Blog Stomatolog Białystok

Piaskowanie zębów – wskazania, przebieg, cena

Piaskowanie zębów – wskazania, przebieg, cena

Piaskowanie jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej, który pozwala skutecznie pozbyć się osadu nazębnego oraz wszelkich przebarwień zębów. Jest w pełni bezpieczny i całkowicie bezbolesny. Jak przebiega piaskowanie zębów, kiedy powinno się je wykonywać i jaka jest jego cena? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów wykonuje się w celu poprawy higieny jamy ustnej. Zadaniem tego zabiegu jest usunięcie z zębów kamienia, osadów i przebarwień, które się na nich nagromadziły. Piaskowanie wykonuje się przy użyciu zawiesiny tłoczonej pod wysokim ciśnieniem. Zawiera ona substancje czyszczące w postaci granulek, które nazywane są piaskiem stomatologicznym. Stąd też zabieg ten nazywa się piaskowaniem. Jest on całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny.

Piaskowanie zębów dzieli się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest piaskowanie naddziąsłowe, obejmujące usunięcie osadu z części zęba, która znajduje się ponad dziąsłem. W tym celu stomatolog korzysta z piasku o większych drobinkach, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się nawet bardzo dużych przebarwień. Drugim rodzajem jest piaskowanie poddziąsłowe, które pozwala na usunięcie osadu oraz przebarwień z okolicy kieszeni zębowych. W tym przypadku dentysta używa delikatniejszego piasku o bardziej miękkich drobinkach, by nie uszkodzić dziąseł.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Cena piaskowania zębów waha się w zależności od gabinetu stomatologicznego, jego lokalizacji czy używanych materiałów. Z pewnością będzie nieco inna dla dentysty w Białystoku, Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Uśredniając, koszt wykonania piaskowania wynosi od 60 do 110 zł. Warto pamiętać, że taki zabieg powinno się powtarzać co około pół roku.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów wykonuje się przy użyciu piaskarki. Jest to urządzenie pracujące pod wysokim ciśnieniem, które wytwarza aerozol wodno-powietrzny, zawierający piasek dentystyczny. Dzięki temu preparat jest w stanie dotrzeć do wszystkich, nawet tych trudno dostępnych miejsc i skutecznie czyści zęby. Dodatkowo w trakcie zabiegu ssak dentystyczny cały czas odsysa resztki piasku z jamy ustnej. Natomiast, by żadne drobinki nie dostały się do oczu, pacjent ma założone okulary ochronne. Warto również dodać, że w przypadku, gdy przeprowadzane jest piaskowanie naddziąsłowe, zęby są również oczyszczane specjalną pastą lub szczotką. Ten etap nazywa się polerowaniem. Wielu stomatologów po wykonaniu piaskowania zaleca także przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji. Wówczas na zęby nakłada się specjalny preparat wzmacniający szkliwo. Cały proces nie powinien zająć więcej niż pół godziny.

Jeśli szukasz stomatologa, który wykonuje zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej w Białymstoku i przeprowadza piaskowanie zębów, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym cennikiem usług stomatologicznych gabinetu w Białymstoku. Przedstawiamy w nim szczegółowo ceny wszystkich oferowanych zabiegów.