Blog Stomatolog Białystok

Nić dentystyczna – czy warto jej używać?

Nić dentystyczna – czy warto jej używać

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa, jeśli chcesz przez długie lata cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Ale czy regularne szczotkowanie zębów wystarczy? Niestety nie. Szczoteczką –zarówno standardową, elektryczną, jak i soniczną – trudno jest dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. A tam właśnie gromadzą się resztki jedzenia, a także płytka nazębna. By je usunąć, najlepiej użyć nici dentystycznej, która świetnie radzi sobie z czyszczeniem trudno dostępnych przestrzeni między zębami.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Nić dentystyczna – jak stosować?
  2. Kiedy używać nić dentystyczną – przed czy po szczotkowaniu?
  3. Ile kosztuje nić dentystyczna? Gdzie ją można kupić?

Nić dentystyczna – jak stosować?

Przygotuj około 50-centymetrowy kawałek nici dentystycznej. Tak, by móc ją wygodnie opleść wokół palców wskazujących lub środkowych prawej i lewej dłoni. Operując nicią dodatkowo pomagaj sobie kciukami. Nić musisz dobrze napiąć między palcami, a następnie delikatnie wprowadzać w przestrzenie międzyzębowe i powoli przesuwać ją od dziąseł ku górze zębów ruchem od dołu do góry, a nie z boku na bok. Wykonaj ten krok po kolei na wszystkich przestrzeniach między zębami.

Kiedy używać nić dentystyczną – przed czy po szczotkowaniu?

Nici dentystycznej powinno się używać po każdym posiłku, by skutecznie usunąć z przestrzeni międzyzębowych resztki jedzenia. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, pamiętaj o tym, by użyć jej przynajmniej rano i wieczorem po szczotkowaniu zębów. Na koniec dodatkowo zastosuj płyn do płukania jamy ustnej, który świetnie usuwa bakterie. Takie trio do higieny jamy ustnej zapewni Ci znakomitą ochronę przed chorobami zębów i dziąseł.

Ile kosztuje nić dentystyczna? Gdzie ją można kupić?

Nici dentystyczne nie są drogie. Ich cena oscyluje w granicach 10 zł. Pamiętaj jednak, że ostateczna cena zależy od tego, jaki rodzaj nici wybierzesz. Do wyboru masz m.in.:

  • Nici woskowane – pokryte są warstwą wosku, który ułatwia operowanie nicią w przestrzeniach międzyzębowych. Sprawdzi się w przypadku zębów osadzonych blisko siebie. Co więcej, nici woskowane dużo mniej się strzępią.
  • Nici antybakteryjne – są nasączone specjalną substancją, która działa podobnie jak płyn do płukania jamy ustnej i usuwa bakterie oraz ogranicza ich namnażanie.
  • Nici wybielające – podobnie jak nici antybakteryjne, nasączone są specjalnymi substancjami. Te zaś mają za zadanie usuwanie przebarwień oraz osadu nazębnego.
  • Nici z fluorem – takie nici zapewniają dodatkową ochronę przed próchnicą.
  • Nici pęczniejące – są grubsze od standardowych nici i pęcznieją pod wpływem wilgoci, stąd też sprawdzą się u osób, które mają większe przestrzenie międzyzębowe.

Jeśli zastanawiasz się, jaka nić dentystyczna będzie dla Ciebie odpowiednia, najlepszym pomysłem będzie skonsultowanie tego z dobrym dentystą w Białymstoku czy innym mieście, w którym przyjmuje Twój stomatolog.