Blog Stomatolog Białystok

Polerowanie zębów – na czym polega? Ile kosztuje? Czy boli?

polerowanie zębów

Utrzymanie zdrowego i pięknego uśmiechu jest nie tylko kwestią estetyki, ale także higieny oraz zdrowia jamy ustnej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są regularne wizyty u dentysty oraz systematyczne dbanie o zęby. Jednym z popularnych zabiegów stomatologicznych, który może poprawić wygląd uśmiechu oraz wspomóc utrzymanie zdrowych zębów, jest polerowanie zębów. W tym artykule dowiesz się, na czym polega polerowanie zębów, ile kosztuje i czy zabieg ten może być bolesny. Przyjrzymy się również temu, czy warto wykonywać polerowanie zębów w domu oraz jakich efektów można się spodziewać przed i po zabiegu.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest polerowanie zębów?
  2. Czy polerowanie zębów boli?
  3. Polerowanie zębów w domu – czy warto?
  4. Polerowanie zębów przed i po – jakich efektów się spodziewać?
  5. Polerowanie zębów – cena

Co to jest polerowanie zębów?

Polerowanie zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest usunięcie osadu nazębnego, przebarwień oraz wygładzenie powierzchni szkliwa zębów. Proces polerowania zębów często jest łączony z innymi zabiegami, takimi jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie zębów oraz fluoryzacja zębów. Wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia oraz gumek do polerowania zębów, które nasączone są pastą do polerowania.

Czy polerowanie zębów boli?

Czy polerowanie zębów boli? W większości przypadków polerowanie zębów jest całkowicie bezbolesne. Jednak wrażliwość zębów może się różnić między pacjentami, a niektóre osoby mogą odczuwać lekki dyskomfort. Zabieg jest jednak na tyle delikatny, że nie powoduje dużego dyskomfortu u pacjentów.

Polerowanie zębów w domu – czy warto?

Polerowanie zębów w domu jest możliwe, ale warto pamiętać, że efekty takiego polerowania będą zdecydowanie słabsze niż te uzyskane w gabinecie stomatologicznym. Nie ma to jednak wpływu na to, że codzienna higiena jamy ustnej, w tym regularne mycie zębów, jest ważna. Warto zainwestować w dobrą pastę do zębów, która pomoże usunąć drobne przebarwienia i chronić szkliwo przed powstawaniem osadu nazębnego.

Polerowanie zębów przed i po – jakich efektów się spodziewać?

Polerowanie zębów przynosi szereg korzyści. Po pierwsze, efekty polerowania zębów obejmują jaśniejszy uśmiech dzięki usunięciu przebarwień spowodowanych piciem kawy i herbaty czy paleniem papierosów. Po drugie, polerowanie szkliwa zębów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka próchnicy i chorób dziąseł, ponieważ wygładzone powierzchnie są mniej podatne na osadzanie się bakterii i tworzenie płytki nazębnej.

Polerowanie zębów – cena

Cena polerowania zębów zależy od gabinetu stomatologicznego, a także od zakresu świadczonych usług. Skaling, piaskowanie zębów i polerowanie są bowiem często oferowane razem, a dodatkowo mogą być uzupełnione o fluoryzację zębów. Warto sprawdzić cennik usług stomatologicznych w wybranym gabinecie, aby poznać dokładne koszty zabiegu. Na ogół ceny polerowania zębów wahają się od 50 do 200 złotych, w zależności od stopnia zaawansowania zabiegu.