Blog Stomatolog Białystok

Periodontolog – kto to jest i co leczy?

periodontolog

Periodontologia zajmuje się dolegliwościami związanymi z błonami śluzowymi jamy ustnej oraz chorobami przyzębia, takimi jak paradontoza czy zapalenie dziąseł. Specjalistą w tej dziedzinie jest lekarz periodontolog. Jakie schorzenia leczy tego typu stomatolog i kiedy powinniśmy się do niego zgłosić?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Kto to jest periodontolog i czym się zajmuje?
  2. Periodontologia – kiedy należy udać się na leczenie chorób przyzębia?
  3. Jak wygląda wizyta u dobrego periodontologa?

Kto to jest periodontolog i czym się zajmuje?

Dentysta periodontolog często bywa nazywany paradontologiem (od najbardziej powszechnej choroby przyzębia – paradontozy), jest to jednak błędne nazewnictwo. Wprawdzie lekarz o tej specjalności zajmuje się leczeniem paradontozy, jednak jego kompetencje obejmują także szereg innych dolegliwości związanych z błonami jamy ustnej i przyzębiem. Periodontolog pomoże nam więc w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych, zapalenia lub krwawienia dziąseł czy zmian na błonie śluzowej. W zakres usług periodontologicznych wchodzi także leczenie zgryzu głębokiego.

Periodontologia – kiedy należy udać się na leczenie chorób przyzębia?

Wiele osób udaje się do stomatologa ogólnego z jakimikolwiek problemami jamy ustnej i uzębienia. Tymczasem, jeżeli borykamy się z dolegliwościami przyzębia lub błon śluzowych, lepszym wyjściem będzie wizyta u specjalisty w tej dziedzinie – periodontologa. Możemy udać się do tego lekarza nie tylko w przypadku takich chorób jak paradontoza czy zapalenie dziąseł, ale również przy wystąpieniu innych problemów, takich jak nieprzyjemny zapach z ust, zmiany w błonie śluzowej warg i policzków czy pogorszeniu stanu uzębienia w wyniku nieprawidłowej diety. Zwracajmy uwagę, aby wybrać dobrego periodontologa w Białymstoku czy innym mieście, aby mieć gwarancję profesjonalnego leczenia.  Periodontolog okaże się także pomocny przy chorobach przyzębia towarzyszących  intruzji zębów. Warto jednak pamiętać, że do tego rodzaju dolegliwości konieczny jest specjalistyczny zespół lekarzy, m.in. ortodonty, protetyka oraz dentysty ogólnego.

Jak wygląda wizyta u dobrego periodontologa?

Leczenie periodontologiczne przeważnie obejmuje szereg wizyt. Podczas pierwszej z nich stomatolog periodontolog przeprowadza wywiad z pacjentem, ocenia stan jamy ustnej oraz ustala plan leczenia. Kolejne wizyty polegają na przeprowadzaniu koniecznych zabiegów, takich jak czyszczenie kieszonek dziąsłowych lub usuwanie zmian na błonie śluzowej. Możemy oszacować koszty leczenia periodontologicznego, zapoznając się z cennikiem usług stomatologicznych wybranego przez nas gabinetu dentystycznego. Pamiętajmy, że pożądany efekt zabiegów zależy nie tylko od kompetencji lekarza, ale również od naszych chęci do współpracy i dbania o prawidłową higienę jamy ustnej.