Blog Stomatolog Białystok

Kwas hialuronowy – wykorzystanie w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy wykorzystanie w medycynie estetycznej

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest kwas hialuronowy?
  2. Jak długo wchłania się kwas hialuronowy i kiedy widać efekty?
  3. Kwas hialuronowy — jak często można stosować?

Jeszcze kilkanaście lat temu, oglądając telewizję, mogliśmy zastanawiać się, jak to się dzieje, że nasze ulubione aktorki mimo upływu lat, wciąż cieszą się idealną cerą, bez cienia zmarszczek. Wraz z rozwojem medycyny estetycznej, zabiegi stosowane przez gwiazdy są również w naszym zasięgu, a mnogość innowacji wprowadzanych w kosmetyce sprawia, że mamy do wyboru coraz więcej skutecznych metod na zatrzymanie starzenia się skóry i jej upiększenie. Jedną z nich jest kwas hialuronowy. Jak długo się utrzymuje i jak wiele niesie za sobą zalet? W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące zabiegu.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, pomimo że zasłynął pod nazwą „eliksir młodości”, nie jest żadnym magicznym preparatem, choć potrafi działać cuda. Jest to glukozaminoglikan, czyli substancja, która wiąże w skórze wodę i odpowiada za jej właściwe nawilżenie. Co zawiera związek kwasu hialuronowego, że jest tak skuteczny? Dawnej pozyskiwano go z tkanek zwierzęcych, natomiast wraz z rozwojem biotechnologii zaczęto wykorzystywać szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi, pozyskiwanych za pomocą fermentacji mikrobiologicznej. Związek ten występuje również naturalnie w organizmie człowieka, z wiekiem jednak zaczyna go ubywać, stąd z pomocą przychodzą specyfiki w postaci kosmetyków lub zabiegów z użyciem kwasu. Substancja z powodzeniem jest stosowana w medycynie, dzięki swojej niesamowitej skuteczności. Jak działa kwas hialuronowy? Preparat, posiada szerokie spektrum działania. Dzięki swojej konsystencji i właściwościom uzupełnia miejsca, w których pojawiły się zmarszczki lub bruzdy. Z powodzeniem może być stosowany do skóry, której brakuje objętości lub nawilżenia. 

Jak długo wchłania się kwas hialuronowy i kiedy widać efekty?

Największą zaletą kwasu hialuronowego jest niewątpliwie jego długie utrzymywanie się w skórze. Jak długo działa kwas hialuronowy? Prawidłowo wykonany zabieg daje rezultaty na 12 do 24 miesięcy. Pierwsze efekty powiększenia ust kwasem hialuronowym pojawiają się niemal natychmiastowo po zabiegu, jednak pełny rezultat widoczny jest dopiero po ok. 24-48 godzinach, gdy ustąpi niewielka opuchlizna. To, jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy, w głównej mierze zależy od rodzaju preparatu użytego podczas zabiegu. Wyróżniamy kwas usieciowiony (odpowiada za wypełnianie niedoskonałości) oraz nieusieciowiony (odpowiedzialny za nawilżenie skóry). Wśród wszystkich zabiegów, jakie oferuje medycyna estetyczna, te z wykorzystaniem kwasu są obecnie najpopularniejsze.

Kwas hialuronowy — jak często można stosować?

Wiele osób zachwyconych działaniem preparatu zastanawia się, jak często stosować wypełnienie kwasem hialuronowym, by stale cieszyć się idealną skórą. Nie ma określonego czasu, po upływie którego konieczne jest powtórzenie zabiegu. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, ile utrzymuje się kwas hialuronowy w ustach, ile w policzkach, pod oczami i w pozostałych miejscach. Z reguły po około 12 miesiącach możemy udać się na konsultację do specjalisty. Taka wizyta ma na celu określenie, czy jest wskazane ponowne wstrzyknięcie kwasu. Lekarz lub kosmetolog poinformuje nas, jak często stosować kwas hialuronowy w naszym przypadku, by nie podrażnić skóry. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadza się go w formie nakłóć. Mezoterapia igłowa sprawdza się najlepiej w podawaniu tego typu substancji.