Blog Stomatolog Białystok

Mucocele – co to jest?

Mucocele - co to jest i jak leczyć torbiel zastoinową błony śluzowej

Mucocele (potocznie śluzowiak) to dość poważne i problematyczne zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej, na które trzeba w porę zareagować. Specjaliści nazywają je torbielami zastoinowymi błony śluzowej. Warto dowiedzieć się jakie są przyczyny ich powstawania, do jakiego lekarza udać się po diagnozę oraz jak konkretnie leczyć wspomniane wyżej mucocele.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Mucocele – co to jest?
 2. Przyczyny powstawania mukoceli
 3. Torbiel zastoinowa błony śluzowej – do jakiego lekarza?
 4. Mucocele – jak leczyć?

Mucocele – co to jest?

Mucocele (inne nazwy: torbiel zastoinowa błony śluzowej lub śluzowiak) powstają w jamie ustnej w momencie, gdy dojdzie do zatkania odpływu wydzieliny gruczołów błony śluzowej. Może to doprowadzić do wielu groźnych zmian patologicznych, w tym m.in. do powstania torbieli. Mukocele to z reguły łagodne zmiany nienowotworowe, które wyróżniają się stosunkowo łagodnym przebiegiem. Trzeba je jednak regularnie kontrolować, dlatego tak ważne jest udanie się do uznanego specjalisty. Mucocele w zatoce szczękowej mogą występować praktycznie w każdym wieku.

Przyczyny powstawania mukoceli

Warto zastanowić się w tym miejscu nad tym jakie są najczęstsze przyczyny mucoceli. Oto kilka najważniejszych:

 • nadmierna produkcji śliny przez miąższ ślinianki,
 • zaburzony system transportu treści śluzowej,
 • zwężenie przewodu wyprowadzającego wydzielinę z gruczołu.

Podobną dolegliwością jest włókniak w jamie ustnej (może mieć podłoże nowotworowe, ale zwykle ma łagodny przebieg). Warto dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie chodzić do specjalistów.

Torbiel zastoinowa błony śluzowej – do jakiego lekarza?

Śluzowiak powinien być zdiagnozowany i leczony przez właściwego lekarza z zakresu stomatologii. Jeśli pacjentowi doskwiera śluzowiak zatoki szczękowej odpowiednim rozwiązaniem będzie dla niego chirurgia stomatologiczna Białystok.

To duża szansa na to, aby torbiel zastoinowa błony śluzowej była optymalnie leczona i usunięta. Nieleczona torbiel zastoinowa błony śluzowej, tzw. mucocele może doprowadzić w jamie ustnej do wielu poważnych szkód. Wiedząc do jakiego lekarza z mucocelami się udać nie należy z tym zbyt długo zwlekać, tylko czym prędzej zapisać się na wizytę. 

Mucocele – jak leczyć?

Zainteresowanym pacjentom przyda się z pewnością aktualny cennik usług stomatologicznych, aby wiedzieć ile pieniędzy przyjdzie im zapłacić za leczenie mucoceli. Trudno to jednoznacznie określić, ale cena za usuwanie mucoceli może być dość wysoka, lecz nigdy nie powinno się na tym oszczędzać. Chodzi przecież o zdrowie i komfort pacjenta.

Warto najpierw dowiedzieć się jak leczyć mucocele. O wszystkich szczegółach pacjentów poinformuje specjalista od chirurgii stomatologicznej. Leczenie torbieli zastoinowej błony śluzowej może przebiegać na kilka różnych sposobów:

 • powierzchownie występujące torbiele mogą zniknąć samoistnie (często się jednak odnawiają),
 • wykonuje się zabieg chirurgiczny w warunkach ambulatoryjnych,
 • za najskuteczniejszą metodę uznaje się usunięcie mucoceli wraz z przylegającymi gruczołami (w znieczuleniu miejscowym),
 • w przypadku, gdy w grę wchodzi usuwanie mucoceli o dużych rozmiarach stosuje się tzw. zabieg marsupializacji (wycięcie przedniej ściany torbieli i połączenie jej światła z leczoną jamą ustną).

Metoda leczenia będzie dobrana przez doświadczonego specjalistę, więc warto bazować na jego wiedzy i doświadczeniu. W mniej rozwiniętych przypadkach stosuje się leczenie domowe mucoceli, polegające na stosowaniu: olejków eterycznych, octu jabłkowego, kurkumy, szałwii, mirry, soli morskiej czy też wilgotnych torebek z herbatą. Jednak zaleca się, aby nie działać na własną rękę. Należy umówić się na wizytę u dentysty w celu potwierdzenia pojawienia się mokoceli.