Blog Stomatolog Białystok

Jak leczyć zgrzytanie zębami i co to oznacza?

Zgrzytanie zębami - jak leczyć Co oznacza zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami to przypadłość wielu osób, niezależnie od płci, bądź wieku, która może wynikać z innych dolegliwości lub wiązać się z przebytymi chorobami. Czy można zwalczyć problem zgrzytania? Jak leczyć zgrzytanie zębami? 

Zgrzytanie zębami – co to znaczy?

Zgrzytanie zębami to schorzenie zwane również bruksizmem. Leczenie zgrzytania zębami polega na wdrożeniu wieloetapowego leczenia. Istotne jest, aby jak najszybciej wykryć przypadłość i skonsultować się ze specjalistą. Niestety wciąż wiele osób bagatelizuje problem lub go nie dostrzega. 

Zgrzytanie zębami podczas snu – co oznacza?

Zgrzytanie zębami wskazuje na problemy związane z układem mięśniowym lub może być powiązane z innymi dolegliwościami, koniecznością jest więc skonsultowanie swojego przypadku ze stomatologiem. 

Co oznacza u dziecka zgrzytanie zębami?

Leczenie zgrzytania zębami u dziecka nie zawsze jest konieczne. Często jest ono objawem normy fizjologicznej, która występuje w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Wówczas leczenie jest zbędne. Jednakże bruksizm u dzieci może mieć poważniejsze podłoże, dlatego zawsze należy skonsultować się z dentystą. Stomatolog dziecięcy Białystok pomoże zweryfikować etiopatogenezę schorzenia oraz zastosuje środki pomagające ograniczyć niszczenie szkliwa. 

Zgrzytanie zębami – jakie pasożyty?

Potocznie uważa się, że zgrzytanie zębami u dziecka powiązane jest z pasożytami. Jednakże występowanie chorób pasożytniczych u potomków wiąże się przede wszystkim ze zmianą zachowania, częstym drapaniem się oraz obniżeniem samopoczucia. 

Zgrzytanie zębami w nocy – jak leczyć?

Leczenie zgrzytania zębami przebiega etapowo. Lekarze zalecają stosowanie specjalnych szyn lub nakładek, które mają zapobiegać ścieraniu się zębów. Dodatkowo istotne jest zweryfikowanie podłoża choroby. W tym celu zleca się szereg badań, aby wykluczyć prawdopodobieństwo chorób towarzyszących. Aby całkowicie wyleczyć bruksizm potrzeba dużo czasu i wytrwałości. Kluczem do sukcesu jest również odnalezienie specjalisty, np. stomatologia Białystok, który pomoże w procesie leczenia. 

Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?

Mimowolne zaciskanie oraz zgrzytanie zębami może mieć podłoże zdrowotne i wynikać z problemów związanych bólami okolic głowy, mięśni karku, mięśni okołokręgosłupowych i obręczy barkowej. Zgrzytanie zębów powoduje wady zgryzu, źle dopasowane protezy, bądź plomby. Bruksizm generuje również migreny o podłożu neurologiczno – naczyniowym. Podczas zgrzytania zębami zwężają się naczynia mózgowe. Wielu lekarzy za powód podaje również permanentny stres powiązany z pracą lub życiem prywatnym. Przed wizytą u specjalisty warto sprawdzić zakładkę – dentysta cennik usług