Blog Stomatolog Białystok

Stomatolog dziecięcy – pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Stomatolog dziecięcy - pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna być bardzo dokładnie zaplanowana. Młoda osoba musi być do niej odpowiednio przygotowana. Odpowiadają za to oczywiście rodzice, dzięki którym dzieci nie zrażą się do gabinetów stomatologicznych i będą do nich uczęszczać w przyszłości. Najlepiej zdecydować się na wizytę adaptacyjną, którą przeprowadzi stomatolog dziecięcy. Takie spotkanie sprawi, że dziecko zapozna się ze dentystą, narzędziami i gabinetem.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
  2. Stomatolog dziecięcy – na czym polega wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym?
  3. Jak zadbać o dziecięce zęby? Najpopularniejsze zabiegi stomatologii dziecięcej

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa sukcesu i troska o własne uzębienie. Uwagę zwracają na to nie tylko doświadczeni stomatolodzy, ale również rodzice najmłodszych pociech. Odbywając wizytę adaptacyjną, stomatolog dziecięcy zadba o to, aby dziecko pozbyło się negatywnych emocji i niepotrzebnych obaw.

Wizyta w gabinecie dentystycznym stanie się dla malucha czymś naturalnym, a nawet przyjemnym. Dentysta dziecięcy pokaże mu cały swój sprzęt, posadzi na fotelu i opowie o swoim zawodzie. W ten sposób dentysta dzieci wzbudza u najmłodszych pacjentów duże zaufanie.

Stomatolog dziecięcy – na czym polega wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym?

Co najważniejsze w trakcie wspomnianej wyżej wizyty adaptacyjnej nie ma miejsca na ból. Maluch jest traktowany indywidualnie, a cała uwaga jest skupiona właśnie wokół niego. Powoli zapoznaje się z rozmaitymi akcesoriami, przekonuje się do stomatologa i eliminuje nadmierny poziom stresu. Dzięki temu:

  • dziecko chętnie uda się do gabinetu stomatologicznego w najbliższej przyszłości,
  • maluchy nie będą mieć problemów z rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.

Stomatologia dziecięca ma na celu unikanie odbywania wizyt bólowych, które mogą się pojawić zwłaszcza w przypadku próchnicy. Rozwiązaniem są oczywiście regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie higieny jamy ustnej. Właściwym ku temu miejscem jest klinika stomatologii dziecięcej.

Jak zadbać o dziecięce zęby? Najpopularniejsze zabiegi stomatologii dziecięcej

Stomatolog dziecięcy jest w stanie zadbać o zęby każdego malucha. W tym celu wykonywanych jest kilka podstawowych zabiegów należących do stomatologii dziecięcej:

  • leczenie zębów mlecznych – niekiedy jest to usuwanie zębów mlecznych, a innym razem ich wypełnianie,
  • fluoryzacja – ochrona szkliwa przed bakteriami,
  • lakierowanie – szkliwo staje się odporne na szkodliwe działanie kwasów,
  • przegląd jamy ustnej – odbywa się podczas wizyty kontrolnej i ma na celu określenie stanu higieny jamy ustnej czy też liczby i wielkości zębów,
  • podcięcie wędzidełka języka – zwiększa ruchomość języka i poprawia wymowę.

Dziecięcy dentysta przeprowadzi powyższe zabiegi w taki sposób, aby były bezbolesne i przebiegły w komfortowej atmosferze. Dobry dentysta dla dzieci uchroni maluchy przed próchnicą i pokaże im jak dbać o zęby na co dzień. Oczywiście na samym wstępie profesjonalny stomatolog dziecięcy Białystok przeprowadzi kompleksową diagnostykę i zaplanuje ewentualne leczenie (w razie potrzeby z użyciem znieczulenia).