Blog Stomatolog Białystok

Recesje dziąseł – przyczyny, przebieg, metody leczenia

przyczyny, przebieg, metody leczenia

Jeśli Twoje zęby wyglądają na dłuższe niż były wcześniej, najprawdopodobniej jest to wynikiem recesji dziąseł. To schorzenie może mieć wiele przyczyn, a najczęstsze z nich to zgrzytanie zębami oraz zbyt mocne szczotkowanie zębów. Recesja dziąseł może być także związana z ustawieniem zębów czy uwarunkowaniami genetycznymi. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? Dowiedz się! Zapraszamy do lektury!

Recesja dziąseł – co to jest?

Recesja dziąseł to schorzenie, które objawia się odsłonięciem powierzchni korzeni. Dochodzi do tego poprzez odsuwanie się dziąseł. Ponieważ szyjki zębowe odsłaniają się, ząb ulega wydłużeniu. Najczęściej do recesji dochodzi w przypadku dziąseł znajdujących się w okolicach kłów. Warto więc obserwować te miejsca, by móc na wczesnym etapie wychwycić recesję. Bardzo często temu schorzeniu towarzyszy ból podczas jedzenia oraz krwawienie dziąseł. Takie symptomy powinny być bodźcem do tego, by jak najszybciej udać się do stomatologa. Postępująca recesja dziąseł może bowiem doprowadzić do konieczności wykonania ekstrakcji zęba.

Recesja dziąseł – jak leczyć?

Leczenie recesji dziąseł dopasowuje się do stopnia zaawansowania schorzenia, a także od tego, jakie objawy mu towarzyszą. Istnieją mniej, jak i bardziej inwazyjne techniki, a każda z nich pozwala zatrzymać rozwój recesji dziąseł. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania, jednak warto pamiętać, że wybór konkretnej metody zawsze należy do dentysty.

Najpopularniejsze sposoby leczenia recesji dziąseł:

  • Przeszczep dziąsła – jest to jedna z najbardziej inwazyjnych metod, która odznacza się także wysoką skutecznością. Przeszczep wykonuje się w momencie, gdy choroba jest na bardzo zaawansowanym poziomie, czyli gdy doszło już do utraty fragmentu dziąsła. Przeszczep dziąsła polega na zasłonięciu korzenia zębowego poprzez przeniesienie tkanki pobranej z innego miejsca (np. z podniebienia) na obszar dziąsła. Jeśli będzie taka konieczność, przed wykonaniem takiego zabiegu stomatolog może zalecić zaleczenie zębów, np. leczenie kanałowe pod mikroskopem czy wykonanie niezbędnych zabiegów, takich jak głębokie czyszczenie.
  • Pokrycie miejsca recesji dziąsła materiałem kompozytowym – taka metoda pozwala zminimalizować nadwrażliwość zębów i dziąseł oraz zabezpiecza przed pogłębianiem się schorzenia. Dzięki temu zabiegowi zostaje zakryta odsłonięta część zęba.
  • Wygładzenie korzenia zęba – metoda ta polega na wygładzeniu miejsc powyżej oraz poniżej linii dziąseł, by obszar, w którym dziąsła stykają się z zębami, był możliwie jednolity. Dodatkowo przed wygładzeniem korzeni stomatolog wykonuje też zabieg usunięcia kamienia. Ponadto po takim zabiegu zaleca się płukanie jamy ustnej płynem antyseptycznym. Warto pamiętać, że zazwyczaj zabieg wygładzania korzenia trzeba kilkukrotnie powtórzyć.

Recesja dziąseł – jaka szczoteczka?

Recesja dziąseł często wynika nie tyle z wyboru złej szczoteczki, co z nieprawidłowego szczotkowania zębów. Ruchy szczoteczki nie powinny być ruchami szorowania, lecz ruchami wymiatającymi, a zamiast twardej końcówki znacznie lepiej wybrać tę miękką. Niemniej jednak, zamiast klasycznej szczoteczki manualnej, znacznie lepiej jest sięgnąć po dużo skuteczniejszą szczoteczkę elektryczną lub soniczną. Czyszczą one zęby bardzo precyzyjnie i delikatnie, nie naruszając szkliwa oraz nie uszkadzając dziąseł. Warto także pamiętać, by podczas mycia nie naciskać szczoteczki zbyt mocno do zębów, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia, a także do zranienia dziąseł.