Blog Stomatolog Białystok

Rozchwiane zęby – przyczyny powstania i metody leczenia

Rozchwiane zęby – przyczyny powstania i metody leczenia

Rozchwiane zęby to problem, który najczęściej pojawia się u osób po 30. roku życia. Nie należy go bagatelizować, ponieważ może być objawem poważnych chorób. Jeśli zauważysz u siebie rozchwianie zębów, skonsultuj się ze stomatologiem, by ustalić źródło problemu. Jakie są przyczyny powstawania i metody leczenia rozchwianych zębów? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Czym są rozchwiane zęby?
  2. Najczęstsze przyczyny rozchwianych zębów
  3. Jak leczyć rozchwiane zęby? Popularne metody

Czym są rozchwiane zęby?

Rozchwiane zęby są to zęby słabo umocowane w kości. Na początku mogą po prostu lekko się poruszać, jednak z czasem – gdy problem ten będzie nieleczony – po prostu zaczną wypadać. Taki stan rzeczy spowodowany jest najczęściej chorobami przyzębia, wywoływanymi przez bakterie niszczące ozębną oraz kości, w których zęby są osadzone. W przypadku pojawienia się ruchomości zębów bardzo ważne jest więc, by jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem

Najczęstsze przyczyny rozchwianych zębów

Najczęstszą przyczyną chwiejących się zębów jest paradontoza. To choroba przyzębia, która wywoływana jest przez bakterie namnażające się w jamie ustnej. Objawia się obrzękiem dziąseł i zmianą ich koloru na ciemniejszy, a także ich krwawieniem przy myciu zębów. Przy paradontozie pojawia się także nieprzyjemny zapach jamy ustnej. Przed paradontozą można się jednak ustrzec. Jak to zrobić? Ważna jest przede wszystkim profilaktyka i higiena jamy ustnej, co podkreśla każdy periodontolog!

Do ruchomości zębów doprowadzić może także zgryz urazowy. Co to takiego? Otóż jest to stan, w którym jeden lub kilka zębów poddanych jest zbyt dużej sile nacisku przy zgryzie. Wówczas dochodzi do uszkodzenia tkanek, odpowiedzialnych za utrzymywanie poszczególnych rodzajów zębów w zębodołach.

Zmiana wielkości powierzchniowych korzeni, która występuje w wyniku komplikacji po leczeniu ortodontycznym lub z powodu zapalenia czy urazu, prowadzących do resorpcji korzeni lub odkształcenia się wyrostka zębodołowego, to również bardzo częsta przyczyna chwiejących zębów.

Na koniec warto także wspomnieć o bruksizmie (nawykowym i nieświadomym zaciskaniu oraz zgrzytaniu zębami), który w wielu przypadkach również przyczynia się do rozchwiania zębów.

Jak leczyć rozchwiane zęby? Popularne metody

Leczenie zębów rozchwianych zawsze warto zacząć od wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz ustali wówczas przyczynę problemu i wskaże najlepsze metody leczenia, a także podpowie jak najlepiej chronić się przed nasileniem ruchomości zębów.

Najpopularniejsze sposoby na rozchwiane zęby to:

Szukasz dobrego dentysty w Białymstoku, który pomoże Ci z problemem rozchwianych zębów? Serdecznie zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu stomatologicznego Bagiński Stomatologia!