Blog Stomatolog Białystok

Licówka kompozytowa – co to jest i ile kosztuje?

Licówka kompozytowa – co to jest i ile kosztuje?

Licówki kompozytowe to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą w szybki i skuteczny sposób poprawić wygląd swoich zębów. Maskują one bowiem wszelkie niedoskonałości estetyczne uzębienia. Z ich pomocą możesz zmienić nie tylko kolor, ale i kształt swoich zębów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat licówek kompozytowych? Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest licówka kompozytowa i jak wygląda?
  2. Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?
  3. Licówki kompozytowe – ile się trzymają?
  4. Ile kosztuje licówka kompozytowa?

Co to jest licówka kompozytowa i jak wygląda?

Licówka kompozytowa to cienka nakładka stomatologiczna, którą zakłada się na przednią ścianę zęba. Dla każdego zęba wykonuje się ją indywidualnie, ponieważ licówki są stworzone do tego, by pokryć zarówno pojedynczy ząb, a także kilka z nich lub wszystkie zęby, podobnie jak w przypadku bondingu zębów. Przed założeniem licówek kompozytowych na zęby, bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie pod względem kształtu, rozmiaru oraz koloru. Licówki kompozytowe najczęściej zakłada się na 12 lub 16 przednich zębów (czyli od trójki do trójki lub od czwórki do czwórki). Natomiast na kolejne zęby stosuje się korony.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe na zęby zakłada się w wielu różnych przypadkach. Najczęściej wynika to z potrzeby:

  • zniwelowania przerwy między górnymi zębami przednimi, czyli diastemy,
  • uzupełnienia złamanego zęba,
  • wydłużenia startych zębów,
  • skrócenia zbyt długich zębów,
  • wyrównania nadmiernie przesuniętych oraz stłoczonych zębów,
  • zlikwidowanie niemożliwych do wybielenie przebarwień zębów powstałych w wyniku martwicy zęba, uszkodzenia szkliwa czy też leczenia antybiotykami.

Licówki kompozytowe – ile się trzymają?

Licówki kompozytowe na zęby utrzymują się od 2 do nawet 5 lat. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób pacjent dba o zęby, a także licówki. Tak więc bardzo istotne jest dbanie o higienę zębów i jamy ustnej. Próchnica może się bowiem pojawiać także na zębach z licówkami. Jeśli nosisz licówki kompozytowe, zainwestuj w dobrej jakości szczoteczkę soniczną z miękką końcówką, a także specjalną pastę do zębów. Obowiązkowe jest również codzienne nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej. Nie zapominaj też o wizytach kontrolnych u stomatologa – najlepiej zgłaszać się na nie raz na pół roku.

Dowiedz się: ile trzyma znieczulenie u dentysty?

Ile kosztuje licówka kompozytowa?

Cena wykonania licówki kompozytowej uzależniona jest od kilku różnych czynników, m.in. od liczby zębów, na które nakładane są licówki czy lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Za wykonanie pojedynczej sztuki trzeba zapłacić średnio ok. 500 zł. Niektóre gabinety oferują niższą cenę przy wykonaniu licówek kompozytowych dla kilku zębów jednocześnie.

Jeśli poszukujesz protetyka w Białymstoku, zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem Bagiński Stomatologia.