Blog Stomatolog Białystok

Na czym polega pantomogram zębów?

Na czym polega pantomogram zębów

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie, które wykonywane jest w celach diagnostycznych. Polega na prześwietleniu zębów, szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki niemu można ocenić strukturę przyzębia, a także kości szczęki. Pantomogram bardzo często wykonywany jest przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Na czym polega pantomogram zębów? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest pantomogram?
  2. Ile kosztuje pantomogram?
  3. Pantomogram – jak odczytać?

Co to jest pantomogram?

Pantomogram nazywany jest także RTG pantomograficznym, RTG ortopantomograficznym, OPG, zdjęciem panoramicznym, zdjęciem przeglądowym lub panoramą zębów. To badanie, które polega na prześwietleniu okolic szczęki przy użyciu specjalnego aparatu rentgenowskiego. Zdjęcie obejmuje wszystkie zęby, a także inne struktury szczęki, w tym kości oraz stawy żuchwowo-skroniowe. Dzięki pantomogramowi lekarz może szybko i skutecznie wykryć zmiany chorobowe, znajdujące się w kościach oraz stawach, a także sprawdzić, czy w budowie zębów i szczęki nie występują żadne nieprawidłowości.

Ile kosztuje pantomogram?

Pantomogram nie jest drogim badaniem. Jego cena wynosi od 50 do 100 zł. Należy pamiętać, że cena może różnić się w zależności od lokalizacji gabinetu stomatologicznego lub pracowni RTG. Szczegółowych informacji zawsze warto szukać na stronie internetowej danego punktu, a dokładniej w cenniku usług stomatologicznych gabinetu lub pracowni.

Pantomogram – jak odczytać?

Ze względu na to, że promieniowanie przenika przez różne rodzaje tkanek w innym stopniu, na pantomogramie można odróżnić rozmaite struktury i ocenić, które z nich są chore, a które zdrowe. Oprócz tego, na zdjęciu RTG odróżnić można poszczególne zęby, także zęby zatrzymane oraz żuchwę, szczękę, stawy skroniowo-żuchwowe, a nawet zatoki przynosowe i część podniebienia twardego.

Co można odczytać z pantomogramu? Przede wszystkim możliwe jest sprawdzenie, czy na zębach pojawiła się próchnica. W szczególności chodzi tu o ubytki, które nie są widoczne dla stomatologa przy standardowym badaniu profilaktycznym jamy ustnej. Oprócz tego ze zdjęcia RTG lekarz jest w stanie odczytać stopień mineralizacji zębów, stopień zaniku kości w chorobach przyzębia, kierunek wyrzynania zębów, nieprawidłowości w budowie elementów kostnych, położenie korzeni zębów, przebieg kanałów zębowych, zmiany zapalne oraz nowotworowe, a także torbiele i ziarniniaki. Jak widać, na zdjęciu RTG można zobaczyć naprawdę wiele. Znacznie więcej niż w przypadku wykonania kilku czy kilkunastu prześwietleń punktowych.