Blog Stomatolog Białystok

Ropień zęba – jak wygląda? Rozpoznanie i leczenie

Ropień zęba

Ropień zęba jest stanem zapalnym, przybierającym formę bolesnego guzka, wypełnionego gęstą wydzieliną. Nieleczony może powodować nie tylko uciążliwy ból oraz duży dyskomfort, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia. Czym charakteryzuje się ropień zęba i jak się go leczy? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest i jak wygląda ropień zęba?
  2. Ropień zęba – jak leczyć?
    2.1. Czy antybiotyk pomoże na ropień zęba?
  3. Czy ropień zęba sam pęknie? Co zrobić żeby ropień zęba pękł?

Co to jest i jak wygląda ropień zęba?

Ropień zęba jest to stan zapalny tkanek otaczających ząb. Może być spowodowany przez infekcję bakteryjną, która powoduje obrzęk i tworzenie się płynu w okolicach zęba. Często jest bolesny i może być widoczny jako guzek na dziąśle. W celu leczenia ropnia konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem stomatologiem. Jeśli ropień zęba jest zaniedbany, może prowadzić do poważnych komplikacji, m.in. do rozprzestrzeniania się infekcji na całą jamę ustną. Dlatego ważne jest, aby szybko zgłosić się do lekarza w przypadku podejrzenia ropnia zęba.

Ropień zęba – jak leczyć?

Metoda leczenia ropnia zęba zależy przede wszystkim od jego umiejscowienia w jamie ustnej, od jego stanu zaawansowania, a także od stanu ogólnego pacjenta. Jednym z rozwiązań, jakie stosują dentyści w leczeniu ropnia, jest nacięcie go i usunięcie patologicznej treści z jego wnętrza. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli jednak ząb jest naprawdę poważnie uszkodzony przez ropień, a zakażenie bardzo mocno rozwinięte, jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się ekstrakcja zęba. Natomiast w przypadku, gdy stan zęba nie jest jeszcze na tyle zły, że trzeba go usunąć, a pacjent nie choruje na żadne choroby współistniejące, wówczas stomatolog może zdecydować się na leczenie kanałowe. 

Czy antybiotyk pomoże na ropień zęba?

Antybiotyki odgrywają ważną rolę w leczeniu ropnia zęba. Choć ich stosowanie nie zawsze jest konieczne, w niektórych przypadkach może okazać się bardzo pomocne. Szczególnie, jeśli pacjentowi towarzyszą objawy, takie jak gorączka, dreszcze i złe samopoczucie lub ropień zęba jest dla niego szczególnie dokuczliwy z powodu chorób współistniejących i obniżających jego odporność.

Przeczytaj więcej na temat: profilaktyka i higiena jamy ustnej.

Czy ropień zęba sam pęknie? Co zrobić żeby ropień zęba pękł?

Nie oczekuj, że ropień zęba pęknie sam. Gdy jednak tak się stanie, mimo wszystko koniecznie umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Niezbędne jest bowiem dokładne oczyszczenie okolicznych tkanek, aby infekcja nie rozprzestrzeniała się po jamie ustnej. Ponadto nie próbuj także samodzielnie przebić ropnia ani leczyć go domowymi sposobami. Jeśli zaobserwujesz o siebie pierwsze niepokojące objawy ropnia zęba, od razu udaj się na konsultację stomatologiczną. Szybka reakcja zapobiegnie rozwojowi choroby.

Szukasz dentysty w Białymstoku, który pomoże Ci wyleczyć ropień zęba? Zapraszamy do skorzystania z usług naszego gabinetu stomatologicznego!