Blog Stomatolog Białystok

Mostek zębowy – wskazania, rodzaje, cena, porady

Mostek zębowy – wskazania, rodzaje, cena, porady

Jeśli borykasz się z brakami w uzębieniu, mostek zębowy może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Jest to uzupełnienie protetyczne polecane pacjentom ze względu na wysoki poziom komfortu, jaki zapewniają. Mostki są też bardzo łatwo przyswajalne, dzięki czemu na co dzień można o nich zupełnie zapomnieć. Czym charakteryzują się mostki zębowe, jakie są ich rodzaje, ile kosztują i jakie są wskazania do ich założenia? Na te pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Co to jest mostek zębowy?

Mosty zębowe to jeden z kilku rodzajów stałego uzupełnienia protetycznego. Z ich pomocą można odbudować od jednego do nawet trzech sąsiadujących ubytków. Istnieje kilka metod wykonywania mostów i są to: mosty na zębach własnych, a także mosty na implantach. Oba rozwiązania są trwałe, wytrzymałe oraz bezpieczne. W przypadku pierwszego podczas żucia siły przenoszone są na zęby własne, zaś w przypadku drugiego – na implant. Mostek zębowy, jeśli jest wykonany prawidłowo, nie powinien wyróżniać się w żaden sposób na tle innych zębów. Jest to wiec rozwiązanie bardzo estetyczne. Może być dobrą alternatywą dla protez ruchomych, które nie są tak efektowne oraz wygodne.

Jak wygląda mostek na zębach?

Jeśli chodzi o mostek na zębach własnych, to rozwiązanie, w przypadku którego wybiera się zęby filarowe, na których opiera się most. Zęby muszą zostać oszlifowane, a następnie osadza się na nich specjalne korony. Do przymocowania mostka używa się zaś przęsła z umieszczonym na nim brakującym zębem lub zębami. Jak wspominaliśmy powyżej, mogą to być nawet trzy zęby. Warto mieć jednak świadomość, że takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi. Warunkiem jest odpowiednie położenie i dobry stan zębów filarowych.

Drugie rozwiązanie to mosty na implantach, które cieszą się renomą i są chętnie wybierane przez pacjentów. Dużym plusem w tym przypadku jest brak konieczności szlifowania zdrowych zębów w celu założenia mostów. Co więcej, wszczepione implanty chronią przed zanikaniem kości szczęki. To na nich następnie osadza się mosty. Mosty na implantach służą pacjentom przez lata. Są bowiem wyjątkowo wytrzymałe.

Ile kosztuje mostek na zęby?

Ceny mostków zębowych różnią się od kilku czynników, m.in. od wybranej metody czy miejsca, w którym są wykonywane. Dentysta w Białymstoku może zaoferować Ci inną cenę niż na przykład dentysta w Warszawie. W kwestii kosztów zabiegu warto więc zorientować się u źródła lub zapoznać się z cennikiem usług stomatologicznych na stronie wybranego gabinetu. Przeprowadzenie zabiegu u protetyka w Białymstoku z pewnością nieco mniej obciąży budżet pacjenta niż wykonanie go w klinice w innym, większym mieście Polski. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie wykonać implanty w Białymstoku, serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu.