Blog Stomatolog Białystok

Na czym polega podścielenie protezy zębowej?

Na czym polega podścielenie protezy zębowej?

Podścielenie protezy zębowej to zabieg dedykowany osobom mającym problem z utrzymaniem swoich uzupełnień protetycznych. Polega na uszczelnieniu posiadanej przez pacjenta protezy oraz ponownym dopasowaniu do podłoża protetycznego, tak aby prawidłowo do niego przylegała. Kiedy wykonać zabieg podścielenia? Jakimi metodami uzupełnia się protezy akrylowe? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.  

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest podścielenie protezy zębowej i kiedy je wykonać?
  2. Metody podścielania protez akrylowych
    2.1. Podścielenie protezy metodą bezpośrednią
    2.2. Podścielenie protezy metodą pośrednią
  3. Ile kosztuje podścielenie protezy zębowej?

Co to jest podścielenie protezy zębowej i kiedy je wykonać?

Podścielenie protezy zębowej należy do zabiegów z zakresu protetyki stomatologicznej i polega na ponownym dopasowaniu i uszczelnieniu protez do podłoża. Podścielenia protezy zębowej dokonuje się w uzupełnieniach, które liczą sobie od roku do 4 czy 5 lat. Starsze protezy wymagają natomiast wymiany na nowe, gdyż nie kwalifikują się do podścielenia.

Metody podścielania protez akrylowych

Zabieg też najczęściej wykonuje się po różnego rodzaju czynnościach chirurgicznych, które zmieniają kształt dziąseł i podłoża protetycznego, takich jak chociażby Sinus Lift – podniesienie dna zatoki szczękowej.
Podścielenie protezy górnej lub dolnej może przebiegać na dwa sposoby: metodą bezpośrednią bądź pośrednią. Wybór jednej z nich zależy od wielkości obszaru wymagającego naprawy.

Podścielenie protezy metodą bezpośrednią

Podścielenie protezy metodą bezpośrednią przebiega z użyciem PMMA (szybkopolimeru metakrylanu metylu) i trwa stosunkowo krótko, podczas jednej wizyty. Wykonanie tego zabiegu jest możliwe, gdy mamy do czynienia z niewielkimi zmianami podłoża protetycznego. PMMA może jednak podrażniać śluzówki czy wywoływać stany alergiczne, dlatego ważne jest ścisłe zachowanie reżimu technologicznego.

Podścielenie protezy metodą pośrednią

W przypadku podścielenia protezy zębowej metodą pośrednią, cały zabieg obejmuje szereg etapów i rozciąga się na wiele wizyt w gabinecie stomatologicznym. Z tego sposobu korzysta się, kiedy zmienił się kształt podłoża na dużym obszarze. Na początku lekarz przygotowuje uzupełnienia i pobiera wyciski. Kolejne etapy wymagają udziału specjalistów od protez w Białymstoku. Polegają one na polimeryzacji, obróbce, wykończeniu oraz ponownym dopasowaniu protez do podłoża w jamie ustnej pacjenta.  

Ile kosztuje podścielenie protezy zębowej?

Cena podścielenia protezy zębowej zazwyczaj mieści się w przedziale od 300 do 500 złotych, zależnie od wybranego przez nas gabinetu dentystycznego oraz rodzaju i wielkości naprawy. Aby więc odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje podścielenie protezy zębowej, warto zapoznać się z cennikiem usług stomatologicznych u danego specjalisty.