Blog Stomatolog Białystok

Usuwanie złamanego narzędzia z kanału zęba – najważniejsze informacje

Usuwanie złamanego narzędzia z kanału zęba

Złamanie narzędzia kanałowego może nastąpić na skutek przeprowadzanego opracowywania niedrożnych lub całkowicie zakrzywionych kanałów korzeniowych. W związku z tym należy jak najprędzej przejść usuwanie złamanego narzędzia z kanału. W większości przypadków jest to czynność niezwykle skomplikowana i trudna. Odpowiadają za to doświadczeni specjaliści.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Usuwanie złamanego narzędzia z kanału – co warto wiedzieć?
  2. Jak wygląda usunięcie złamanego narzędzia z kanału?
  3. Usunięcie złamanego narzędzia z kanału – cena

Usuwanie złamanego narzędzia z kanału – co warto wiedzieć?

Usuwanie złamanego narzędzia z kanału musi zostać przeprowadzone w sposób bardzo precyzyjny. Jeśli specjalista nie zdecyduje się na usunięcie złamanego narzędzia z kanału doprowadzi to w konsekwencji do braku możliwości udrożnienia konkretnego kanału. Nie będzie go można potem oczyścić ani wypełnić.

Jak widać usuwanie narzędzia z kanału zęba w niektórych przypadkach jest po prostu wyższą koniecznością. Usuwanie złamanych narzędzi z kanału odbywa się poprzez wykorzystanie specjalistycznego mikroskopu endodontycznego (możliwość powiększenia obrazu). Istotną rolę w skrajnych przypadkach odgrywa tzw. pantomogram, a więc wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu specjalista może dokładnie prześwietlić zęby. 

Jak wygląda usunięcie złamanego narzędzia z kanału?

Rozwiązaniem wspomnianego wyżej problemu może być profesjonalne leczenie kanałowe pod mikroskopem. Co ważniejsze złamane narzędzie w kanale zęba można usunąć na kilka różnych sposobów, a mianowicie:

  • w prostych przypadkach wystarczy doświadczenie specjalisty oraz zastosowanie podstawowych narzędzi kanałowych,
  • w zaawansowanych przypadkach usuwanie narzędzi z kanału zęba następuje poprzez skorzystanie z ultradźwiękowego skalera endodontycznego (może to trwać nawet kilka godzin).

Druga metoda sprawi, że narzędzie w kanale zostanie jednak bardzo skutecznie usunięte (w zdecydowanej większości przypadków). Nie w każdej sytuacji narzędzie w kanale zębowym będzie można usunąć. Dopuszczalne jest jego warunkowe pozostawienie w kanale (jeśli kanały są już wypłukane i zastosowano środki antyseptyczne. W takim przypadku dopełnienie stosuje się jedynie do wysokości danego narzędzia. Takie usuwanie złamanych narzędzi kanałowych wymaga jednak regularnej kontroli stomatologicznej z okresowym wykonywaniem zdjęć RTG. Niekiedy zajdzie konieczność uruchomienia leczenia chirurgicznego lub ekstrakcji zęba. 

Usunięcie złamanego narzędzia z kanału – cena

Potencjalnych pacjentów zainteresuje z pewnością cena za usunięcie złamanego narzędzia z kanału. Warto dokładnie przeanalizować aktualny cennik usług stomatologicznych i zapisać się na wizytę. Cena za usuwanie narzędzia z kanału zęba wyniesie kilkaset złotych (zwykle 300-350).