Blog Stomatolog Białystok

Znieczulenie u dentysty – przebieg, ile trwa, cena

Znieczulenie u dentysty – przebieg, ile trwa, cena

Znieczulenie jest bardzo popularne w leczeniu stomatologicznym, ponieważ pomaga pacjentom uniknąć bólu podczas zabiegów. Jeśli więc unikasz wizyt w gabinecie stomatologicznym właśnie ze względu na dyskomfort w trakcie leczenia, znieczulenie u dentysty może Ci pomóc! Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jak przebiega i ile trzyma znieczulenie u dentysty?
  2. Czy znieczulenie u dentysty boli?
  3. Ile kosztuje znieczulenie u dentysty?
  4. Znieczulenie u dentysty – skutki uboczne

Jak przebiega i ile trzyma znieczulenie u dentysty?

W leczeniu stomatologicznym zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, które polega na podaniu do tkanek za pomocą specjalnej igły leku znieczulającego. Znieczulenie miejscowe jest skuteczne przez kilka godzin po podaniu, jednak w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz rodzaju i intensywności zabiegu, działanie znieczulenia może trwać nieco krócej lub dłużej.

Znieczulenie w stomatologii stosuje się przy różnego rodzaju zabiegach, takich jak m.in. leczenie kanałowe pod mikroskopem, jak również ekstrakcja zęba czy też usunięcie złamanego narzędzia z kanału.

Czy znieczulenie u dentysty boli?

Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie mrowienie lub pieczenie w miejscu podania leku znieczulającego, a także lekkie skurcze mięśni twarzy. Te objawy są normalne i zazwyczaj ustępują po kilku minutach. Jeśli jednak pacjent odczuwa silny ból podczas podawania znieczulenia lub po jego zastosowaniu, powinien niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

W przypadku gdy pacjent potrzebuje silniejszego znieczulenia u dentysty lub ma obawy związane z zabiegiem, może zwrócić się o pomoc do lekarza anestezjologa, który przeprowadzi znieczulenie ogólne. Znieczulenie ogólne u dentysty polega na podaniu do organizmu pacjenta leków, które powodują ogólne znieczulenie ciała i brak świadomości. Znieczulenie ogólne w stomatologii jest stosowane w przypadku zabiegów, których wykonanie wymaga więcej czasu lub są bardziej skomplikowane.

Ile kosztuje znieczulenie u dentysty?

Cena znieczulenia u dentysty może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania wykonywanego zabiegu, rodzaju stosowanego znieczulenia oraz lokalizacji gabinetu dentystycznego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie koszty leczenia stomatologicznego ze znieczuleniem poniesiesz, skontaktuj się z gabinetem dentystycznym w celu uzyskania dokładnych informacji o kosztach znieczulenia.

Sprawdź: chirurgia stomatologiczna w Białymstoku.

Znieczulenie u dentysty – skutki uboczne

Znieczulenie u dentysty stosowane jest w celu zmniejszenia bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Jest to procedura bezpieczna i skuteczna, ale jak każdy lek, może ono powodować pewne skutki uboczne. Oto niektóre z możliwych skutków ubocznych znieczulenia u dentysty:

  • ból miejscowy,
  • obrzęk w miejscu podania znieczulenia,
  • zaburzenia smaku,
  • zaburzenia mowy,
  • nudności,
  • reakcje alergiczne.

Wszelkie skutki uboczne znieczulenia u dentysty powinny ustąpić po kilku godzinach (np. ból miejscowy) lub maksymalnie po kilku dniach (np. obrzęk). Jeśli jednak utrzymują się one dłużej i są cały czas tak samo intensywne, natychmiast skontaktuj się z dentystą.

Ostatnio na naszym blogu: Ropień zęba – jak wygląda?