Blog Stomatolog Białystok

Zgryz głęboki – co to jest i jak wygląda leczenie?

Zgryz głęboki - co to jest i jak wygląda leczenie

Zgryz głęboki to jedna z najbardziej rozpowszechnionych wad zgryzu, z którą zmagają się pacjenci w różnym przedziale wiekowym. Objawia się tym, iż górne zęby nachodzą na dolne, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uszkodzenia. Ten typ zgryzu można podzielić na trzy podstawowe rodzaje: częściowy, całkowity oraz wtórny. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej i tym samym zadbać o swoje uzębienie.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Zgryz głęboki – co to jest i jak leczyć?
 2. Rodzaje zgryzu głębokiego
  2.1. Zgryz głęboki częściowy
  2.2. Zgryz głęboki całkowity
  2.3. Zgryz głęboki wtórny
 3. Skutki nieleczonego zgryzu głębokiego

Zgryz głęboki – co to jest i jak leczyć?

Zgryz głęboki może być wadą wrodzoną, ale zazwyczaj nie doprowadza do większych zmian w rysach twarzy. Pacjenci często go u siebie nie zauważają i dowiadują się o nim dopiero w gabinetach stomatologicznych. Całość opiera się na wysunięciu górnej szczęki oraz lekkim cofnięciu dolnej. Ostateczną decyzję, co do leczenia podejmuje oczywiście wykwalifikowany specjalista z dziedziny stomatologii. Rozwiązaniem mogą być m.in. takie metody, jak:

 • płytki podniebienne,
 • płytki z przednim wałem nagryzowym,
 • aparat ortodontyczny,
 • wydłużenie zębów bocznych,
 • właściwa higiena jamy ustnej.

Jak widać chirurgia stomatologiczna w Białymstoku oferuje pacjentom wiele możliwości, ale poszczególne opcje trzeba przedyskutować ze specjalistami. Jeśli wziąć pod lupę zgryz głęboki a rysy twarzy trzeba mieć świadomość tego, że u niektórych osób twarz stanie się bardziej kwadratowa. 

Rodzaje zgryzu głębokiego

Jak już zostało wspomniane głęboki zgryz może być podzielony na trzy podstawowe rodzaje. W tym miejscu pacjenci dowiedzą się o nich nieco więcej.

Zgryz głęboki częściowy

Nie wszyscy wiedzą, jak wyleczyć zgryz głęboki, ale najpierw trzeba poszerzyć swoją wiedzę na temat zgryzu głębokiego częściowego. W tym przypadku nie dochodzi do większych zmian w rysach twarzy. Objawy zgryzu głębokiego częściowego to z kolei większe napięcie warg i wydłużenie górnych siekaczy, które będą zasłaniać siekacze dolne.

Zgryz głęboki całkowity

Skutki głębokiego zgryzu całkowitego to skrócenie szczęki oraz szczękowego odcinka twarzy. Z czasem twarz przybiera nieco bardziej kwadratowy kształt i dochodzi do przerostu mięśni żwaczowych. Wadę tego typu trudno całkowicie wyeliminować. 

Zgryz głęboki wtórny

Inaczej jest to zgryz głęboki rzekomy. To wada nabyta, która nie ma większego wpływu na ogólną estetykę twarzy. Dochodzi m.in. do obniżenia zwarcia szczęki. Najczęściej pojawia się przy utracie dużej części uzębienia. Jest najłatwiejsza do wyeliminowania.

Skutki nieleczonego zgryzu głębokiego

Jak widać leczenie zgryzu głębokiego może przebiegać na kilka różnych sposobów. Jedną z najciekawszych i najskuteczniejszych opcji jest aparat na zgryz głęboki, który dobiera doświadczony specjalista. Dzięki temu można wyeliminować wszelkie nieprawidłowości. Cena leczenia zgryzu głębokiego będzie w tej sytuacji zależna od rodzaju zastosowanego aparatu. Aparaty wyjmowane mogą kosztować kilkaset złotych, a stałe nawet kilka tysięcy.

Leczenie zgryzu głębokiego u dorosłych musi przebiegać cierpliwie i zgodnie ze stworzonym wcześniej planem działania. Czasem może okazać się, że konieczna będzie intruzja zębów. Największe szanse na wyeliminowanie wady występuje wtedy, gdy zaobserwuje się zgryz głęboki u dzieci. W przeciwnym razie korekta może trwać nawet 2 lata. 

Przyczyny zgryzu głębokiego mogą być bardzo zróżnicowane. W tym miejscu wypada wspomnieć o predyspozycjach do rozwoju zaburzeń zgryzu, wady genetyczne czy też nieodpowiednią pracę języka. Nieleczony zgryz głęboki spowoduje znaczne skrócenie szczękowej części twarzy i nadanie jej kwadratowego kształtu. Popularną dolegliwością w tym obszarze są m.in. mucocele w zatoce szczękowej.