Blog Stomatolog Białystok

Kortykotomia – co to za zabieg? Wskazania i przebieg

Kortykotomia - co to za zabieg? Wskazania i przebieg

Zabiegi stomatologiczne dzielą się na wiele różnych rodzajów. Jednym z nich jest kortykotomia. Ta usługa jest zaliczana do chirurgii stomatologicznej, ponieważ zmniejsza opory kostne, ułatwia leczenie zębów pacjenta i przeciwdziała powstawaniu wad zgryzu. Co najważniejsze zabieg ten musi zostać przeprowadzony bardzo precyzyjnie, dlatego odpowiadają za to wybitni fachowcy.

  1. Kortykotomia – co to jest?
  2. Wskazania do wykonania kortykotomii
  3. Kortykotomia – jak przebiega zabieg?

Kortykotomia – co to jest?

Kortykotomia niesie za sobą szereg rozmaitych zalet na wielu stomatologicznych płaszczyznach. Można wyróżnić kortykotomię częściową i pełną. Częściowa jest realizowana wyłącznie na pewnym odcinku łuku zębowego, natomiast pełna obejmuje swoim zasięgiem cały łuk. Nie każdy wie co to jest kortykotomia i na czym polega ten zabieg, więc warto byłoby poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Zabieg kortykotomii ma na celu:

  • zmniejszyć ból podczas użytkowania aparatu stałego,
  • nie dopuścić do zanikania korzeni zębowych,
  • nie dopuścić do odsłonięcia szyjek zębowych,
  • skrócić czas noszenia aparatów ortopedycznych,
  • wspomagać leczenie stomatologiczne.

Efekty kortykotomii są bardzo zróżnicowane, a wiele zależy od tego, w jakim celu przeprowadzano powyższy zabieg i u jakiego pacjenta to robiono. Zwykle są to pacjenci, którzy przekroczyli 20. rok życia, ponieważ w okolicy tego wieku mamy w pełni ukształtowane kości szczęki. Kortykotomia przeciwdziała nadmiernej ruchomości zębów, poszerza łuk zębowy oraz zamyka zbyt dużą przestrzeń między ludzkimi zębami. 

Wskazania do wykonania kortykotomii

Istnieją rozmaite wskazania do kortykotomii, lecz ostateczną decyzję podejmuje w tym zakresie wykwalifikowany dentysta Białystok. Najpopularniejsze wskazania to: wszelkie wady kostne, mało elastyczne kości, pojawiający się po ekstrakcji zęba zanik kości oraz krótkie korzenie zębowe.

Kluczowe jest to, aby kortykotomia ortodontyczna była poprzedzona wnikliwym wywiadem stomatologicznym. Dzięki temu nie dojdzie do żadnych nieprawidłowości i zahamowana zostanie recesja dziąseł.

Kortykotomia – jak przebiega zabieg?

To specjalista decyduje o tym czy kortykotomia jest konieczna, ponieważ w niektórych przypadkach można jej uniknąć. Najbardziej rozpowszechnione usługi z tego zakresu to kortykotomia szczęki oraz kortykotomia żuchwy

Wskazany wyżej zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnie specjalista nacina dziąsło oraz blaszkę kostną i korzysta z piły piezoelektrycznej. Usługa kończy się szyciem.

Rekonwalescencja po kortykotomii powinna potrwać maksymalnie kilka dni. Warto zastosować zimne okłady i przepisane przez stomatologa leki przeciwbólowe. Cena kortykotomii wynosi kilka tysięcy złotych, a więc zabieg nie należy do najtańszych, ale niekiedy jest konieczny. W celu doprecyzowania ceny warto skontaktować się z wybraną placówką lub zajrzeć na cennik usług stomatologicznych. Jeśli chodzi o powikłania po kortykotomii nie należy się tym zbytnio martwić. Zazwyczaj ich nie ma, chociaż u niektórych pacjentów dochodzi do niewielkiego krwotoku. Wystarczy wtedy usiąść i wysoko podnieść głowę, a krwawienie minie.