. Pierwsza z nich cechuje się wysoką trwałością oraz odpornością na pękanie, zwykle posiada tytanową podbudowę. Natomiast korona porcelanowa na cyrkonie nazywana jest również koroną pełnoceramiczną. Podbudowę tego rodzaju korony wykonuje się z tlenku cyrkonu. Zapewnia wyższy poziom komfortu użytkowania oraz wygląda bardzo naturalnie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest brak reakcji alergicznych oraz przebarwień. Taka korona jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne i pękanie.

Ile kosztuje korona porcelanowa?

Cena koron porcelanowych jest stosunkowo wysoka. To jedna z droższych metod uzupełniania ubytków w uzębieniu. Ceny koron różnią się w zależności od rodzaju użytego materiału. Korony porcelanowe na metalu będą bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Ich cena zwykle waha się od 500 do 2000 złotych. W przypadku chęci wyboru rozwiązania bardziej estetycznego, konieczne jest zapłacenie za koronę na cyrkonie. Koszt tego rodzaju wypełnienia może sięgać do 2500 złotych. Cennik usług stomatologicznych może różnić się również w zależności od miejscowości oraz konkretnego gabinetu stomatologicznego. Jeśli chodzi o korony porcelanowe w Białymstoku – ich cena może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Podczas wycenienia uzupełnienia należy wziąć również pod uwagę koszt dodatkowych konsultacji stomatologicznych oraz niezbędnych badań.

Trwałość korony porcelanowej

Ze względu na stosunkowo wysokie koszty uzupełnienia ubytków zębowych metodą koron porcelanowych, ich trwałość jest szczególnie istotnym aspektem. Sztuczny ząb tego rodzaju powinien służyć pacjentowi bez problemu do 20 lat. Jest to możliwe dzięki wykorzystanym do produkcji materiałom wysokiej jakości. Leczenie profilaktyczne zębów zarówno przed uzupełnieniem, jak i po, pozwala zachować koronę w dobrym stanie.