Blog Stomatolog Białystok

Jak leczyć zgrzytanie zębami i co to oznacza?

Zgrzytanie zębami - jak leczyć Co oznacza zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami – co to znaczy?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Zgrzytanie zębami – co to znaczy?
  2. Zgrzytanie zębami podczas snu – co oznacza?
  3. Co oznacza u dziecka zgrzytanie zębami?
  4. Zgrzytanie zębami – jakie pasożyty?
  5. Zgrzytanie zębami w nocy – jak leczyć?
  6. Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?

Zgrzytanie zębami to przypadłość wielu osób, niezależnie od płci, bądź wieku, która może wynikać z innych dolegliwości lub wiązać się z przebytymi chorobami. Czy można zwalczyć problem zgrzytania? Jak leczyć zgrzytanie zębami? 

Zgrzytanie zębami to schorzenie zwane również bruksizmem. Leczenie zgrzytania zębami polega na wdrożeniu wieloetapowego leczenia. Istotne jest, aby jak najszybciej wykryć przypadłość i skonsultować się ze specjalistą. Niestety wciąż wiele osób bagatelizuje problem lub go nie dostrzega. 

Zgrzytanie zębami podczas snu – co oznacza?

Zgrzytanie zębami wskazuje na problemy związane z układem mięśniowym lub może być powiązane z innymi dolegliwościami, koniecznością jest więc skonsultowanie swojego przypadku ze stomatologiem. 

Co oznacza u dziecka zgrzytanie zębami?

Leczenie zgrzytania zębami u dziecka nie zawsze jest konieczne. Często jest ono objawem normy fizjologicznej, która występuje w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Wówczas leczenie jest zbędne. Jednakże bruksizm u dzieci może mieć poważniejsze podłoże, dlatego zawsze należy skonsultować się z dentystą. Stomatolog dziecięcy Białystok pomoże zweryfikować etiopatogenezę schorzenia oraz zastosuje środki pomagające ograniczyć niszczenie szkliwa. 

Zgrzytanie zębami – jakie pasożyty?

Potocznie uważa się, że zgrzytanie zębami u dziecka powiązane jest z pasożytami. Jednakże występowanie chorób pasożytniczych u potomków wiąże się przede wszystkim ze zmianą zachowania, częstym drapaniem się oraz obniżeniem samopoczucia. 

Zgrzytanie zębami w nocy – jak leczyć?

Leczenie zgrzytania zębami przebiega etapowo. Lekarze zalecają stosowanie specjalnych szyn lub nakładek, które mają zapobiegać ścieraniu się zębów. Dodatkowo istotne jest zweryfikowanie podłoża choroby. W tym celu zleca się szereg badań, aby wykluczyć prawdopodobieństwo chorób towarzyszących. Aby całkowicie wyleczyć bruksizm potrzeba dużo czasu i wytrwałości. Kluczem do sukcesu jest również odnalezienie specjalisty, np. stomatologia Białystok, który pomoże w procesie leczenia. 

Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?

Mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami może mieć podłoże zdrowotne i wynikać z problemów związanych bólami okolic głowy, mięśni karku, mięśni okołokręgosłupowych i obręczy barkowej. Zgrzytanie zębów powoduje wady zgryzu, źle dopasowane protezy, bądź plomby. Bruksizm generuje również migreny o podłożu neurologiczno – naczyniowym. Podczas zgrzytania zębami zwężają się naczynia mózgowe. Wielu lekarzy za powód podaje również permanentny stres powiązany z pracą lub życiem prywatnym. Przed wizytą u specjalisty warto sprawdzić zakładkę – dentysta cennik usług