Blog Stomatolog Białystok

Szyna relaksacyjna – co to jest i jak działa?

Szyna relaksacyjna

Jak wiadomo, nadmierny stres ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, jednak potrafi on również odcisnąć piętno na zdrowiu fizycznym. To właśnie stres zaliczany jest do głównych powodów nadmiernego zaciskania zębów, a także zgrzytania nimi czy też ich ścierania oraz rozchwiania. Długotrwały stres może prowadzić m.in. do szczękościsku, jak również bruksizmu. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tymi problemami jest szyna relaksacyjna. Co to jest, jak działa i kiedy warto ją stosować? Odpowiadamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Co to jest szyna relaksacyjna i dla kogo jest zalecana?
 2. Gdzie kupić i ile kosztuje szyna relaksacyjna?
 3. Dbanie o szynę relaksacyjną – jak ją czyścić?

Co to jest szyna relaksacyjna i dla kogo jest zalecana?

Szyna relaksacyjna jest to przezroczysta nakładka, którą zakłada się na zęby na noc. Wykonuje się ją z biozgodnych tworzyw sztucznych, które są w pełni bezpieczne dla organizmu. Szyna bardzo skutecznie rozluźnia szczękę, dzięki czemu cała twarz jest zrelaksowana, co przynosi ulgę w przypadku nadmiernego zaciskania zębów czy bruksizmu. Występuje ona w różnych wariantach, dlatego też konkretny model dobiera się zawsze do indywidualnych potrzeb pacjenta. Także czas noszenia dopasowywany jest do konkretnego przypadku i może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat.

Zastosowanie szyny relaksacyjnej zaleca się w przypadku:

 • dolegliwości bólowych ze strony stawu skroniowo-żuchwowego,
 • leczenia ortodontycznego (w tym intruzja zębów),
 • napięcia mięśni twarzy,
 • nawykowego żucia gumy,
 • rozchwiania zębów na skutek bruksizmu,
 • startych zębów,
 • zaciskania szczęki i żuchwy,
 • zaciskania zębów,
 • zgrzytania zębami.

Gdzie kupić i ile kosztuje szyna relaksacyjna?

Szyny relaksacyjne dzielą się na dwa rodzaje, czyli szyny miękkie oraz twarde. Te pierwsze są ogólnodostępne i można je kupić na przykład w aptece. Nie są jednak polecane przez dentystów, ponieważ wykonuje się je z delikatnych materiałów, które łatwo jest uszkodzić, przez co nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed ścieraniem się zębów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest szyna relaksacyjna twarda, która wykonywana jest na indywidualne zamówienie przez protetyka, na podstawie wycisku szczęki zrobionego przez stomatologa. Dzięki temu pacjent otrzymuje nakładkę relaksacyjną dopasowaną idealnie do jego uzębienia, która nie powoduje podrażnień czy otarć.

Koszt wykonania indywidualnej szyny relaksacyjnej, rekomendowanej przez stomatologów, wynosi około 600-700 zł.

Dbanie o szynę relaksacyjną – jak ją czyścić?

Szyna relaksacyjna na zęby powinna być przechowywana w przeznaczonym do tego celu wentylowanym pojemniku, który każdy pacjent otrzymuje przy jej odbiorze. Jak czyścić szynę relaksacyjną? Bardzo ważne jest, by przed każdym użyciem przepłukać szynę letnią wodą, a po użyciu wyczyścić ją miękką szczoteczką i dokładnie osuszyć.

Co więcej, kluczowa jest również profilaktyka jamy ustnej. To bardzo istotne, by szyna relaksacyjna była noszona na zdrowych i czystych zębach. Należy więc pamiętać nie tylko o ich systematycznym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu, ale także o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Wówczas dentysta będzie mógł również sprawdzić, jak działa szyna relaksacyjna i czy u pacjenta nie występują żadne wady zgryzu, jak chociażby zgryz głęboki.