Blog Stomatolog Białystok

Włókniak w jamie ustnej – rodzaje, diagnostyka, usuwanie

Włókniak w jamie ustnej - rodzaje, diagnostyka, usuwanie

Włókniak pojawiający się w jamie ustnej jest łagodną zmianą dermatologiczną o podłożu nowotworowym. Najczęściej występuje w formie grudek, krostek lub wypustek. Trudno go nie zauważyć, chociaż ta przypadłość dotyka przede wszystkim osoby dorosłe. Dzieli się na dwa podstawowe rodzaje (miękki oraz twardy). Co najważniejsze włókniaki mogą być skutecznie usuwane oraz leczone, kluczowa w tym przypadku jest wizyta u specjalisty.

Włókniak w jamie ustnej – co to jest i jak wygląda?

Nie każdy wie, co to jest włókniak, więc wypadałoby poszerzyć swoją wiedzę o tym zagadnieniu. Włókniak swoje istnienie “zawdzięcza” tkance łącznej i ma bardzo duży związek z niewłaściwymi podziałami kolagenu i elastyny. Ta zmiana o charakterze nowotworowym powinna być wykryta stosunkowo wcześnie, aby można było wdrożyć specjalistyczne leczenie lub po prostu ją usunąć. Włókniak w jamie ustnej może występować w zróżnicowanych rozmiarach – zazwyczaj jest to kilka milimetrów lub też nawet kilka centymetrów. Jeśli ktoś zastanawia się, jak wygląda włókniak w jamie ustnej powinien skupić się na poszukiwaniu niewielkich krostek lub wybrzuszeń.

Włókniak miękki – podstawowe informacje

Jednym z dwóch podstawowych rodzajów włókniaków jest włókniak miękki. Jego charakterystyczną cechą są stosunkowo niewielkie rozmiary oraz luźna struktura. Należy do tego dorzucić lekko pofałdowaną powierzchnię. W przeciwieństwie do drugiej odmiany (twardej), często występuje w większych ilościach (grupowanie).

Włókniak twardy – podstawowe informacje

Drugą odmianą włókniaka jamy ustnej jest włókniak twardy. W tym przypadku pacjenci mają styczność ze zdecydowanie większą średnicą (zwykle do około 10 milimetrów) i wypukłymi zmianami. Mogą powstawać np. na skutek przebytych urazów mechanicznych. Zazwyczaj występują pojedynczo.

Włókniak jamy ustnej – przyczyny powstawania

Włókniak w jamie ustnej może mieć związek z wieloma różnymi przypadłościami:

  • zaburzonym metabolizmem,
  • utrzymującym się przed dłuższy czas stanem zapalnym mieszka włosowego,
  • urazami mechanicznymi,
  • długotrwale gojącymi się nadżerkami lub aftami,
  • zaburzeniami hormonalnymi.

Najlepiej zbadać to u doświadczonego profesjonalisty i nie pozostawiać niczego w sferze domysłów. Włókniak jamy ustnej to bardzo poważna sprawa, której nie należy lekceważyć. Niebagatelny wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjenta może mieć profesjonalna chirurgia stomatologiczna Białystok. Kluczowa jest fachowa diagnostyka, którą przeprowadza się podczas regularnych wizyt u stomatologa, np. pod postacią precyzyjnej oceny aktualnego stanu śluzówki. 

Włókniak w jamie ustnej – jak leczyć i jak go usunąć?

Dobrą informacją dla pacjentów jest to, że włókniak w jamie ustnej może być usunięty lub leczony. Wypada zastanowić się nad tym, do jakiego lekarza z włókniakiem w jamie ustnej warto się udać. Rozwiązaniem problemu może okazać się dobry dentysta Białystok

Na całe szczęście najczęściej zaobserwowane w jamie ustnej zmiany nie muszą być w ogóle leczone, ponieważ nie są dla pacjentów szkodliwe. Trzeba je regularnie obserwować i unikać ostrego szczotkowania oraz podrażnienia zębów. Zaleca się korzystać z delikatnych płynów do płukania jamy ustnej. Niewątpliwie, włókniak w jamie ustnej na policzku może być jednak groźny (np. przy stanach zapalnych lub gdy zagraża językowi),dlatego niekiedy wykonuje się biopsję i fragment tkanki oddaje się do badania histopatologicznego. 

W zaawansowanych przypadkach usuwanie włókniaka w jamie ustnej odbywa się podczas zabiegu chirurgicznego, w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu włókniak wewnątrz policzka zniknie i przestanie szkodzić. Leczenie włókniaka w jamie ustnej jest uzależnione od konkretnego przypadku i stopnia zaawansowania zaistniałych zmian.