Blog Stomatolog Białystok

Rentgen zębów – co warto wiedzieć?

Rentgen zębów – co warto wiedzieć

Rentgen zębów nazywany jest także RTG, prześwietleniem lub zdjęciem rentgenowskim zębów. To badanie, które umożliwia skuteczne diagnozowanie stanów chorobowych i zapalnych, rozwijających się wewnątrz zębów. Co więcej, umożliwia też sprawdzenie strukturę korzeni zębowych. Jak wygląda to badanie? Kiedy się je wykonuje? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy!

Jak wygląda rentgen zęba?

Rentgen zębów to krótkie i bezbolesne badanie, które nie wymaga żadnych przygotowań od pacjenta. Istnieją dwa rodzaje badania RTG zęba. Pierwszy z nich to badanie wewnątrzustne, które polega na tym, że kliszę umieszcza się w jamie ustnej pacjenta, a dodatkowo nakłada on na ciało specjalny fartuch wykonany z gumy ołowianej, który chroni przed pochłanianiem przez organizm promieniowania rentgenowskiego. Podczas gdy pacjent trzyma kliszę w ustach, lekarz w ciągu kilkunastu sekund wykonuje RTG zęba.

Drugim rodzajem badania jest RTG zewnątrzustne wykonywane w technologii cyfrowej. Pantomogramy, bo tak nazywają się te zdjęcia, nie wykorzystują kliszy rentgenowskiej. Dzięki temu dawka promieni rentgenowskich przyjętych przez pacjenta jest kilkanaście razy mniejsza niż w przypadku klasycznych wewnątrzustnych zdjęć RTG. Warto dodać, że ten sposób jest bardziej precyzyjny oraz umożliwia szczegółową analizę zmian zachodzących w zębach. Obecnie to właśnie ta metoda cieszy się większą popularnością i jest chętniej wybierana zarówno przez lekarzy oraz pacjentów.

Rentgen zębów – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania RTG zębów. Lekarz może zlecić przeprowadzenie tego badania:

 • przed planowanym leczeniem endodontycznym lub protetycznym,
 • przed przeprowadzeniem zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej, np. przed ekstrakcją zęba,
 • w celach kontrolnych,
 • w diagnostyce stanów zapalnych i chorób dziąseł, a także urazów mechanicznych zębów,
 • przy powikłaniach po leczeniu endodontycznym,
 • w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy,
 • w celu sprawdzenia stanu korzeni,
 • przy torbieli oraz podejrzeniu zmian o charakterze nowotworowym,
 • przed założeniem aparatu ortodontycznego,
 • w celu oceny rozmiaru i charakteru uszkodzeń po urazie twarzoczaszki,
 • przy występujących w jamie ustnej ropniach, cystach czy guzkach, a także innych nieprawidłowościach.

Ile kosztuje rentgen zębów?

Jeśli szukasz dobrego protetyka w Białymstoku lub dentysty w Białymstoku, zachęcamy Cię do zapoznania z ofertą naszego gabinetu stomatologicznego. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w regionie, którzy wyróżniają się znakomitymi kompetencjami i posiadają wieloletnie doświadczenie protetyczne oraz stomatologiczne. Po więcej szczegółów zajrzyj do naszego cennika usług stomatologicznych. Przedstawiamy w nim szczegółowy ceny RTG zębów.