Blog Stomatolog Białystok

Stłoczenie zębów – co to jest i jak je leczyć?

Stłoczenie zębów – co to jest i jak je leczyć?

Zdrowy i prawidłowo ułożony zgryz to nie tylko estetyczny uśmiech, ale także podstawa dobrej funkcji żucia, mowy i oddychania. Niestety, wiele osób boryka się z problemem stłoczenia zębów. Dowiedz się, czym właściwie jest stłoczenie zębów, jakie są jego przyczyny, jak wygląda leczenie i ile może ono kosztować. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest stłoczenie zębów?
 2. Stłoczenie zębów u dorosłych – przyczyny
 3. Rodzaje stłoczenia zębów
 4. Stłoczenie zębów dolnych i górnych – leczenie
 5. Jaki aparat wybrać na stłoczone zęby?
 6. Ile kosztuje leczenie stłoczonych zębów?

Co to jest stłoczenie zębów?

Stłoczenie zębów to stan, w którym zęby nie mają wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym, aby prawidłowo się ułożyć. Powoduje to ich przemieszczanie się i nachodzenie na siebie, co może prowadzić do problemów, takich jak utrudnione czyszczenie, ból czy rozchwiane zęby, a w konsekwencji do choroby przyzębia.

Stłoczenie zębów u dorosłych – przyczyny

Stłoczenie zębów u dorosłych jest problemem, który może mieć różne przyczyny. Ważne jest zrozumienie, że te czynniki mogą działać jednocześnie, skumulowanie ich może prowadzić do większego nasilenia stłoczenia. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

 • Różnica między wielkością zębów a wielkością kości szczęki i żuchwy – to zjawisko, znane jako stłoczenie pierwotne, ma podłoże genetyczne. Zęby są zbyt duże, aby mogły się zmieścić w stosunkowo małej przestrzeni szczęki i żuchwy, co prowadzi do stłoczenia.
 • Przedwczesne usunięcie mlecznych zębów trzonowych (czwórek i piątek) lub kłów – może prowadzić do stłoczenia wtórnego. W takim przypadku wyrzynające się zęby stałe, najczęściej szóstki, przemieszczają się ku przodowi, zasiedlając miejsce przeznaczone dla zębów przednich.
 • Resztkowy rozrost żuchwy – w przypadku stłoczenia późnego, resztkowy rozrost żuchwy może spowodować zmianę ułożenia dolnych zębów przednich wobec podstawy żuchwy. Często wiąże się to z wyrzynającymi się zębami mądrości, które z powodu braku wystarczającego miejsca w łuku zębowym, mogą powodować stłoczenie zębów przez ósemki.

Rodzaje stłoczenia zębów

Stłoczenie zębów to problem, który przybiera różne formy w zależności od konkretnych uwarunkowań każdego przypadku. Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje stłoczeń zębów: stłoczenia pierwotne, wtórne oraz późne.

 • Stłoczenia pierwotne są to tak zwane stłoczenia pierwszorzędowe, które pojawiają się, gdy zęby o większych rozmiarach nie mają możliwości fizycznego zmieszczenia się w małym łuku zębowym. Mechanizm tego typu stłoczeń jest dość oczywisty i wynika z prostego niewspółmierności pomiędzy wielkością zębów a przestrzenią dostępną w jamie ustnej.
 • Stłoczenia zębów wtórne, nazywane również stłoczeniami drugorzędowymi, są zazwyczaj wynikiem przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Kiedy pierwsze zęby trzonowe stałe wyrzynają się w miejscu wcześniej usuniętych zębów mlecznych, mają tendencję do przesuwania się ku przodowi, co skutkuje zapełnieniem miejsca, które powinno być zarezerwowane dla innych zębów.
 • Stłoczenia późne, znane jako stłoczenia trzeciorzędowe, pojawiają się, gdy pełny garnitur zębów stałych już się wykształcił, a występuje tzw. resztkowy wzrost kości. Takie stłoczenia są rzadkie, ale mogą stanowić problem, zwłaszcza jeśli są związane z innymi problemami zdrowotnymi.

Stłoczenie zębów dolnych i górnych – leczenie

Leczenie stłoczenia zębów zależy od stopnia nasilenia problemu. W niektórych przypadkach, jak małe stłoczenie, może wystarczyć leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatu ruchomego. Natomiast w przypadkach bardziej skomplikowanych, może być konieczna ekstrakcja zęba lub chirurgiczne usuwanie ósemek, aby zrobić miejsce dla pozostałych zębów. Ważne jest skonsultowanie się z doświadczonym dentystą, aby omówić dostępne opcje i wybrać najlepszą dla danego przypadku. Jeśli szukasz dentysty w Białymstoku, zapraszamy do naszego gabinetu Bagiński Stomatologia.

Jaki aparat wybrać na stłoczone zęby?

Wybór aparatu ortodontycznego zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, stopień stłoczenia zębów, preferencje estetyczne i budżet. W przypadku stłoczenia zębów najczęściej stosowane są tradycyjne aparaty stałe. Z kolei w sytuacji, gdy taki problem występuje u dzieci, najlepszym wyborem są aparaty ruchome.

Ile kosztuje leczenie stłoczonych zębów?

Koszt leczenia stłoczonych zębów może się różnić, w zależności od stopnia nasilenia stłoczenia, wybranego sposobu leczenia i lokalizacji praktyki dentystycznej. Na przykład, cena za tradycyjny aparat ortodontyczny może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy chirurgiczne usuwanie ósemek może kosztować kilkaset złotych. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Pamiętaj, że stłoczenie zębów to problem, który można skutecznie leczyć. Ważne jest regularne odwiedzanie dentysty i skorzystanie z dostępnych możliwości leczenia, aby zachować zdrowy i estetyczny uśmiech.

Ostatnio na naszym blogu: Hemisekcja zęba – co to jest, przebieg, cena