Blog Stomatolog Białystok

Naprawa protez zębowych – ile kosztuje?

Naprawa protez zębowych – ile kosztuje?

Protezy zębowe są popularnym rozwiązaniem dla osób, które straciły jeden lub więcej zębów. Dzięki nim można przywrócić podstawowe funkcje jamy ustnej i odzyskać pewność siebie w codziennych sytuacjach. Niestety, nawet najlepiej wykonana proteza może ulec uszkodzeniu. W tym artykule wyjaśniamy, jak wygląda naprawa protez zębowych, ile to kosztuje oraz wskazujemy najczęstsze przyczyny ich uszkodzeń. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Naprawa protez zębowych – najczęściej występujące uszkodzenia
  2. Jak naprawić protezę zębową? Czy można zrobić to samodzielnie?
  3. Naprawa protezy u stomatologa
  4. Ile kosztuje naprawa pękniętej protezy?
  5. Ile trwa naprawa protez dentystycznych?

Naprawa protez zębowych – najczęściej występujące uszkodzenia

Do najczęściej występujących uszkodzeń protez zębowych zalicza się: pęknięcia i złamania protezy zębowej, wytarcie protezy zębowej, uszkodzenie korony w protezie zębowej, a także uszkodzenie łącznika w protezie zębowej.

Jak naprawić protezę zębową? Czy można zrobić to samodzielnie?

Naprawa protez zębowych nigdy nie powinna być wykonywana samodzielnie, w domowych warunkach. Jest to bardzo ryzykowne i może poważnie Ci zaszkodzić. Do czego może to doprowadzić? Przede wszystkim do uszkodzenia narządu żucia, a także do ponownego pęknięcia protezy, co w konsekwencji spowoduje, że koszty naprawy będą jeszcze wyższe. Co więcej, niepoprawnie sklejona proteza może migrować i wypadać podczas mówienia, jak również przeżuwania. Ponadto w przypadku naprawy protezy domowymi sposobami przy jej ponownym pęknięciu możesz zakrztusić się elementami, które zostały użyte do jej sklejenia.

Naprawa protezy u stomatologa

Jeśli Twoja proteza ulegnie uszkodzeniu, jak najszybciej udaj się do gabinetu dentystycznego, najlepiej takiego, w którym pracują specjaliści protetyki stomatologicznej. Podczas konsultacji stomatologicznej lekarz pobierze wycisk z protezą, który następnie trafi do laboratorium. To właśnie tam wykonywana jest naprawa protez dentystycznych przez doświadczonych protetyków. Naprawa protezy zębowej rozpoczyna się od jej oszlifowania, by później wypełnić ją właściwym materiałem lub uzupełnić o brakujące komponenty, które są łączone z protezą w procesie polimeryzacji. Ostatnim etapem naprawy pękniętej protezy jest jej dokładne opracowanie i polerowanie. Jeśli to konieczne, protetyk może wykonać również podścielenie protezy.

Ile kosztuje naprawa pękniętej protezy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje naprawa pękniętej protezy? Koszt naprawy protezy zębowej jest uzależniony przede wszystkim od typu oraz skali uszkodzenia. Przy małych uszkodzeniach możliwa jest ekspresowa naprawa protez. Sam koszt zreperowania będzie mniejszy niż w przypadku poważnego pęknięcia czy złamania protezy. U naszego protetyka w Białymstoku naprawa protezy kosztuje ok. 200 zł.

Ile trwa naprawa protez dentystycznych?

To, ile czasu zajmie naprawa protezy zębowej, zależy również od rodzaju i stopnia jej uszkodzenia. Jeśli wymaga ona jedynie kosmetycznych poprawek, protetyk może to zrobić nawet w kilka godzin, lecz przy większych uszkodzeniach naprawa protezy potrwa kilka dni.

Ostatnio na naszym blogu: Ząb zatrzymany – co to jest?