Blog Stomatolog Białystok

Sinus Lift (podniesienie dna zatoki szczękowej) – co to jest i czy boli?

Sinus Lift (podniesienie dna zatoki szczękowej) - co to jest i czy boli

Sinus Lift to jeden z najbardziej rozpowszechnionych zabiegów w chirurgii implantologicznej. Inaczej nazywany podniesieniem dna zatoki szczękowej. Jest to skuteczne przygotowanie pod wprowadzenie implantów. Dzięki temu pacjenci mogą w ogóle zdecydować się na wykonanie takiej usługi. W przeciwnym razie wszczepienie implantów nie byłoby po prostu możliwe.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest Sinus Lift (podniesienie dna zatoki szczękowej)?
  2. Sinus Lift zamknięty i otwarty – krótko o dostępnych metodach
  3. Wskazania do przeprowadzenia podniesienia dna zatoki szczękowej
  4. Cena i zalecenia po zabiegu

Co to jest Sinus Lift (podniesienie dna zatoki szczękowej)?

Implanty w Białymstoku mają coraz szersze grono zwolenników, lecz przed ich wykonaniem, warto wykonać zabieg przygotowawczy o nazwie Sinus Lift. Zabieg ten polega na oddzieleniu dna zatoki szczękowej od korzeni zębów. W ten sposób wszczepione implanty będą miały bardzo stabilne podłoże. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego co to jest Sinus Lift, lecz należy mieć pełną świadomość tego, iż jest to usługa pozwalająca na znaczną poprawę warunków kostnych. 

Sinus Lift zamknięty i otwarty – krótko o dostępnych metodach

Aktualnie zainteresowani pacjenci mogą sobie pozwolić na Sinus Lift otwarty oraz Sinus Lift zamknięty. Jeśli chodzi o Sinus Lift metodą otwartą warto wiedzieć o tym, że stosuje się ją w sytuacji, gdy grubość kości wynosi mniej niż 6-7 mm. To nieco bardziej inwazyjna metoda, lecz jedna z powszechniejszych. Jest w stanie podnieść dno zatoki szczękowej o około 6-8 mm. W trakcie zabiegu konieczne jest również podniesienie śluzówki i przebicie ściany zatoki.

Sinus Lift metodą zamkniętą umożliwia podniesienie dna zatoki szczękowej o około 3-4 mm. Jest to zdecydowanie mniej inwazyjna metoda, gdyż w tym przypadku nie trzeba podnosić śluzówki, a przebicie ściany zatoki nie jest zbyt rozległe. 

Wskazania do przeprowadzenia podniesienia dna zatoki szczękowej

Biorąc pod lupę wskazania do Sinus Lift warto wymienić w tym miejscu np.:

  • utrata zębów w bocznym odcinku szczęki,
  • planowane leczenie przy użyciu implantów.

Inną metodą odbudowywania ubytków jest tzw. mostek zębowy. Oczywiście kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wiedza specjalisty. Warto stosować się do jego zaleceń na każdym kroku, tak aby zabieg był wykonany precyzyjnie i bez jakichkolwiek błędów. Zabieg podniesienia zatoki szczękowej może nieść za sobą pewne powikłania po Sinus Lift, np. ból, obrzęki i sińce w miejscu wykonywania zabiegu. Może dojść również do rozwoju stanu zapalnego i przerwania błony śluzowej. Jeśli chodzi o to czy Sinus Lift boli trzeba pamiętać o tym, że usługa jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg nie powinien wywołać bólu. 

Cena i zalecenia po zabiegu

Cena za Sinus Lift waha się w granicach kilku tysięcy złotych (tańsze jest podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą). Warto sprawdzić aktualny cennik usług stomatologicznych.

Co istotne gojenie po Sinus Lift nie powinno być zbyt długotrwałe. Opuchlizna po Sinus Lift utrzymuje się od 2 do 6 dni. Kluczem do sukcesu okażą się indywidualnie dobrane zalecenia po zabiegu Sinus Lift. Wśród nich należy wymienić m.in.: unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania gwałtownych ruchów głową, brak aktywności fizycznej przez około 2-3 tygodnie i mniejszy wysiłek fizyczny.

Podniesienie dna zatoki wiąże się także z koniecznością przejścia na lekkostrawną, chłodną i półpłynną dietę. Jak widać zalecenia po operacji podniesienia dna zatoki są dość zróżnicowane i trzeba je skonsultować z wykwalifikowanymi specjalistami. Podniesienie zatoki szczękowej może się zakończyć zastosowaniem leków przeciwbólowych i antybiotyków (za zgodą lekarza i jedynie te, które zostały przepisane).