Blog Stomatolog Białystok

Szyna repozycyjna – co to jest, wykonanie, cena

Szyna repozycyjna

Szyna repozycyjna w stomatologii to narzędzie, które wspiera w leczeniu urazów zębów i szczęki. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest szyna repozycyjna, jak przebiega jej wykonanie oraz jakie są związane z nią koszty.

Co to jest szyna repozycyjna?

Szyna repozycyjna w stomatologii to urządzenie używane do stabilizacji i pozycjonowania zębów oraz szczęki. Szyna ta może być wykonana z różnych materiałów, często z tworzyw sztucznych lub żywic, i jest dostosowywana indywidualnie do jamy ustnej pacjenta.

Szyna repozycyjna może pełnić różne funkcje, w zależności od potrzeb pacjenta. Może na przykład pomagać w prawidłowym ustawieniu zębów, zmniejszać ból lub dyskomfort związany z różnymi schorzeniami, a także wspomagać leczenie ortodontyczne poprzez delikatne przesuwanie zębów w pożądane pozycje. Jej zastosowanie jest zazwyczaj określone przez dentystę lub ortodontę po dokładnym zbadaniu stanu jamy ustnej pacjenta.

Dla kogo jest zalecana repozycyjna szyna zgryzowa?

Repozycyjna szyna zgryzowa jest zalecana dla osób, które wymagają szczególnej interwencji w obszarze jamy ustnej, często w ramach profilaktyki jamy ustnej lub leczenia. Oto kilka przykładów, kiedy szyna repozycyjna może być rekomendowana:

  • dla pacjentów z zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ);
  • dla osób z nawykiem zgrzytania zębami (bruksizm);
  • w ramach leczenia ortodontycznego;
  • po urazach szczęki lub zębów;
  • w ramach profilaktyki jamy ustnej.

W każdym przypadku zastosowanie szyny zgryzowej powinno być dokładnie skonsultowane z dentystą lub ortodontą, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta i dostosuje leczenie do jego specyficznej sytuacji.

Szyna repozycyjna – wykonanie

Szyna repozycyjna w protetyce stomatologicznej jest dostosowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Proces rozpoczyna się od szczegółowej diagnozy stomatologicznej, a następnie dentysta wykonuje precyzyjne wyciski zębów pacjenta. Na ich podstawie tworzy się model zębów, który służy do wyprodukowania szyny repozycyjnej z odpowiednich, bezpiecznych materiałów (takich jak tworzywa sztuczne czy żywice). Materiały te są wybierane z myślą o komforcie i skuteczności leczenia.

Po wykonaniu szyny dentysta dopasowuje ją do jamy ustnej pacjenta, sprawdzając, czy nie powoduje dyskomfortu. W razie potrzeby dokonuje się drobnych korekt, aby zapewnić idealne dopasowanie. Efektywność i komfort noszenia szyny repozycyjnej zależy od ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem.

Szyna repozycyjna a relaksacyjna – jakie są różnice?

Szyna repozycyjna jest stosowana głównie do korygowania pozycji zębów lub szczęki, szczególnie po urazach lub w przypadku problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Jej zadaniem jest pomoc w prawidłowym ustawieniu szczęki i zębów, co może być częścią leczenia ortodontycznego lub terapii TMJ.

Szyna relaksacyjna z kolei służy głównie do zmniejszania napięcia mięśniowego i ochrony zębów przed skutkami bruksizmu (zgrzytania zębami). Jest to urządzenie zaprojektowane do odprężania mięśni szczęki, co pomaga w łagodzeniu bólu, a także chroni zęby przed nadmiernym ścieraniem.

Szyna repozycyjna – cena

Cena za szynę repozycyjną w klinikach stomatologicznych może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz specyfikacji samej szyny. Ogólnie rzecz biorąc, koszt jest ustalany po konsultacji i diagnozie stomatologicznej. Ceny mogą się różnić w zależności od kliniki, jakości materiałów użytych do wykonania szyny, a także złożoności przypadku leczniczego pacjenta.

Jeżeli poszukujesz zaufanego dentysty w Białymstoku, który zajmie się leczeniem Twoich zębów i doradzi Ci w kwestii szyny repozycyjnej zgryzowej, sprawdź ofertę Bagiński Stomatologia!

Ostatnio na naszym blogu: Ząb ćwiekowy – co to jest, wskazania, przebieg wstawiania