Blog Stomatolog Białystok

Lakowanie zębów – co to, jak wygląda, ile kosztuje?

Lakowanie zębów – co to, jak wygląda, ile kosztuje?

Lakowanie zębów, chociaż jest prostym i szybkim zabiegiem, odgrywa kluczową rolę w profilaktyce jamy ustnej. Zabieg ten ma na celu zapobieganie próchnicy i wzmacnianie szkliwa. Ale co naprawdę oznacza lakowanie zębów? Jak wygląda procedura? Kiedy powinna być przeprowadzana i jak często powinno się ją powtarzać? Czy można to zrobić w domu i jakie są oczekiwane rezultaty? I na koniec, ile kosztuje lakowanie zębów? Poniższy artykuł dostarcza odpowiedzi na te pytania, koncentrując się na szczegółach i korzyściach związanych z lakowaniem zębów.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest lakowanie zębów?
  2. Na czym polega lakowanie zębów?
  3. Lakowanie zębów – od kiedy można przeprowadzać?
  4. Lakowanie zębów u dzieci a lakowanie zębów u dorosłych
  5. Co ile powtarzać lakowanie zębów?
  6. Lakowanie zębów w domu – czy warto to robić?
  7. Lakowanie zębów przed i po, czyli jakich efektów się spodziewać?
  8. Ile kosztuje lakowanie zębów?

Co to jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów, zwane również fluoryzacją jest procedurą stomatologiczną, która ma na celu ochronę zębów przed próchnicą. Jest to popularna metoda profilaktyki jamy ustnej, która polega na pokrywaniu powierzchni zębów specjalnym lakiem zawierającym fluorek.

Na czym polega lakowanie zębów?

Podczas procedury dentysta najpierw dokładnie oczyszcza zęby, usuwając kamień nazębny i polerując powierzchnię. Następnie na czystą powierzchnię zębów nakłada cienką warstwę laku do zębów. Lak do zębów zawiera wysokie stężenie fluoru, który wzmacnia szkliwo i czyni je bardziej odpornym na działanie bakterii prowadzących do próchnicy. Ile trwa lakowanie zębów? Cały zabieg trwa zwykle około 15-20 minut i nie jest to bolesna procedura.

Lakowanie zębów – od kiedy można przeprowadzać?

Lakowanie zębów można przeprowadzać już od najmłodszych lat. Jest to szczególnie polecane dla dzieci, które mają wysokie ryzyko rozwoju próchnicy. Lakowanie zębów mlecznych może być przeprowadzone już od momentu pojawienia się pierwszych zębów.

Lakowanie zębów u dzieci a lakowanie zębów u dorosłych

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą korzystać z zalet lakowania zębów. Lakowanie zębów u dzieci jest szczególnie ważne dla ochrony zębów mlecznych, które są bardziej podatne na próchnicę. Z kolei lakowanie zębów u dorosłych może być zaś stosowane jako dodatkowa ochrona dla zębów stałych, szczególnie dla osób z rozchwianymi zębami lub wysokim ryzykiem próchnicy.

Co ile powtarzać lakowanie zębów?

Częstotliwość lakowania zębów zależy od indywidualnej oceny dentysty i ryzyka rozwoju próchnicy. Zazwyczaj dentysta może zalecić powtórzenie procedury co 3-6 miesięcy. Regularne konsultacje stomatologiczne są kluczowe do monitorowania stanu zdrowia zębów.

Lakowanie zębów w domu – czy warto to robić?

Niektóre osoby mogą rozważać lakowanie zębów w domu. Mimo dostępności laku do zębów do użytku domowego, eksperci zalecają, aby lakowanie było wykonywane przez profesjonalnego stomatologa. Dentysta ma bowiem dostęp do bardziej skoncentrowanego laku i będzie mógł dokładnie oczyścić oraz przygotować zęby przed jego nałożeniem.

Lakowanie zębów przed i po, czyli jakich efektów się spodziewać?

Przed lakowaniem zęby mogą być bardziej podatne na próchnicę, a szkliwo może wyglądać matowo. Po lakowaniu zęby będą zaś chronione przed działaniem bakterii, co zmniejsza ryzyko próchnicy. Szkliwo stanie się mocniejsze i zdrowsze, a zęby bardziej błyszczące.

Ile kosztuje lakowanie zębów?

Cena lakowania zębów może się różnić w zależności od kliniki dentystycznej i regionu. W Białymstoku, cennik usług stomatologicznych w przypadku lakowania zębów zaczyna się od około 100 złotych. Jednak koszt lakowania zębów powinien być omówiony bezpośrednio z kliniką lub stomatologiem dziecięcym w Białymstoku podczas konsultacji.