Blog Stomatolog Białystok

Rodzaje zębów u człowieka i ich funkcje

Rodzaje zębów u człowieka i ich funkcje

Od 28 do 32 – tyle zębów ma osoba dorosła. Dzielą się one na cztery rodzaje, a każdy z nich pełni inne funkcje. Przede wszystkim umożliwiają one rozdrabnianie pokarmów, jak również odgrywają bardzo istotną rolę w procesie mówienia. Dowiedz się, jakie są rodzaje zębów u człowieka i poznaj ich funkcje!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jakie są rodzaje zębów u człowieka?
    1.1. Siekacze
    1.2. Kły
    1.3. Przedtrzonowce
    1.4. Trzonowce
  2. Odpowiednia profilaktyka pozwalająca zachować funkcje zębów

Jakie są rodzaje zębów u człowieka?

Dorosły człowiek posiada cztery rodzaje zębów: siekacze, kły, przedtrzonowce oraz trzonowce. Każdy z nich realizuje inne zadania i odgrywa bardzo istotną rolę w rozmaitych procesach, odbywających się w jamie ustnej. Poznaj funkcje poszczególnych zębów!

Siekacze

W jamie ustnej znajduje się osiem siekaczy, które zlokalizowane są w jej przedniej części – po dwa z lewej i prawej strony w szczęce i żuchwie. Ten rodzaj zębów człowieka można podzielić na siekacze przyśrodkowe i boczne. Funkcje siekaczy to przede wszystkim wgryzanie się w pokarm i odgryzanie jego kawałków. Ponadto wspomagają wypowiadanie słów i mają wpływ na wygląd twarzy, ponieważ wspierają wargi.

Kły

Kły to rodzaj zębów u człowieka zlokalizowany po obu stronach górnych i dolnych siekaczy, co oznacza, że w jamie ustnej są ich cztery. Podobnie jak siekacze, zaliczane są do zębów przednich. Funkcje tych zębów to m.in. rozdzielanie pokarmów na mniejsze kawałki. Co więcej, kształtują one okolice kącików ust i zapewniają odpowiednie ułożenie pozostałych zębów po zamknięciu szczęki.

Przedtrzonowce

Zęby przedtrzonowe znajdują się zaraz za kłami (po dwa za każdym z nich), co oznacza, że w jamie ustnej jest ich osiem: po cztery w szczęce i żuchwie. W związku z tym wyróżnia się przedtrzonowce górne oraz dolne. Funkcje zębów przedtrzonowych to rozgniatanie, a także rozcieranie pokarmów. Ponadto nadają policzkom odpowiedni kształt i utrzymują twarz na właściwej wysokości.

Trzonowce

Trzonowce to ostatnie zęby w łukach, co oznacza, że zlokalizowane są za przedtrzonowcami. Jest ich od 8 do 12 w jamie ustnej. Nie jest to stała liczba, ponieważ nie u każdej osoby wyrzynają się ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, które są właśnie zębami trzonowymi. W związku z tym człowiek ma od 4 do 6 trzonowców w szczęce oraz żuchwie. Funkcje zębów trzonowych to: rozcieranie i miażdżenie pokarmów, a także za utrzymywanie twarzy na odpowiedniej wysokości oraz nadawanie policzkom określonych rysów.

Może Cię również zainteresować: numeracja zębów.

Odpowiednia profilaktyka pozwalająca zachować funkcje zębów

Odpowiednia profilaktyka i higiena jamy ustnej to klucz do zachowania prawidłowych funkcji zębów. To, co najważniejsze to mycie zębów po każdym posiłku, a także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i płukanie jamy ustnej raz dziennie. Oprócz tego niezwykle ważne są regularne konsultacje stomatologiczne. Wizyty kontrolne u dentysty odbywaj przynajmniej raz na pół roku.

Pamiętaj, że pełne i zdrowe uzębienie to nie tylko piękny uśmiech, ale również gwarancja zachowania prawidłowych funkcji zębów! Jeśli chcesz o nie zadbać i szukasz dobrego dentysty w Białymstoku, zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem stomatologicznym Bagiński Stomatologia!